Home Handbal masculin

Handbal masculin

Handbal masculin - Liga nationala 2012-2013, etapa a 13-a

Handbal__01C.S.M. Bucureşti vs. Dinamo Bucureşti:  30-36 (9-15)

Într-o admosfera de mare meci, sutele de spectatori care au umplut tribunele Sălii Floreasca, aducându-ne aminte de marile derbiuri ale anilor 70-80 dintre Dinamo şi Steaua, au avut ce să vadă: o partidă în care echipa lor favorită, Dinamo, nu numai că a învins de o manieră categorică, dar a reuşit să facă şi spectacol.

Dinamoviştii au început în forţă iar în minutul 20 conduceau deja cu un categoric 10-5. La pauza scorul era de 15-9 în favoarea elevilor antrenorilor Bota şi Ene, şi ne aşteptam la un scor fluviu în partea a doua a jocului.

Antrenorul CSM-ului, Ion Mocanu, a reuşit, în pauză, să-şi  ordoneze echipa care a intrat în a doua repriză mai hotărâtă să-şi joace şansa iar în minutul 43 scorul a ajuns ajuns la 20-19 pentru Dinamo. CSM-ul nu a avut însă cum să ţină ritmul din primele minute ale reprizei a II-a pe parcursul întregii reprize şi Dinamo a reuşit, în felul acesta, să termine în forţă un meci pe care l-a dominat de la un capăt la altul.

Cu această echipă care sigur mai poate creşte, Dinamo poate urca în clasament locuri importante în etapele rămase până la finalul campionatului.

Autorul articolului şi foto: Mihai Neacşu – CS Dinamo, 11 februarie 2013, ora 1200

Handbal masculin - Liga nationala 2012-2013, etapa a 12-a

Dinamo Bucureşti - HCM Constanţa: 22-32 (9-20)

Este greu să începi cu o mentalitate de învingător, o confruntare - chiar dacă ea se dispută pe teren propriu - cu lidera clasamentului, în condiţiile în care te afli la polul opus al ierarhiei. Acesta, credem noi, a fost şi motivul pentru care în partida de sâmbătă, de la Buzău, contând pentru etapa a 12-a a clasamentului, Dinamo a fost rapid depăşită la puncte, prima repriză încheindu-se la o diferenţă de 11 puncte în favoarea constănţenilor.

Repriza a doua a adus mai mult echilibru în joc iar echipa noastră, dezinhibată în faţa unui scor care nu-i mai dădea nicio şansă, a evoluat mult mai degajat, reuşind chiar până la finalul acesteia să marcheze cu un gol mai mult decât oaspeţii (scorul reprizei: 13-12), insuficient însă pentru a întoarce soarta partidei.

Deşi a pierdut meciul, prin evoluţia din cea de-a doua repriză Dinamo a demonstrat faptul că este capabilă, aşa cum spuneam şi în avancronică, să ţină piept oricăriei echipe din campionat iar noi credem că, prin rezultatele viitoare, această echipă va reuşi să se detaşeze de zona întunecată a clasamentului, acolo unde se află, în prezent, în mod absolut nemeritat.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 4 februarie, ora 1000

Handbal masculin - Liga nationala 2012-2013, etapa a 9-a

U Poli Timişoara - Dinamo Bucureşti: 31-21 (15-10)

Nici echipa de handbal masculin a Clubului nostru nu pare capabilă, pentru moment, să depăşească seria neagră a înfrângerilor suferite în actuala ediţie de campionat, astfel că şi partida desfăşurată sâmbătă, 24 noiembrie, la Timişoara, a decurs în acelaşi registru. Chiar dacă aveam ceva speranţe într-un rezultat pozitiv având în vedere că era o confruntare între 2 echipe din a doua jumătate a clasamentului, totuşi timişorenii şi-au făcut bine treaba obţinând victoria în două reprize care au semănat foarte bine între ele, cel puţin din punct de vedere al evoluţiei scorului.

Următoarea etapă este planificată abia peste 3 săptămâni când echipa noastră se va deplasa la Odorhei pentru a se confrunta cu formaţia poziţionată pe locul 5 al clasamentului.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 26 noiembrie, ora 1030

Handbal masculin - Liga nationala 2012-2013, etapa a 7-a

Dedeman Bacau – Dinamo București: 42-23 (22-14)

D-CSM__15Etapa a VII-a la handbal masculin nu a fost una prea fericită pentru dinamoviști care, deși au pierdut mai multe partide de la începutul campionatului, nu au făcut-o niciodată la o diferență atât de mare.

Formația noastră a intrat în joc resemnată parcă de faptul că întâlnește, în deplasare, cea mai bună echipă a campionatului iar când intri în teren cu o asemenea atitudine, în fața Bacăului, nu te poți aștepta la un rezultat mai bun.

