Home Natație

Natație

INOT. David POPOVICI - înotătorul anului 2022 în lume!

david_popovici_kkkCele mai importante două platforme media dedicate natației mondiale, Revista Swimming World Magazine și siteul specializat swimswam, l-au desemnat pe David Popovici cel mai bun înotător din lume în anul 2022. Este prima oară în istorie când un înotător român primește această nominalizare. David (CS Dinamo) intră astfel într-o galerie selectă de nume mari. Ultimul câștigător la masculin a fost americanul Caeleb Dressel.

Read more... [INOT. David POPOVICI - înotătorul anului 2022 în lume!]

Popovici_CE_juniori_2022David încheie excelent anul 2022, cu o medalie de ARGINT cucerită la Campionatul Mondial în bazin de 25 de metri de la Melbourne! Valorosul înotător de la CS Dinamo a parcurs cele 8 lungimi de bazin ale probei de 200 m liber în 1:40,79! Aurul a fost cucerit de coreeanul Hwang (1:39,72). Bronzul i-a revenit britanicului Tom Dean (1:40,86).

Read more... [INOT. David POPOVICI - vicecampion mondial în proba de 200 de metri liber la Melbourne!]

POPOVICI_2022_KKKDavid Popovici a încheiat seria celor patru competiții majore disputate în vară cu un nou recital. Elevul antrenorului Adrian Rădulescu a cucerit trei medalii de aur și una de argint la Campionatul Mondial de juniori de la Lima, dintre care două în probe individuale (100 și 200 m liber). David a câștigat în acest an 11 medalii de aur și două de argint.

Read more... [ÎNOT. David Popovici, un nou recital! Trei medalii de aur și una de argint la Mondialul de juniori de la Lima]

INOT. David Popovici – omul record

Popovici268-130822-Castrovillari-LEN_Roma2022La numai 17 ani, David Popovici a devenit cel mai rapid înotător al planetei în proba regină – 100 metri liber, cu un timp de 46,86 secunde. Performanța a fost realizată în cadrul Campionatului European de la Roma, unde elevul lui Adrian Rădulescu a cucerit două medalii de aur, la 100 și 200 m liber.

Read more... [INOT. David Popovici – omul record]

Popovici_CE_juniori_2022David Popovici a dat recital la Campionatul European de înot pentru juniori, disputat în perioada 5-10 iulie la București / Otopeni. Elevul lui Adrian Rădulescu a încheiat competiția cu patru medalii de aur și una de argint. Pentru al doilea an consecutiv, David a realizat tripla 50, 100 și 200 m liber la Europene. Celelalte două medalii au fost obținute la șatafete: aur la 4x100 m liber masculin și argint la 4 x 100 m liber mixt.

Read more... [INOT. David Popovici - vedeta Europeanului de juniori din Romania: patru medalii de aur si una de argint]

Page 3 of 24

<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Săptămâna 18-24 martie 2024

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 25), marți 19 martie, ora 17:45: CSM Târgu Mureș - Dinamo.

Handbal. Cupa României, turul 2 (manșă unică), miercuri 20 martie, ora 15:00: CS Politehnica Iași – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4 (etapa 18), sâmbătă 23 martie, ora 15:00: CS Dinamo – CSM Flacăra Moreni. Stadion Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3), sâmbătă 23 martie, ora 18:00: Dinamo – SCMU Craiova

Polo. Superliga (etapa 12), sâmbătă 23 martie, ora 20:30: Dinamo - CSM Oradea

Volei feminin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3) duminică 24 martie, 16:00: CSM Volei Alba Blaj – Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 26), duminică 24 martie, ora 19:00: Dinamo – FC Argeș Pitești