Home Scrimă

Scrimă

SCRIMA. Iulian Teodosiu (CS Dinamo) s-a calificat la Jocurile Olimpice!

Iulian_Teodosiu_2021Sabrerul dinamovist Iulian TEODOSIU (26 de ani) a câștigat concursul de calificare de la Madrid, desfășurat sâmbătă 24 aprilie, și s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokio. Sportivul antrenat de Rareș Dumitrescu l-a învins în finală pe ucraineanul Andriy Yagodka, scor 15-11.

Citeşte mai mult... [SCRIMA. Iulian Teodosiu (CS Dinamo) s-a calificat la Jocurile Olimpice!]

Sabie_fete_echipe_junioare_2Echipa de sabie-junioare a României a câștigat medalia de bronz la Campionatul Mondial de scrimă pentru juniori și cadeți de la Cairo (Egipt), după o victorie în meciul decisiv cu 45-40 în fața Turciei. Cvartetul tricolor, din care a făcut parte Maria Matei (CS Dinamo), a fost foarte aproape de finala competiției, dar a cedat în semifinale în fața SUA (42-45), după ce a condus aproape treisferturi din meci. Ultima dată cu 40-39!

Citeşte mai mult... [SCRIMA. Maria Matei, medaliată cu bronz la Mondialele de la Cairo, în concursul pe echipei la sabie - junioare]

SCRIMĂ. Marco ȘOVAR, campion mondial la sabie – cadeți

Marco_Sovar_CM_2021Sportivul dinamovist Marco Șovar (17 ani) a cucerit duminică, 4 aprilie, titlul mondial la sabie – cadeți, după o finală superbă cu sud-coreeanul PARK Junseong! Marco a revenit de la 7-11 pentru a se impune în meciul pentru AUR cu 15-13! Marco Șovar este un produs sută la sută al CS Dinamo: descoperit de antrenorul Cristian Lupu, el a fost format de antrenorul Alexandru Chiculiță. Competiția s-a desfășurat la Cairo.

Citeşte mai mult... [SCRIMĂ. Marco ȘOVAR, campion mondial la sabie – cadeți]

SCRIMA. Iulian Teodosiu, locul opt la Cupa Mondială de la Budapesta

Iulian_Teodosiu_2021Sabrerul dinamovist Iulian Teodosiu (26 de ani) s-a clasat pe locul opt la turneul individual al Cupei Mondiale “Gerevich-Kovács-Kárpáti”, de la Budapesta. Teodosiu a făcut un turneu bun, cu o prezență în sferturile de finală, unde a fost învins de dublul campion olimpic, Aron Szilagyi (Ungaria).

Citeşte mai mult... [SCRIMA. Iulian Teodosiu, locul opt la Cupa Mondială de la Budapesta]

Ailinca_finala_CN_2021”Sala de scrimă Ana Pascu” din Capitală a găzduit timp de patru zile (3-6 martie) Campionatele Naționale de sabie pentru cadeți și juniori, fete și băieți. CS Dinamo a avut sportivi implicați în lupta pentru medalii în toate cele patru zile de concurs. Două dintre cele patru titluri puse în joc au ajuns la CS Dinamo.

Citeşte mai mult... [Scrimă. Naționalele de sabie – cadeți și juniori: medalii de toate culorile pentru scrimerii dinamoviști]

Pagina 2 din 36

Săptămâna 17-23 ianuarie 2022

Baschet. Liga Națională de Baschet Masculin (etapa 17), 23 ianuarie, ora 19:00: Dinamo – CSO Voluntari. Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 13), vineri 21 ianuarie, ora 18:00 (TVR 3): Dinamo – SCMU Craiova. Sala Dinamo

Volei feminin. Cupa României (sferturi de finală, retur), 19 ianuarie, ora 17:00: CSO Voluntari - Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 13), sâmbătă 22 ianuarie, ora 18:00: Dinamo – CSM Lugoj. Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 9), 20-21 ianuarie: Sportul Studențesc – Dinamo. Bazin Floreasca

Scrimă. Campionatul Național de cadeți și juniori la sabie (masculin și feminin), 18-22 ianuarie, București

Tir. ISSF Grand Prix Osijek, 18-22 ianuarie, Croația