Home Scrimă

Scrimă

Scrima. Amalia Tataran si-a pastrat titlul de campioana nationala la spada

Amalia_cu_Petrica_UngureanuSportiva dinamovistă Amalia Tătăran și-a păstrat titlul național la spadă, după ce s-a impus și la ediția din acest an a Campionatelor Naționale. Întrecerile s-au desfășurat la Sala de scrimă Ana Pascu din Capitală, la individual și pe echipe. În finală, Amalia Tătăran (sportivă antrenată de Petrică Ungureanu) a învins-o pe Greta Vereș de la Steaua.

Citeşte mai mult... [Scrima. Amalia Tataran si-a pastrat titlul de campioana nationala la spada]

Scrima. Adrian Dabija a castigat ”Memorialul Pongracz” la spada

dabija_plovdiv_CMJ.jpgSportivul dinamovist Adrian Dabija (21 de ani) s-a impus la ”Memorialul Pongracz Antal” la spadă seniori masculin, desfășurat la Târgu Mureş. Ajunsă la a noua ediție, competiția s-a desfășurat sâmbătă, 14 aprilie, cu  30 de spadasini la start, din București, Craiova, Constanța, Brașov, Satu Mare și Târgu Mureș.

Citeşte mai mult... [Scrima. Adrian Dabija a castigat ”Memorialul Pongracz” la spada]

Scrima. Andrei Pastin - CAMPION MONDIAL de cadeti la sabie

Andrei_Pastin_aur_CM_cadeti_2018Scrimerul dinamovist Andrei Păștin a reușit o performanță remarcabilă în cadrul Campionatelor Mondiale de cadeți și juniori de la Verona. Sportivul antrenat de Rareș Dumitrescu a cucerit astăzi medalia de AUR în proba de sabie individual - cadeți, primul titlu mondial la această categorie de vârstă în proba sabrerilor din toată istoria scrimei românești. Ultimul titlu fusese cucerit în 2015, dar la spadă feminin.

Citeşte mai mult... [Scrima. Andrei Pastin - CAMPION MONDIAL de cadeti la sabie]

Marco_Sovar_loc_2Sportivul dinamovist Marco Șovar (foto) își conturează un viitor strălucit pe planșele scrimei. Sabrerul de nici 14 ani (vârstă pe care o va împlini luna viitoare) a ”prins” două podiumuri în decurs de câteva zile. Unul național, altul internațional - ambele extrem de importante.

Citeşte mai mult... [Scrima. Marco Sovar (14 ani), de la Nationalele de tineret, pe podium la cel mai tare concurs de copii din lume]

Bianca_P__04Bianca Pascu, una dintre cele mai în vogă sportive din scrima românească, a fost felicitată astăzi de conducerea CS Dinamo după victoria de la Cupa Mondială de la Atena. Sportiva antrenată de Florin Zalomir a cucerit medalia de aur în proba individuală de sabie, după ce a reușit să învingă pe traseu (în sferturi) liderul mondial, ucraineanca Olga Kharlan.

Citeşte mai mult... [Scrima. Bianca Pascu, felicitata de conducerea CS Dinamo pentru medalia de aur de la Cupa Mondiala de la Atena]

Pagina 4 din 29

Săptămâna 14-20 ianuarie 2019

Polo. Cupa României (turneu), 17-19 ianuarie, Bazinul Ghencea. Joi, 17 ianuarie, sferturi de finală, ora 20:30: Dinamo – Rapid

Polo. Campionatul Național de junioare (turneu), 18-20 ianuarie, București

Volei feminin. Cupa României (sferturi, manșă unică), 16 ianuarie, ora 17:30: Dinamo – CSM Târgoviște. Sala Dinamo

Volei masculin. Cupa României (sferturi, manșă unică), 20 ianuarie, ora 12:00: Dinamo – Steaua. Sala Dinamo

Scrimă. Campionatele Naționale de juniori - spadă, 16-19 ianuarie, București