Home Scrimă

Scrimă

Scrima. Echipa de sabie a Romaniei, locul 4 la Cupa Mondiala de la Madrid

Iancu-Teodosiu-Dolniceanu-Badea-la-Madrid-2017Echipa masculină de sabie a României își păstrează locul în vârful ierarhiilor mondiale. Cvartetul tricolor a încheiat pe locul 4 proba pe echipe la Cupa Mondială de la Madrid (Spania). Echipa a fost formată din Tiberiu Dolniceanu, Iulian Teodosiu (ambii, CS Dinamo), Alin Badea și George Iancu.

Citeşte mai mult... [Scrima. Echipa de sabie a Romaniei, locul 4 la Cupa Mondiala de la Madrid]

Scrima. Bianca Pascu – locul 13 la Cupa Mondiala de la Tunis

Bianca-Pascu-la-Atena-20174Sportiva dinamovistă Bianca Pascu (28 de ani) s-a clasat pe locul 13 la Cupa Mondială din Tunisia, în proba individuală de sabie. La Tunis au participat 116 sportive din întreaga lume, iar România a fost reprezentată doar de Bianca Pascu, însoțită de antrenorul Florin Zalomir.

Citeşte mai mult... [Scrima. Bianca Pascu – locul 13 la Cupa Mondiala de la Tunis]

Scrima. Dinamo, doua titluri din doua la Naționalele de sabie-fete

sabie_CN_fete_2017.jpgCS Dinamo a dominat categoric Campionatele Naționale de sabie – feminin. Ambele titluri, individual și pe echipe, au fost câștigate de fetele noastre. La individual s-a impus Bianca Pascu (15-5 în finala cu Sabina Martiș), după o evoluție impecabilă, în care a dovedit încă o dată că este cea mai valoroasă ”sabie” a țării.

Citeşte mai mult... [Scrima. Dinamo, doua titluri din doua la Naționalele de sabie-fete]

Medaliatii europeni, felicitați de conducerea CS Dinamo

iagar_tataran_larisa.jpgSportivii dinamoviști medaliați la ultimele Campionate Europene au fost primiți astăzi de conducerea CS Dinamo. Larisa Iordache (bronz la CE de gimnastică de la Cluj), Amalia Tătăran (argint / CE de scrimă U23) și Iulian Teodosiu (bronz / CE de scrimă U23) au fost felicitați de Monica Iagăr, președinta CS Dinamo.

Citeşte mai mult... [Medaliatii europeni, felicitați de conducerea CS Dinamo]

Scrima. Iulian Teodosiu, campion national in proba individuala de sabie

teodosiu_CN_2017.jpgSportivul dinamovist Iulian Teodosiu (22 de ani) s-a impus astăzi la Campionatele Naționale de sabie, în proba individuală. Competiția s-a desfășurat la sala de scrimă ”Ana Pascu - Floreasca” din Capitală, iar proba individuală a fost dominată de sportivii de la CS Dinamo, care au ocupat trei dintre cele patru locuri ale podiumului de premiere.

Citeşte mai mult... [Scrima. Iulian Teodosiu, campion national in proba individuala de sabie]

Pagina 10 din 30

Săptămâna 18-24 martie 2019

Baschet. Cupa României (sferturi de finală, retur), 20 martie, ora 18:15: Dinamo – SCM Timișoara. Sala Dinamo

Baschet. Liga Națională, Grupa Galbenă (etapa 8), 24 martie, ora 18:00: Dinamo – Phoenix Galați. Sala Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 23), 18 martie, ora 18:15: Dinamo – Steaua. Sala Dinamo. Liga Națională (etapa 24), 21 martie: HC Buzău – Dinamo

Polo. Superliga (etapa 16), 22 martie (ora 11:30) și 23 martie (ora 11:30): Dinamo – Rapid. Bazinul Anatolie Grințescu Dinamo

Volei masculin. Play-off ( etapa 1), 23 martie, ora 18:00: SCMU Craiova - Dinamo, ora 18:00

Atletism. Campionatul Național de copii, 23 martie, București

Înot. Campionatul Național seniori, tineret, juniori, 19-24 martie, Bacău

Judo. Campionatul Național de seniori, 22-24 martie, Iași

Scrimă. Cupa Mondială – Budapesta, sabie masculin, 22-24 martie, Ungaria

Scrimă. Cupă Mondială – Sint Niklaas, sabie feminin, 22-24 martie, Belgia

Tir. Campionatul European aer comprimat, 18-25 martie, Osijek (Croația)

Acreditari CHL

În data de 23 martie a.c., Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu - Dinamo va găzdui meciul dintre Dinamo și Rapid, din cadrul Superligii masculine de polo. Partida va începe la ora 11:30, motiv pentru care programul de inițiere și agrement se va desfășura în ziua menționată de la ora 13:00.