Home Handbal masculin

Handbal masculin

HANDBAL. Campionii au câștigat detașat și la Timișoara

Liga Națională, etapa 6: SCM Politehnica Timișoara – Dinamo 21-35 (11-23)

Dinamo_la_Timisoara_cu_suporteriHandbaliștii antrenați de Xavier Pascual și-au asigurat victoria la Timișoara încă din prima repriză. Cu Saeid Heidarirad inspirat în poartă și cu un atac devastator, Dinamo s-a desprins la 12 goluri după primele 30 de minute. Gazdele au rezistat doar până în minutul 8 (scor 5-6).

Read more... [HANDBAL. Campionii au câștigat detașat și la Timișoara]

HANDBAL. Scor record cu Suceava

Liga Națională, etapa 5: Dinamo - CSU din Suceava 55-29 (28-12)

Humet_cu_SuceavaCampionii au avut multă poftă de joc și disponibilitate la efort, în fața unui adversar care merită întotdeauna respectul nostru. Cu atât mai mult cu cât este o echipă animată de fostul dinamovist Răzvan Gavriloaia. A fost ca un antrenament jucat la intensitate maximă, fără ca elevii lui Xavier Pascual să ridice piciorul de pe accelerație.

Read more... [HANDBAL. Scor record cu Suceava]

Handbal. Liga Nationala, etapa 4: fara probleme la Cluj Napoca

Liga Națională, etapa 4: Universitatea Cluj Napoca - DINAMO 29-41 (14-16)

Rosta_cu_U_ClujDinamo s-a impus fără probleme la Cluj Napoca, în fața unei echipe care a rezistat doar o repriză.

Dinamo: Heidarirad, Cupara – Buguleț 3, Cenic 5, Dedu 3, Racoțea 1, Negru 3, Pascual 2, Kukic 6, Stanciuc, Rosta 5, Kuduz 1, Humet 3, Akimenko 8, Bokhan 1, Militaru.

Pentru U Cluj au marcat: Hossu 11, Ramba 5, Nosrati 3, Ghivil 2, Paul 2, Hrimiuc 2, Mureșanu 1, Adoreanu 1, Kereki 1, Totoi 1.

Read more... [Handbal. Liga Nationala, etapa 4: fara probleme la Cluj Napoca]

Liga Națională, etapa 3: Dinamo - CSM Bacău 47-32 (30-17)

stanciuc_cu_BacauCampioana României la handbal a bifat a treia victorie din Liga Națională pe 8 septembrie, acasă, cu CSM Bacău. A fost un succes categoric, conturat încă de la pauză, când Dinamo a condus cu 30-17. Meciul a început cu un moment de reculegere în memoria lui Marian Cozma, care pe 8 septembrie ar fi împlinit 41 de ani.

Read more... [Handbal. Al treilea succes in Liga Nationala. Victorie la 15 goluri cu CSM Bacau]

Handbal. O nouă demonstrație de forță a campioanei

Liga Națională, etapa 2: CSM Focșani - Dinamo 26-37 (12-16)

kukic_la_FocsaniDinamo s-a impus pe 2 septembrie la Focșani, în etapa a doua a Ligii Naționale, pe fața unei echipe care întotdeauna joacă la nivel maxim pe teren propriu. Pivorul Miklos Rosta a fost principalul marcator al echipei conduse de Xavier Pascual, cu 8 goluri marcate.