Urmează să vedem care va fi reacția antrenorilor dinamoviști după această partidă, încă din etapa viitoare.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 11 nov. ora 1045

Handbal masculin - Liga nationala 2012-2013, etapa a 6-a

Dinamo București - CSM Ploiești: 32-26 (15-10)

H__100Etapa a VI-a a Ligii Naţionale de handbal a programat la Buzău întâlnirea dintre C.S. Dinamo şi C.S.M. Ploieşti, două echipe care au ca obiectiv evitarea retogradării.

Alb-roşii au demonstrat în acest meci că evoluţia bună din etapa precedentă, când doar lipsa de experienţă a unor tineri jucători i-a privat de un rezultat favorabil la Tg Jiu, nu a fost doar un foc de paie şi că sunt pe o pantă ascendentă. Echipa s-a mobilizat exemplar şi nu a dat speranţe oaspeţilor decât în primele 5 minute, când aceştia conduceau cu 3-2. Apărarea agresivă şi forma bună a portarului Borodi i-a pus în dese rânduri în dificultate pe ploieşteni şi numai reuşitele de excepţie ale lui Enescu au făcut ca aceştia să mai rămână în joc până la pauză. Evoluţia scorului în prima repriză a fost următoarea 2-3 în minutul 5; 7-3 în minutul 11; 8-6 în minutul 20; 11-7 în minutul 26 și 15-10 în minutul 30.

În partea a doua a jocului, echipa dinamovistă nu a mai lăsat nicio speranţă adversarului, recuperând foarte multe mingi în apărare, punctând decisiv pe contraatac şi faza a II-a, dar şi din atac poziţional prin combinaţii foarte spectaculoase. De remarcat şi apetitul de gol al lui Capotă care reuşeşte să marcheze şi în această etapă nu mai puţin de 10 goluri. Dorinţa de spectacol, dar şi introducerea pe teren a mai tinerilor Ivan, Constantin şi Vasile a făcut ca diferenţa să fie la final de doar 6 goluri. Iată şi evoluţia scorului în repriza a doua: 17-11 în minutul 32; 21-12 în minutul 38; 26-14 în minutul 43; 28-18 în minutul 48; 30-20 în minutul 53; 30-22 în minutul 56; 32-26 în minutul 60.

Citeşte mai mult... [Handbal masculin - Liga nationala 2012-2013, etapa a 6-a]

Pagina 132 din 140

<< Început < Anterior 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 Următor > Sfârşit >>

03-09 octombrie 2022

HANDBAL. EHF Champions League (etapa 4), 05 octombrie, ora 19:45: DINAMO - FC Porto (Por). Sala Polivalentă București

BASCHET.  Liga Națională (etapa 2), 08 octombrie: CSM Focșani - DINAMO

FOTBAL. Liga 3, seria 4 (etapa 7), 08 octombrie, ora 17:00: DINAMO - SC Popești Leordeni (Stadion Dinamo)

POLO. Superliga (etapa 1), 07 octombrie, ora 11:00: Dinamo - Poli Cluj-Napoca. Bazin Tolea Gințescu Dinamo

RUGBY. Liga Națională, play-off (etapa 6), 07 octombrie, ora 18:15: DINAMO - CSA Steaua

VOLEI MASCULIN. Divizia A1 (etapa 1), 08 octombrie, ora 17:30: DINAMO - CSM Zalău. Sala Dinamo. TVR 3

TENIS. Campionatul Național Individual, 03-09 octombrie, București

JUDO. Campionatul Mondial de seniori, 03-09 octombrie, Uzbekistan

SCRIMĂ. Cupa Campionilor Europeni, 08-10 octombrie, Italia

LUPTECampionatul Național de juniori, 07-09 octombrie, Medgidia

AGREMENT ÎNOT

Bazinul descoperit se închide începând cu 20 septembrie!

Ținând cont de prognoza meteo pentru perioada următoare, activitatea în bazinul descoperit Dinamo se va opri începând cu 20 septembrie. Activitatea de agrement se va desfășura în bazinul acoperit, conform programului anunțat.

---------------------------

Începând cu data de 5 septembrie 2022, programul activităților de agrement la înot în Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu va suferi unele modificări, astfel:

Luni - vineri: doar în intervalul 12:30 - 15:15

Sâmbătă: 14:30 - 19:30

Duminică: 10:00 - 19:30

Aceste modificări au fost generate de extinderea activității de performanță la secțiile de înot și polo ale CS Dinamo.

*Facem mențiunea ca în zilele de sâmbătă și duminică ieșirea din apă se face la 19:30 iar bazinul se închide la 20:00.

Bazinul descoperit va rămâne deschis atât timp cât vremea va permite, cu următorul program de agrement (valabil tot din 05 septembrie):

Luni - vineri: 13:00 - 20:40

Sâmbătă: 12:00 - 20:40

Duminică: 09:00 - 20:40

*Facem mențiunea că ieșirea din apă se face la 20:40 iar bazinul se închide la 21:00.