Home Baschet masculin

Baschet masculin

Baschet. Victorie dinamovista la ultimul meci pe teren propriu

Liga Națională, etapa 29: Dinamo - Politehnica Iași 86-64 (18-23, 17-15, 29-12, 22-14)

Casale_cu_IasiBaschetbaliștii de la Dinamo au susținut miercuri, 25 aprilie, ultimul meci pe teren propriu din actuala ediție a Ligii Naționale. Jucătorii antrenați de Dan Niculescu au reușit o evoluție bună, în urma căreia și-au trecut în cont cea de a treia victorie stagională. Succesul s-a conturat în cea de a doua parte a întâlnirii și a fost cel mai concludent din cele obținute. Casale (foto) a fost jucătorul meciului cu 35 de puncte.

Read more... [Baschet. Victorie dinamovista la ultimul meci pe teren propriu]

Baschet. Cornel Cioacata, meci de exceptie cu Timba Timisoara

Liga Națională, etapa 27: Dinamo - Timba Timișoara 85-82 (27-23, 18-19, 16-24, 24-16)

CioacataBaschetbaliștii de la Dinamo și-au trecut în cont cea de a doua victorie în acest sezon al Ligii Naționale. Jucătorii antrenați de Dan Niculescu s-au impus pe teren propriu, miercuri, în meciul cu Timba Timișoara. Partida a contat pentru etapa a 27-a a Ligii Naționale, ultima din turul fazei a doua. Jucătorul meciului a fost de departe Cornel Cioacătă, care a marcat 32 de puncte.

Read more... [Baschet. Cornel Cioacata, meci de exceptie cu Timba Timisoara]

Baschet. Dinamovistii au spart gheata, victorie cu Tg. Mures

Liga Națională, etapa 21: Dinamo – BC Mureș Tg. Mureș 87-77 d.p. (24-22, 17-14, 16-19,16-18, 14-4)

Dinamo_-_Tg._Mures_87-77Baschetbaliștii de la Dinamo au obținut sâmbătă prima victorie din sezonul 2017-2018 al Ligii Naționale. Jucătorii antrenați de Dan Niculescu s-au impus în prelungiri în fața echipei BC Mureș Tg. Mureș, după ce tabela a indicat, la finele primelor patru sferturi, scor egal, 73-73. Cioacătă a încheiat meciul cu 33 de puncte, iar Amedeo Casale cu o ”double-double” – 21 de puncte și 13 recuperări.

Read more... [Baschet. Dinamovistii au spart gheata, victorie cu Tg. Mures]

Baschet. Casale, 21 de puncte pe terenul campioanei en titre

Liga Națională, etapa 14: U Banca Transilvania Cluj – Dinamo 88-62 (29-19, 24-14, 19-13, 16-16)

Dinamo_baschetBaschetbaliștii de la Dinamo au cedat vineri la Cluj, pe terenul campioanei en titre. Trecând peste gustul amar al înfrângerii, una care respectă calculele hârtiei (Dinamo este o echipă tânără, formată în exclusivitate din jucători români), merită remarcat jocul lui Amedeo Casale, care a încheiat jocul cu 21 de puncte. L-au urmat Cioacătă – 16 și Neagoe – 13.

Read more... [Baschet. Casale, 21 de puncte pe terenul campioanei en titre]

Baschet. Un sfert curajos in fata vicecampioanei

Liga Națională, etapa a 12-a: Dinamo - CSM Steaua 66-119 (25-28, 9-27, 15-31, 17-33)

cioacata_cu_steauaTânăra echipă a CS Dinamo, antrenată de legenda Dan Niculescu, a rezistat numai primul sfert al meciului cu vicecampioana en titre. CSM Steaua a condus din start până la 1-9 (min. 2), dar alb-roșiii au revenit printr-un joc foarte bun al lui Zaharie. Dinamo a ajuns la 10-9 și mai apoi la 23-16, cu două minute rămase din primele zece minute. Antrenorul oaspeților a rupt momentul bun al dinamoviștilor printr-un time out, iar CSM Steaua a încheiat primul sfert cu avantaj de trei puncte.