Home Natație

Natație

Înot. Dinamo - ștafetă de aur la feminin. Alex Matei - de la polo, la înot

stafeta_4x100_2015CS Dinamo și-a mai adăugat un aur în palmares la Internaționalele de înot ale României. Sâmbătă, în ziua a patra a competiției desfășurate în Bazinul olimpic Anatol Grințescu, ștafeta feminină de 4x100 metri a CS Dinamo, formată din Ionela Cozma, Nicoleta Zboiu, Adriana Morar și Daniela Benea (foto, împreună cu antrenoarea Carmen Radu), s-a impus în finală cu 4:01,49. În aceeași zi, Ionela Cozma s-a clasat pe locul 2 în finala de la 50 metri fluture (27,98 sec), la fel ca și Dylan Sali (2:04,08) la 200 m spate. În fine, la 1500 metri masculin, Florin Raiu a urcat pe treapta a treia a podiumului de premiere, în 15:55,88.

Citeşte mai mult... [Înot. Dinamo - ștafetă de aur la feminin. Alex Matei - de la polo, la înot]

Înot. Dylan Sali, a doua victorie la Internaționalele României

Dylan_Sali01Înotătorul dinamovist Dylan Sali (20 de ani) a cucerit a doua medalie de aur la Internaționalele de înot ale României, competiție ce se desfășoară în Bazinul olimpic Anatol Grințescu – Dinamo. Sportivul stabilit în SUA a câștigat vineri seara proba de 100 de metri spate în 55,26 secunde. Timpul său este la 9 zecimi de secundă de baremul olimpic A (54,36). Dylan Sali câștigase anterior și proba de 50 metri spate.

Dylan Sali. Foto: Mihai Neacșu

Citeşte mai mult... [Înot. Dylan Sali, a doua victorie la Internaționalele României]

Înot. Încă două medalii de aur pentru Dinamo la Internaționalele României

Ionela_CozmaJoi, în reunirea de seară a Internaționalelor de înot ale României, competiție ce se desfășoară în bazinul olimpic Tolea Grințescu din Complexul Sportiv Dinamo, sportivii dinamoviști (antrenoare, Carmen Radu) au mai obținut două medalii de aur. Ionela Cozma s-a impus la 100 metri liber, cu 56,91, iar ștafeta feminină de 4x200 metri liber (Ionela Cozma, Corina Adriana Morar, Nicoleta Zboiu, Daniela Benea) a parcurs distanța în cel mai rapid timp, 8:54,06.

Citeşte mai mult... [Înot. Încă două medalii de aur pentru Dinamo la Internaționalele României]

Sali_Dylan__Loc_1__50_spateMiercuri au debutat, în bazinul olimpic Dinamo, Internaționalele de Înot ale României, competiție aflată în calendarul FINA. Surpriza primei zile a fost furnizată de un sportiv dinamovist. Dylan Sali (20 de ani), fiul unui fost poloist român, a venit SUA din pentru a concura sub culorile CS DINAMO, el câștigând miercuri proba de 50 de metri spate! Dylan a parcurs distanța în 25,64 secunde, învingându-l pe Robert Glință (26,04). Sali are cetățenie română și se luptă și pentru un loc în echipa olimpică a României!

Dylan Sali (la mijloc), câștigător la 50 de metri spate. Foto: Mihai Neacșu

Citeşte mai mult... [ÎNOT. Trei medalii pentru CS Dinamo în prima zi a Internaționalelor României. Surpriza Dylan Sali]

Agrement. Bazinul olimpic descoperit de la Dinamo, deschis pentru public

bazin_dinamo_2015

Bazinul olimpic descoperit din incinta Clubului Sportiv Dinamo a fost deschis pentru public, începând de luni, 8 iunie. Cei care doresc să se răcorească în această vară, care se anunță extrem de fierbinte, sau vor să petreacă un weekend plăcut au acum la dispoziție o piscină la nivel internațional. Program: luni-vineri (orele 19:00-22:00), sâmbătă (12:00-22:00); duminică (10:00-22:00).

Tarife: luni-vineri 20 lei/intrarea/persoană; sâmbătă-duminică 30 lei/intrarea/persoană.

Pagina 9 din 13

Săptămâna 14-20 ianuarie 2019

Polo. Cupa României (turneu), 17-19 ianuarie, Bazinul Ghencea. Joi, 17 ianuarie, sferturi de finală, ora 20:30: Dinamo – Rapid

Polo. Campionatul Național de junioare (turneu), 18-20 ianuarie, București

Volei feminin. Cupa României (sferturi, manșă unică), 16 ianuarie, ora 17:30: Dinamo – CSM Târgoviște. Sala Dinamo

Volei masculin. Cupa României (sferturi, manșă unică), 20 ianuarie, ora 12:00: Dinamo – Steaua. Sala Dinamo

Scrimă. Campionatele Naționale de juniori - spadă, 16-19 ianuarie, București