Home Natație

Natație

David_podium_aur_la_100_liber_CMLa numai 17 ani, sportivul dinamovist David Popovici a cucerit miercuri, 22 iunie, al doilea titlu mondial la Budapesta! Elevul lui Adrian Rădulescu s-a impus de o manieră entuziasmantă în finala probei de 100 de metri liber, probabil cea mai spectaculoasă probă a înotului! David a parcurs cele două lungimi de bazin în 47,58 secunde.

Citeşte mai mult... [INOT. Dublul campion mondial David Popovici, decorat de președintele Klaus Iohannis cu cea mai înaltă distincție a statului, Ordinul Național Steaua României în grad de Cavaler]

Popovici_AUR_200_m_siteDavid Popovici a intrat pe 20 iunie în istoria natației românești. Sportivul legitimat la CS Dinamo, în vârstă de numai 17 ani, a câștigat titlul mondial la seniori în proba de 200 de metri liber, pe care a încheiat-o în 1:43,21, nou record mondial de juniori, al patrulea timp din istorie la seniori. La înot, România a obținut doar de două ori în istorie aur mondial: Tamara Costache (1986 - 50 m liber) și Diana Mocanu (2001 - 200 m spate).

Citeşte mai mult... [INOT. David Popovici (CS Dinamo) este campion mondial la 200 m liber! Aur istoric!]

ÎNOT. Două fete – șapte medalii la Naționalele de copii!

Ana_Rozorea_si_Maya_GamanAna Rozorea (11 ani) și Maya Găman (10 ani) și-au confirmat valoarea și la Campionatul Național de copii desfășurat în perioada 10-12 iunie la Brașov. Cele două componente ale secției de natație a CS Dinamo, antrenate de Andrei Enciu și Natalia Gheorghe, au obținut în total șapte clasări pe podiumul de premiere. A fost un concurs reușit pentru micuțele noastre înotătoare, cu timpi buni și multe speranțe.

Citeşte mai mult... [ÎNOT. Două fete – șapte medalii la Naționalele de copii!]

INOT. David POPOVICI ”s-a încălzit” la Cupa României înainte de Campionatul Mondial de la Budapesta

Popovici_in_bazinCu două săptămâni înainte de Campionatul Mondial de la Budapesta, David Popovici a luat startul la Cupa României de la Târgoviște. Elevul lui Adrian Rădulescu a concurat la numai două probe, 100 m liber și 200 m liber, și la ambele s-a impus fără probleme. Pe 1 iunie, în prima zi, David a câștigat 100 m liber în 48,21 secunde.

Glinta_si_Popovici_sosire_CE_2021Cei mai valoroși înotători români, dinamoviștii David Popovici și Robert Glință, și-au marcat prezența la Naționalele în bazin de 25 de metri de la Miercurea Ciuc cu câte două titluri naționale. David s-a impus la 200 mixt (record național la 17, 18 și +19 ani) și la 400 mixt. Robert a câștigat la 50 spate și la 100 mixt.

Citeşte mai mult... [INOT. Încălzire înainte de Mondiale: Robert Glință și David Popovici, câte două titluri naționale]

Pagina 4 din 24

Săptămâna 18-24 martie 2024

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 25), marți 19 martie, ora 17:45: CSM Târgu Mureș - Dinamo.

Handbal. Cupa României, turul 2 (manșă unică), miercuri 20 martie, ora 15:00: CS Politehnica Iași – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4 (etapa 18), vineri 22 martie, ora 15:00: CS Dinamo – CSM Flacăra Moreni. Stadion Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3), sâmbătă 23 martie, ora 18:00: Dinamo – SCMU Craiova

Polo. Superliga (etapa 12), sâmbătă 23 martie, ora 20:30: Dinamo - CSM Oradea

Volei feminin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3) duminică 24 martie, 16:00: CSM Volei Alba Blaj – Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 26), duminică 24 martie, ora 19:00: Dinamo – FC Argeș Pitești