Handbal masculin

Handbal masculin - Liga nationala, etapa a XXIV-a

Dinamo Municipal Călărași – C.S.M. Ploiești: 29-35 (14-16)

În etapa a 24-a a Ligii Naționale, C.S. Dinamo Municipal Calarasi a întâlnit sâmbătă, 5 mai, pe C.S.M. Ploiești, formație sosită la Călărași decisă să-și apere, cu orice preț, șansele de a evolua în primul eșalon handbalistic.

Importanța punctelor puse în joc au făcut ca prima repriză să fie una anostă, plina de greșeli și ratări copilărești, astfel că, în minutul 24, tabela arăta un neverosimil 12-12. Evoluția un pic mai îndrăzneață a ploieștenilor a făcut ca C.S.M. să intre la vestiare cu un avantaj de două goluri (14-16).

Read more... [Handbal masculin - Liga nationala, etapa a XXIV-a]

Handbal masculin - Liga nationala, etapa a XXIII-a

DiH_14CSM Satu Mare - Dinamo Municipal Călăraşi: 32 -29 (17-15)

Etapa a 23-a a Ligii Naționale de handbal a programat meciul dintre CSM Satu Mare și CS Dinamo Municipal Călărași, două echipe care aveau mare nevoie de punctele puse în joc: echipa gazdă pentru a evita  retrogradarea  iar oaspeții pentru a accede în primele opt formații care participă la Cupa României.

Partida a fost una foarte încrâncenată, de mare luptă, în care diferența a fost făcută de luciditatea mai mare de  care au dat dovadă sătmărenii în faza de finalizare și de forma mai bună a portarului Vass. În schimb dinamoviștii au irosit foarte multe ocazii clare de gol, chiar și în situații de singur cu portarul advers.

Sebastian Bota, antrenorul dinamoviștilor, declara, un pic dezamăgit și de prestația portarilor în această partidă, că „băieții și-au dorit mult victoria în perspectiva participării în Cupa României, dar nu întotdeauna iese așa cum îți propui și nu ne mai râmane decât să strângem rândurile și să obținem maximum de puncte din partidele rămase de disputat”.

Următoarea etapă aduce la Călărași pe CSM Ploiești, o altă echipă din zona retrogradantă și cu o nevoie disperată de puncte. Se anunță o partidă dificilă, în care sperăm ca dinamoviștii să se mobilizeze cum au făcut-o de nenumărate ori la greu și să obțină victoria.

Autorul articolului: Florin Vasiliu. Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo, 28 aprilie, ora 830

Handbal masculin - Liga nationala, etapa a XXII-a

Dinamo M. Călărași – H.C.M. Constanţa: 31-35 (18-14)

După o pauză de aproximativ o lună, cauzată de acţiunile loturilor naţionale ale României (la care au fost convocaţi şi dinamoviştii Marocico şi Săulescu, plus antrenorul Sebastian Bota), etapa a 22-a a pus faţă în faţă echipele Dinamo Municipal Călărași şi H.C.M. Constanţa.

În faţa unui public entuziast care a umplut Sala Polivalentă de la malul Dunării susţinând favoriţii până la finalul partidei, dinamovistii au creat mari probleme campionilor. Cu o apărare compactă, bine organizată, care a demontat cele mai multe acţiuni ale constănţenilor, cu un portar (Marocico) cu intervenţii foarte bune, cu un joc rapid pe contraatac şi faza a 2-a, Dinamo şi-a surprins adversarii în prima repriză, fiind singura echipă din campionatul intern care i-a condus pe HCM chiar şi la 7 goluri. Deci, rezultatul la pauză a fost unul just, favorabil alb-roşilor: 18-14.

Read more... [Handbal masculin - Liga nationala, etapa a XXII-a]

Handbal masculin - Liga naţională, etapa a XXI-a

Poli M. Timișoara - Dinamo M. Călărași: 33-30 (17-16)

Meci foarte echilibrat, sâmbătă, 24 martie, la Timișoara, în cadrul etapei cu numărul 21 a Ligii Naționale de handbal. Echilibrul s-a manifestat mai ales în prima repriză în care cele două echipe au alternat de mai multe ori în preluarea conducerii. Din păcate, echilibrul nu a mai fost același în cea de-a doua repriză, atunci când timișorenii au reușit să se desprindă chiar și la cinci goluri diferență iar Dinamo nu a mai avut aceeași replică ca în repriza I.

Dinamo înregistrează cea de-a 3-a înfrângere consecutivă și cade pe locul 9 după această partidă, însă se află la egalitate de puncte cu ocupantele locurilor 7 și 8 din clasament (20 pct.)

Urmează cea mai dificilă partidă a returului de campionat, contând pentru etapa a 22-a, în care Dinamo va primi, la Călărași, vizita liderei clasamentului: HCM Constanța. Sperăm însă ca acel meci să nu o scoată pe  Dinamo din lupta cu adversarele sale de pe locurile 7 și 8, având în vedere faptul că și acestea vor avea partide foarte dificile în etapa următoare.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 25 martie, ora 2300

Handbal juniori I - Seria C

CSS 3 Steaua București - CS Dinamo București: 28-28

H_JuÎn sala ''Lucian Grigorescu" din Capitală s-a disputat sâmbătă, 17 martie, ultima etapă, a 14-a, a Campionatului Național de juniori I, seria C.

Cele două adversare, CSS3 Steaua București și CS Dinamo București au oferit, în această partidă, un spectacol frumos, cu răsturnări de scor care au înclinat balanța, pe rând, de fiecare parte. Rezultatul final este unul echitabil pentru ambele echipe calificate la turneele semifinale încă înainte de această etapă.

Lipsită de aportul a doi jucători titulari, accidentați, Dinamo și-a consolidat cu acest rezultat poziția de lider al seriei și se pregătește acum pentru turneul semifinal.

Florin Vasiliu, antrenorul echipei de handbal juniori I a Clubului Dinamo, a declarat, după meci, pentru website-ul nostru următoarele: „Am vrut să terminăm pe primul loc pentru a întâlni cele mai puternice echipe, Bacăul şi Constanţa, la turneele semifinale, chiar dacă puteam să alegem şi varianta locului doi care ne conferea oportunitatea de a întâlni echipe mai slab cotate. De remarcat evoluţia pivotului Vasile Gabriel, autor a 10 goluri din tot atâtea aruncări”.

Urăm succes, în continuare, tinerilor handbalişti şi aşteptăm cu nerăbdare evoluţia lor din turneul semifinal.

Autorul articolului şi foto: Mihai Neacşu - CS Dinamo, 19 martie, ora 2200

Page 148 of 153

<< Start < Prev 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 Next > End >>

Săptămâna 29 aprilie - 5 mai

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 2), luni 29 aprilie, ora 19:00: Dinamo – Rapid București

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (retur), marți 30 aprilie, ora 19:45: Skjern Handbold – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meci 5), miercuri 1 mai, 16:30 : Rapid București - Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 3 / dacă mai este necesar), vineri 3 mai: Rapid București – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 6), vineri 3 mai, ora 18:00: CS Dinamo – CS Blejoi. Stadion Dinamo central

Polo. Superliga, finala (meciul 2), vineri 3 mai, ora 18:00: Steaua – Dinamo. Bazin Ghencea

Fotbal. Superliga Romania, play-out (etapa 8), sâmbătă 4 mai, ora 20:00: U Cluj – Dinamo 1948