Home Handbal masculin

Handbal masculin

Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 4-a

D-_Tim_28Energia Tg. Jiu vs. Dinamo București: 24-25 (13-14)

Sala Sporturilor din orașul marelui sculptor Constantin Brâncuși a găzduit etapa cu numărul IV a Ligii Naționale, un derby între două pretendente la cupele europene, şi anume Energia Lignitul Tg Jiu şi Dinamo București.

Cu o echipa mult întărită faţă de sezonul trecut (Antonaru, Acatrinei, Mureşan, Liberţ, Roman) şi cu moralul ridicat de victoria din etapa precedentă de la Baia Mare în faţa Minaurului, gorjenii au început partida în forță. Profitând de începutul greoi al dinamoviștilor (probabil puțin apăsați de evoluția nesatisfăcătoare de la Caraş Severin), aceştia aveau să conducă cu 4-0. Încurajaţi din tribună de principalul lor susținător, domnul Daniel Georgescu şi răniţi în orgoliul propriu, alb roşii se dezmeticesc şi strâng rândurile în apărare făcând aproape imposibilă orice încercare de finalizare din pozițional a adversarilor. Urmând exemplul colegului lor de echipă Costel Manea (care, deșii grav accidentat la umăr în partida cu Caraş Severin, a evoluat impecabil în apărare), băieții noştri luptă pentru orice minge şi reușesc să întoarcă scorul în favoarea lor în minutul 28 şi să intre la vestiare la pauză cu avantaj de un gol (13-14).

Repriza a doua avea să fie la discreția dinamoviștilor. Apărarea agresivă, intervențiile de ultim moment ale portarului Dragomir, torpilele lui Nicolae şi Şandru, execuțiile de efect ale lui Chiruţ şi Dimache, jocul la sacrificiu al pivoților Mocanu şi Savenco şi nu în ultim rând evoluția de excepție a lui Răzvan Răpciugă (declarat MVP-ul partidei) au făcut ca scorul să ia proporții şi numai jocul la spectacol practicat în ultimele minute au salvat echipa de pe malul Jiului de la un eșec mult mai usturător.

Read more... [Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 4-a]

Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 3-a

Din_TimCS Caraș Severin vs. Dinamo București: 30-30 (15-12)

Desfășurată joi, 26 septembrie, partida de la Reșița se anunța ca fiind dificilă pentru Dinamo - o echipă cu pretenții la podium în această ediție a campionatului. Prima repriză a întâlnirii i-a avut ca protagoniști principali pe jucătorii echipei gazde care au reușit de trei ori să se desprindă la 3 goluri distanță, încheind jumătatea partidei cu un avantaj de 2 goluri. Pauza însă a adus mai multă energie și un joc mult mai ofensiv pentru Dinamo care a reușit nu doar să remonteze diferența de scor, dar chiar să și conducă la 2 goluri diferență. Avantajul obținut la scorul de 19-21 nu a putut fi însă menținut până la sfârșit, partida încheindu-se la egalitate, ceea ce avea să-l nemulțumească pe antrenorul dinamovist Sebastian Bota care își dorea mult mai mult de la acest meci.

Autorul articolului: Florin Nan. Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo, 29 septembrie 2013, ora 2330

Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 2-a

Din_PoliDinamo București - U Poli Timișoara: 31 - 25 (15-14)

Astazi, 22 septembrie, în prima partidă oficială desfășurată în noua Sală Polivalentă Dinamo, elevii antrenorilor Bota și Ene au reușit o victorie frumoasă în fața timișorenilor de la Poli, în cea de-a doua etapă a Ligii naționale, ediția 2013-2014, onorând astfel blazonul secției de handbal a Clubului nostru, o secție cu un palmares bogat și o istorie foarte frumoasă.

Meciul a început, surprinzator, cu elevii ex-antrenorului dinamovist Ștefan Constantin (acum antrenorul echipei de pe Bega), la conducerea partidei și in minutul unu era 2-0 pentru timișoreni, pentru ca în minutul șase sa fie 6-2, moment în care antrenorul bucureștenilor cere timp de odihna. Jocul începe sa curga în favoarea dinamoviștilor și in minutul 18, Dinamo preia conducerea cu 11-10. Și chiar daca handbaliștii timișoreni s-au aparat exact, diferența de valoare și-a spus cuvântul, pauza gasind echipa Dinamo în avantaj: 15-14.

După pauză, oaspeții au mai condus o singură dată, cu scorul de 17-16 în minutul 34, după care Dinamo s-a distanțat și a caștigat detașat, dar nu atat de ușor pe cât o arata scorul. Dinamo a arătat, în această a doua parte a jocului, o altă față, prestând un joc mult mai angajant și mai ofensiv, însă nici timișorenii nu au fost mai puțin periculoși, 8 dintre atacurile oaspeților fiind stopate cu foarte multă inspirație de către portarul Dragomir care se pare ca începe sa revina la forma care l-a consacrat.

