Home Handbal masculin

Handbal masculin

Handbal - Liga nationala 2013-2014, avancronica etapei a 7-a

Din__08Liga Națională de handbal a programat etapa a VII-a la mijlocul săptămânii, pentru a facilita reunirea lotului național în vederea meciurilor din preliminariile  Campionatului Mondial 2015. Menționăm că meciul România-Slovacia din această campanie de calificare, se va desfășura în data de 3 noiembrie 2013, în Sala polivalentă Dinamo. Până atunci însă joi, 17.10.2013, cu începere de la ora 18, în șoseaua Ştefan cel Mare va sosi ,,gașca nebună’’, cum se autointitulează tânăra echipă a C.S.M. București.

La prima vedere şi prin prisma locurilor ocupate în clasament, întâlnirea se anunță una fără probleme deosebite pentru mai experimentații jucători dinamoviști.  Alb-roșii nu vor să facă nici un pas greșit şi vor aborda meciul cu ,,mezina campionatului” în modul cel mai serios. Cunoscând ambiția antrenorului Robert Licu şi dorința de afirmare a tinerilor săi elevi, oaspeții noştri sigur nu vor face doar act de prezenţă.

Sperăm ca spectacolul handbalistic va fi la înălțime şi pe placul publicului pe care îl așteptam în număr cât mai mare. Mult succes băieților noștri!

Autorul articolului: Florin Vasiliu. Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo, 16 octombrie 2013, ora 2300

Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 6-a

Universitatea Bucovina Suceava vs.Dinamo București: 18-21 (12-11)

Din__08În etapa cu numărul 6 a Ligii Naționale, Dinamo București s-a deplasat pe terenul ocupantei locului 11, Universitatea Bucovina Suceava. Aruncând o privire asupra clasamentului şi asupra loturilor celor două echipe, se părea că meciul va fi unul la discreția alb roşilor. Şi așa avea să fie şi debutul de partidă în care dinamoviștii conduceau cu 6-2. Pe fondul unei relaxări premature şi a lipsei de concentrare la finalizare (ratări din situații clare), aceştia permit gazdelor să reintre în joc. Conduşi de entuziasm şi de dorința de afirmare, tinerii handbaliști suceveni se apără cu îndârjire de multe ori la limita regulamentului şi reușesc să întoarcă scorul în favoarea lor, intrând în vestiare la pauză cu avantaj de un gol (12-11).

Primele minute ale reprizei secunde au aparținut în continuare gazdelor, care au ajuns să conducă cu 16-13. A fost momentul în care dinamoviștii şi-au adus aminte cine sunt favoriţii. S-au mobilizat exemplar, apărarea a început sa funcționeze ireproșabil, iar portarul Makaria a fost de netrecut. Timp de 20 de minute au primit doar două goluri, reușind să marcheze opt şi să încline balanța în favoarea lor. Victoria de astăzi, dedicată aniversaților Dan Savenco (28 ani) şi Adi Băluţ (27 ani), aduce Dinamo pe primul loc în clasament, la egalitate cu H.C.M. Constanţa. Felicitări echipei şi antrenorilor! La mulţi ani, Dan Savenco! La mulți ani, Adi Băluţ! Şi cât mai multe realizări sub culorile alb roșii!

Read more... [Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 6-a]

Handbal - Liga nationala 2013-2014, avancronica etapei a 6-a

Sâmbătă, 12 octombrie, de la ora 17.00, U.Bucovina Suceava vs. CS Dinamo Bucureşti

Liga Națională de handbal a programat, în cadrul etapei cu numărul 6, partida dintre Universitatea Bucovina Suceava şi Dinamo București, două echipe cu obiective diferite în acest sezon. Dacă anul trecut bucovinenii luptau pentru cupele europene, anul acesta problemele financiare i-au aruncat în lupta pentru evitarea retrogradării. În schimb, situația dinamoviștilor s-a schimbat radical, aceștia având ca obiectiv clasarea pe locurile europene faţă de anul trecut când erau în lupta evitării ultimelor locuri din clasament.

