Home Scrimă

Scrimă

Scrimă. Teodosiu - locul 15, Dolniceanu - locul 20 la Europene

Tiberiu-Dolniceanu-si-Vincent-Anstett2Luni a fost programată proba de sabie individual la Campionatele Europene de scrimă de la Montreux (Elveția), întrecere în care au fost implicați și trei sportivi de la CS Dinamo. Niciunul nu a ajuns însă în lupta pentru medalii. Cel mai bine s-a clasat Iulian Teodosiu – locul 15 (învins pe tabloul de 16, scor 14-15, de rusul Yakimenko). Liderul lotului, Tiberiu Dolniceanu, a încheiat competiția pe locul 20, după ce a fost învins pe tabloul de 32 (scor 14-15) de Vincent Anstett (Franța). Ciprian Gălățanu s-a clasat pe locul 42. Europenele continuă cu întrecerile pe echipe.

Scrimă. Bianca Pascu s-a clasat pe 6 la Europene după ce a ratat dramatic obținerea unei medalii

bianca_pascu_CE_2015Ziua a treia a Campionatelor Europene de scrimă de la Montreux (Elveția) a programat întrecerile individuale de sabie – feminin, probă în care a concurat și Bianca Pascu. Sportiva de la CS Dinamo a avut o evoluție bună și s-a clasat în final pe locul șase, după ce a ratat dramatic intrarea în semifinale, unde avea medalia asigurată. Bianca a fost învinsă pe tabloul de 8, scor 14-15, de Elena Voronina (Ucraina), deși a condus la un moment dat cu 11-7. Sabrera tricoloră a acuzat o accidentare la mână, solicitând ajutor medical spre finalul disputei.

CS Dinamo, 07 iunie 2015, ora 18:38

Scrimă. Spadasina Loredana Dinu, învinsă pe tabloul de 32 la Europene

loredana_dinu_dreapta_nLa Montreux (Elveția) se desfășoară, în perioada 5-14 iunie, Campionatele Europene de scrimă pentru toate armele, individual și pe echipe. Sâmbătă au fost programate întrecerile feminine la spadă – individual, în care a fost prezentă și dinamovista Loredana Dinu. După ce a trecut de calificări și de primul tur (pe tabloul de 64), unde a câștigat cu 15-5 meciul cu Edina Antal (Ungaria), Loredana Dinu s-a oprit pe tabloul de 32, eliminată de Julia Beljajeva (Estonia), scor 7-15. Loredana va participa și în proba de spadă pe echipe.

Dinamo mai este reprezentat la Europene de Tiberiu Dolniceanu, Ciprian Gălățanu, Iulian Teodosiu (sabie masculin) și Bianca Pascu (sabie feminin).

CS Dinamo, 06 iunie 2015, ora 16:00

Scrimă. Tiberiu Dolniceanu, medalie de aur la Grand Prixul de la Moscova

dolniceanu_moscova_2015Sportivul dinamovist Tiberiu Dolniceanu a câștigat pentru al doilea an consecutiv Grand Prix-ul de sabie seniori desfășurat în capitala Rusiei. Cel mai valoros sabrer român al momentului a reușit să urce pe prima treaptă a podiumului la Moscova după ce sâmbătă i-a învins, între alții, pe campionul mondial Nicolas Limbach (Germania) și pe campionul olimpic Aron Szilagyi (Ungaria).

Tiberiu Dolniceanu (al doilea de stânga) se simte bine la Moscova, unde se vor desfășura și Campionatele Mondiale, între 13-19 iulie

Citeşte mai mult... [Scrimă. Tiberiu Dolniceanu, medalie de aur la Grand Prixul de la Moscova]

Scrimă. Loredana Dinu, sfert-finalistă la Grand Prixul de la Rio

loredana_dinu_dreapta_n

Spadasina dinamovistă Loredana Dinu își revine rapid la forma care a consacrat-o. Dubla campioană mondială a avut cea mai bună evoluție dintre cele cinci sportive tricolore prezente la finele săptămânii trecute la puternicul Grand Prix de la Rio de Janeiro. Loredana Dinu a ajuns până sferturile de finală, după ce a eliminat-o pe traseu pe colega ei de lot, Simona Gherman. Valoasa spadasină de la CS Dinamo a avut o pauză de doi ani după Jocurile Olimpice de la Londra.

Loredana Dinu (dreapta) are o evoluție din ce în ce mai sigură

Citeşte mai mult... [Scrimă. Loredana Dinu, sfert-finalistă la Grand Prixul de la Rio]

Pagina 30 din 38

<< Început < Anterior 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Următor > Sfârşit >>

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Arcul de Triumf

În data de 27 martie a.c., pista de atletism din Complexul Sportiv Dinamo NU este disponibilă pentru public.

Sâmbătă, 30 martie a.c., bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo NU este disponibil pentru public.