Pentru Dinamo urmează 2 etape pe care le va juca în deplasare, cu 2 formații dificile: CS Caraș Severin (joi, 26 septembrie) și Pandurii Tg. Jiu (duminică, 29 septembrie).

Autorii articolului: Mihai Neacșu și Florin Nan. Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo, 22 septembrie 2013, ora 2230

Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa 1

CS Potaissa Turda vs. Dinamo București: 28-28 (13-13)

În acest weekend a început o nouă ediție a Ligii naționale de handbal masculin, care aliniază la start un număr de 12 echipe între care se numără și Dinamo București. Echipa noastră intră în competiție cu un lot complet diferit față de cel folosit în ediția trecută, cu o valoare în mod cert superioară și de la care așteptăm să confirme speranțele noatre și ale fanilor dinamoviști.

Rezultaul de egalitate înregistrat de echipa noastră în prima etapă este unul pozitiv având în vedere că a fost obținut într-o partidă disputată în deplasare, în fața unei formații cotate cu mult mai multe șanse pentru o clasare mai bună în clasamentul competiției: Potaissa Turda. Partida s-a derulat într-o notă de echilibru de la un capăt la altul, lucru demonstrat nu doar de scorul final, ci și de cel la pauză când a fost tot egal (13-13). Putem spune că a fost singurul rezultat discordant al etapei, față de cele înregistrate în celelalte partide disputate în acest weekend în care favoritele au jucat acasă și au obținut, fără excepție, victorii. Bineînțeles, vedeta etapei a fost partida derby dintre Știința Bacău și U Bucovina Suceava și care s-a încheiat, de asemenea, cu victoria gazdelor din Bacău.

Sâmbăta viitoare, în etapa a 2-a a campionatului, Dinamo va evolua acasă unde va primi vizita formației Poli Timișoara, ocupanta locului 7 la finalul sezonului regulat al ediției trecute a Ligii.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 15 septembrie 2013, ora 2145

Handbal - Dinamo București vs MKB Veszprem: 23-32

H109Organizată în memoria celui care a fost Marian Cozma, handbalist la Dinamo și MKB Veszprem, întâlnirea dintre cele doua formații a umplut noua sală polivalentă  a Clubului Sportiv Dinamo.

Premergător disputării partidei, a avut loc un moment emoționant de comemorare a handbalistului Marian Cozma, la care a luat cuvantul Petre Cozma, tatal handbalistului Marian Cozma, doamna Elisabeta Lipa, presedintele CS Dinamo, și domnul Alin Petrache, membru al Comitetului O limpic și Sportiv Român, care la sfârșitul alocuțiunii a înmânat o plachetă omagială clubului nostru pentru contribuția adusă de Dinamo la dezvoltarea sportului din Romănia.

Revenind la partida de handbal, cei peste 1500 de spectatori prezenți în sala, majoritatea cunoscători ai handbalului, au putut vedea la lucru două formații care vin din două campionate complet diferite ca valoare: pe de-o parte, Dinamo București încearcă să devină ce a fost cândva, și anume o echipă de top a României și - de ce nu - peste câțiva ani. a Europei; pe de altă parte, MKB Veszprem, actuala campioană a Ungariei și una dintre cele mai bune echipe din Europa.

Jocul a fost spectaculos, chiar dacă diferența de valoare a fost evidentă. A câștigat, în final, formația maghiară, așa cum era de așteptat, dar partida a fost un bun prilej de verificare pentru antrenorii  Bota și Ene înaintea starului acestei ediții de campionat de duminica viitoare când Dinamo se va deplasa la Turda.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 9 septembrie 2013, ora 2300

Page 142 of 153

<< Start < Prev 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 Next > End >>

Săptămâna 08-14 aprilie 2024

Fotbal. SuperLiga Romania, play-out (etapa 3), luni 8 aprilie, ora 20:30: Oțelul Galați – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, play-off, sferturi de finală (meciurile 1 și 2), 10 aprilie și 12 aprilie (ora 19:00 în ambele zile): U BT Cluj Napoca – Dinamo. Se joacă sistem 3/5

Handbal. Liga Națională (etapa 21), miercuri 10 aprilie, ora 18:30: HC Buzău – Dinamo

Polo. Superliga, play-off semifinală (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 19:00: CSM Oradea – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, semifinală 5-8 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 17:00: CSM București – Dinamo. Dacă Dinamo câștigă, meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, în Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, semifinală 1-4 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Arcada Galați. Sala Dinamo. Dacă Dinamo câștigă meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, la Galați

Rugby. Liga Națională (etapa 1), sâmbătă 13 aprilie, ora 11:00: Dinamo – Rapid București. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 3), sâmbătă 13 aprilie, ora 17:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 23), duminică 14 aprilie, ora 15:00: Potaissa Turda – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 4), duminică 14 aprilie, ora 18:15: Dinamo 1948 – Poli Iași. Stadion Arcul de Triumf