Sala Liceului cu Program Sportiv din Suceava, un liceu cu tradiție în promovarea tinerelor talente atât în handbal cât şi în alte discipline sportive, va fi gazda acestei întâlniri sâmbătă, 12.10.2013, cu începere de la ora 17:00. Sucevenii ocupă locul 11, cu trei puncte obținute etapa trecută în faţa celor de la C.S. Caraş Severin. Pe teren propriu aceştia sunt o echipă arțăgoasă care cedează foarte greu. Dinamoviștii (locul 5), cu moralul ridicat după victoria în faţa Stelei, pleacă la drum montați, conştienţi că o victorie în această etapă îi poate urca pe primul loc în clasament.

Multă baftă, băieților noştri!

Autorul articolului: Florin Vasiliu - CS Dinamo, 11 octombrie 2013, ora 1530

Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 5-a.

Din__01Dinamo Bucureşti vs. Steaua Bucureşti: 30-28 (17-14)

Noua si moderna sala din Complexul sportiv Dinamo a găzduit pentru prima oară tradiţionalul si ,,eternul” derby Dinamo-Steaua.Numarul foarte mare de spectatori si atmosfera creată de galeria dinamovista au demonstrat ca handbalul rămâne unul din sporturile iubite in Ştefan cel Mare.

Dinamoviştii au intrat foarte hotărâţi, ducând rapid scorul la 3-0, purtaţi pe val şi de incurajările galeriei. Aeriana din minutul 10, după o combinaţie frumoasă avându-l ca servant pe Manea (cel mai bun om al alb roşilor in această partidă) şi la finalizare pe Mironescu care l-a executat cu o aruncare cu efect pe veteranul Laufceag, a ridicat publicul in picioare si părea că nimic nu-i poate opri sa câstige uşor acest meci. Dorinţa de a evolua cât mai bine in faţa unui public atât de numeros şi emoţiile au pus stăpânire pe jocul mai tinerilor dinamovişti şi de acest lucru au profitat mult mai experimentaţii stelişti. Aceştia aveau sa revină in joc iar în minutul 18 tabela arăta 10-9 pentru gazde moment in care antrenorul Sebastian Bota a cerut time out. Intrările lui Nicolae şi Mocanu se dovedesc inspirate astfel că reuşim ca, la pauză, să păstram o diferenţă de trei goluri (17-14). Iată şi o scurtă evoluţie a scorului în prima repriză: min 6: 5-2; min. 10: 8-3; min.18: 10-9; min. 22: 14-10; min. 27: 16-11; min. 30: 17-14.

Repriza a doua a început foarte bine pentru Steaua care, prin paradele lui Laufceag şi reuşitele personale ale lui Georgescu, s-a apropiat la numai un gol in minutul 34: 17-16. Şandru punctează de doua ori  şi avem un avans de două goluri în minutul 37: 19-17. Dimache, Băluţ şi Mocanu fac ca scorul sa devină 25-22 în minutul 44. O nouă cădere dinamovistă face ca steliştii să reuşească egalarea în minutul 47. Pe fondul superiorităţii numerice create prin eliminarea pe timp de două minute a lui Georgescu, în minutul 48, Mironescu şi mai apoi Niţu îşi readuc echipa în avantaj: 27-25 (min 49). Manea, deşi accidentat, se duce la sacrificiu şi marchează de două ori ducând scorul la 29-27. Finalul devine unul electrizant dupa ce Mazilu îi apropie pe stelişti la un gol (29-28, min56) dar torpila lui Nicolae avea sa stabilească rezultatul final: 30-28. Evoluţia scorului în repriza a doua: 17-16 în min. 34; 19-17 în min. 37; 20-19 în min. 39; 25-22 în min. 44; 25-25 în min.47; 27-25 în min. 39; 28-27 în min.54; 29-28 în min.56; 30-28 în min. 57.

Marcatori: Mironescu 6 goluri; Şandru 6; Manea 4; Nicolae 3; Mocanu 3; Dimache 2; Băluţ 2; Răpciugă R. 1; Răpciugă M. 1; Chiruţ 1; Niţu.

După terminarea partidei, jucatorii dinamovişti au ţinut să mulţumească galeriei care i-a purtat spre victorie si fără de care acest rezultat ar fi fost mult mai greu de realizat. Sperăm că de acum înainte vor fi in numar la fel de mare alaturi de baieţii noştrii in încercarea lor de a aduce pe Dinamo acolo unde îi este locul si anume in fruntea campionatului.

