Home Scrimă

Scrimă

Sabie_CN_seniori_echipe_2021Dinamo își reconfirmă supremația secției de scrimă – grupa de sabie! La Superliga Națională Flanco pe echipe seniori, CS Dinamo a câștigat atât titlul la masculin, cât și pe cel de la feminin. La masculin, CS Dinamo București 1 (Codrin Cozmuleanu, Sorin Eftimie, Iulian Teodosiu, Răzvan Ursachi) s-a impus fără probleme în finala cu CSA Steaua București 1, scor 45-29.

Citeşte mai mult... [SCRIMĂ. Dinamo a câștigat ambele titluri naționale la sabie în Superliga Națională!]

SCRIMA. Marco Șovar câștigă Cupa României la sabie-juniori

Sabie_2021_finalisti_juniori_CRSala de scrimă Ana Pascu din Capitală a găzduit, timp de patru zile, întrecerile Cupei României la sabie, cadeți și juniori (masculin și feminin). Sportivii de la Dinamo, antrenați de Irina Covaliu, Alexandru Chiculiță și Cristian Lupu au avut evoluții bune, cu un plus pentru băieți. Cel mai bun rezultat a fost obținut de Marco Șovar, câștigător la juniori.

Citeşte mai mult... [SCRIMA. Marco Șovar câștigă Cupa României la sabie-juniori]

Teodosiu_JO_Tokyo_2020Sabrerul dinamovist Iulian Teodosiu a încheiat participarea la Jocurile Olimpice cu o clasare mai mult decât onorabilă în concursul individual. Sportivul antrenat de Rareș Dumitrescu s-a clasat pe locul 16, după ce a câștigat două meciuri, și a fost învins pe tabloul de 16. Teodosiu s-a aflat la prima lui participare la Jocurile Olimpice.

Citeşte mai mult... [TOKYO 2020 / SCRIMĂ. Iulian Teodosiu – locul 16 în concursul individual de sabie la Jocurile Olimpice]

SCRIMA. Iulian Teodosiu (CS Dinamo) s-a calificat la Jocurile Olimpice!

Iulian_Teodosiu_2021Sabrerul dinamovist Iulian TEODOSIU (26 de ani) a câștigat concursul de calificare de la Madrid, desfășurat sâmbătă 24 aprilie, și s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokio. Sportivul antrenat de Rareș Dumitrescu l-a învins în finală pe ucraineanul Andriy Yagodka, scor 15-11.

Citeşte mai mult... [SCRIMA. Iulian Teodosiu (CS Dinamo) s-a calificat la Jocurile Olimpice!]

Sabie_fete_echipe_junioare_2Echipa de sabie-junioare a României a câștigat medalia de bronz la Campionatul Mondial de scrimă pentru juniori și cadeți de la Cairo (Egipt), după o victorie în meciul decisiv cu 45-40 în fața Turciei. Cvartetul tricolor, din care a făcut parte Maria Matei (CS Dinamo), a fost foarte aproape de finala competiției, dar a cedat în semifinale în fața SUA (42-45), după ce a condus aproape treisferturi din meci. Ultima dată cu 40-39!

Citeşte mai mult... [SCRIMA. Maria Matei, medaliată cu bronz la Mondialele de la Cairo, în concursul pe echipei la sabie - junioare]

Pagina 4 din 38

Săptămâna 08-14 aprilie 2024

Fotbal. SuperLiga Romania, play-out (etapa 3), luni 8 aprilie, ora 20:30: Oțelul Galați – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, play-off, sferturi de finală (meciurile 1 și 2), 10 aprilie și 12 aprilie (ora 19:00 în ambele zile): U BT Cluj Napoca – Dinamo. Se joacă sistem 3/5

Handbal. Liga Națională (etapa 21), miercuri 10 aprilie, ora 18:30: HC Buzău – Dinamo

Polo. Superliga, play-off semifinală (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 19:00: CSM Oradea – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, semifinală 5-8 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 17:00: CSM București – Dinamo. Dacă Dinamo câștigă, meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, în Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, semifinală 1-4 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Arcada Galați. Sala Dinamo. Dacă Dinamo câștigă meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, la Galați

Rugby. Liga Națională (etapa 1), sâmbătă 13 aprilie, ora 11:00: Dinamo – Rapid București. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 3), sâmbătă 13 aprilie, ora 17:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 23), duminică 14 aprilie, ora 15:00: Potaissa Turda – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 4), duminică 14 aprilie, ora 18:15: Dinamo 1948 – Poli Iași. Stadion Arcul de Triumf