Declaraţii după meci:

Daniel Georgescu (preşedintele secţiei): Meci foarte greu aşa cum ne şi aşteptam. Fluctuaţiile din jocul echipei denotă faptul că mai avem mult de lucrat ca să ajungem unde ne-am propus. Felicit baieţii pentru victoria de azi! Atmosfera creată de galerie a fost impresionantă şi ţin să le mulţumesc pentru faptul că au fost alaturi de noi!

Sebastian Bota (antrenor principal): Un meci frumos si de mare luptă care cred că a placut publicului. Ştiam că ne aşteaptă un meci greu pentru ca totuşi Steaua reprezintă o formaţie valoroasă cu mulţi jucători experimentaţi. Felicit toată echipa!

Mocanu Ion (director tehnic): Un derby aprig disputat. S-a vazut dorinţa de victorie a echipei care a muncit pentru cele trei puncte. In mod special ţin să remarc prestaţia portarului Makaria şi a interului dreapta Costel Manea.

Autorul articolului: Florin Vasiliu. Foto: Mihai Neacşu - CS Dinamo, 8 octombrie 2013, ora 830

Handbal - Liga nationala 2013-2014, avancronica etapei a 5-a

Etapa a V-a din cadrul Ligii Naționale de handbal a programat în data de 07.10.2013, ora 19:45, în sala polivalentă din Complexul sportiv Dinamo tradiționalul, derby-ul Dinamo-Steaua.

În anul 1959, sub bagheta reputatului antrenor Oprea Vlase, Dinamo se încorona ca prima campioană națională din istoria handbalului în 7. După o dominare de 4 ani a dinamoviștilor, ediția 1962/1963, avea să scoată la rampă Steaua București, care câștiga sub comanda profesorului Ioan Kunst-Ghermanescu. Din această perioadă datează această puternică rivalitate sportivă dintre Dinamo şi Steaua, care a dat naștere unui excepțional duel de-a lungul anilor, de pe urma căruia handbalul românesc a avut numai de câștigat.

Chiar dacă forțele handbalistice se află acum la Constanţa, Bacău, Odorhei, echipele din Capitală rămân cele mai titrate din istoria handbalului românesc. Sperăm că jocul lor de azi să fie la înălțime, iar publicul să umple din nou sala aşa cum se întâmpla odinioară cu Polivalenta bucureșteană.

Dinamo revine în propria arenă după două jocuri în deplasare, dar şi după un joc de excepție făcut la Tg. Jiu, şi vrea să demonstreze în faţa propriilor suporteri, pe care îi așteptăm în număr cât mai mare, că este pe drumul cel bun către vârful clasamentului. Steaua, ușor revigorată după victoria cu Caraş Severin şi bazându-se pe experiența jucătorilor săi, vine să-şi vândă scump pielea. Deci, ne așteptam la un adevărat spectacol handbalistic la sfârșitul căruia cel mai bun să câștige. Să sperăm că aceștia vor fi băieții noștri cărora le urăm mult succes! Fortza Dinamo!!!

Autorul articolului: Florin Vasiliu - CS Dinamo, 7 octombrie 2013, ora 1230

Page 141 of 153

<< Start < Prev 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 Next > End >>

Săptămâna 08-14 aprilie 2024

Fotbal. SuperLiga Romania, play-out (etapa 3), luni 8 aprilie, ora 20:30: Oțelul Galați – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, play-off, sferturi de finală (meciurile 1 și 2), 10 aprilie și 12 aprilie (ora 19:00 în ambele zile): U BT Cluj Napoca – Dinamo. Se joacă sistem 3/5

Handbal. Liga Națională (etapa 21), miercuri 10 aprilie, ora 18:30: HC Buzău – Dinamo

Polo. Superliga, play-off semifinală (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 19:00: CSM Oradea – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, semifinală 5-8 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 17:00: CSM București – Dinamo. Dacă Dinamo câștigă, meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, în Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, semifinală 1-4 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Arcada Galați. Sala Dinamo. Dacă Dinamo câștigă meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, la Galați

Rugby. Liga Națională (etapa 1), sâmbătă 13 aprilie, ora 11:00: Dinamo – Rapid București. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 3), sâmbătă 13 aprilie, ora 17:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 23), duminică 14 aprilie, ora 15:00: Potaissa Turda – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 4), duminică 14 aprilie, ora 18:15: Dinamo 1948 – Poli Iași. Stadion Arcul de Triumf