Handbal masculin

Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 10-a

Un articol de Florin Vasiliu

Știința Municipal Dedeman Bacău-Dinamo București: 35-21 (16-12)

Etapa cu numărul X a Ligii Naționale de handbal a pus faţă în faţă ocupantele locurilor IV (Știința Bacău) şi III (Dinamo București). Din păcate pentru băieții noştri, vicecampioana României  s-a dovedit a fi un adversar mult prea puternic, care a depășit momentele de criză şi nu degeaba şi-a anunțat ca obiectiv câștigarea campionatului în acest sezon.

În faţa unui public care a umplut până la refuz Sala Sporturilor din Bacău şi care şi-a încurajat frenetic favoriții, dinamoviștii au început curajos şi au reușit să conducă cu două goluri, 5-3, în minutul 10. Simţind că ceva este în neregulă, antrenorul Bacăului şi selecționerul echipei naționale, Eliodor Voica, cere time out şi îşi reorganizează elevii. Astfel, în minutul 13, torpila fostului dinamovist, georgianul Rusia, aduce în avantaj pentru prima dată formația gazdă, care avea să nu mai cedeze inițiativa până la finalul partidei. După a doua eliminare de două minute a lui Chiruţ, dinamoviștii au pierdut ritmul cu adversarul şi numai intervențiile lui Dragomir au făcut ca scorul la pauză să fie dor 16-12 pentru gazde.

Evoluția scorului în prima repriză a fost următoarea: 3-5 (min. 10); 6-5 (min. 13); 10-8 (min. 17); 13-10 (min. 20); 14-11 (min. 27); 16-12 (min. 30).

Citeşte mai mult... [Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 10-a]

Handbal - Liga nationala 2013-2014, avancronica etapei a 10-a

Știința Municipal Dedeman Bacău - Dinamo București

Miercuri, 20 noiembrie 2013, cu începere de la ora 1800, Sala Sporturilor din Bacău găzduieşte meciul dintre Știința Municipal Dedeman Bacău (locul IV) şi Dinamo București (locul III) din cadrul etapei cu numărul X a Ligii Naționale de handbal.

Eliodor Voica nu are nicio indisponibilitate în lot pentru aceasta partidă iar la Dinamo revine Răzvan Răpciugă, dar lipsește în continuare Savenco, care mai are de ispășit două etape de suspendare. Chiar dacă întâlnesc vicecampioana României, băieții noștri sunt hotărați să obţină puncte din această deplasare. Noi le urăm multă baftă! Forţa Dinamo!

Autorul articolului: Florin Vasiliu - CS Dinamo, 19 noiembrie 2013, ora 2300

Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 9-a

Handbal_E9_2013Dinamo Bucureşti – H.C. Minaur Baia Mare: 31-23 (10-10)

Etapa cu numărul IX a programat în sala Dinamo o partidă deosebit de atractivă între Dinamo București şi HC Minaur Baia Mare, două formaţii care au ca obiectiv revenirea în elita handbalului românesc şi european. Proaspăt promovaţi în Liga Națională, băimărenii, sub conducerea reputatului antrenor Gheorghe Covaciu (un fost jucător de excepție al Minaurului cu care a câștigat în anii 1985 şi1986 cupa I.H.F.), au venit în Capitală hotărați să câștige cele trei puncte puse în joc, mizând probabil şi pe faptul că dinamoviștii erau puțin descumpăniți după jocul de la Constanţa. Bine sfătuiți de staff-ul tehnic, băieții noștri au abordat serios meciul, care nu a fost unul deloc facil chiar dacă adversarul ocupă locul 9 în momentul de faţă.

Echipa băimăreană, una robustă şi destul de experimentată (Grasu şi Irimuş sunt componenți ai echipei naționale unde au avut evoluții apreciate de specialiști) a pus reale probleme alb-roșilor şi astfel, la pauză, scorul era egal 10-10. Jocul în prima repriză a fost unul echilibrat, însă cu multe inexactităţi şi de o parte şi de cealaltă. Mai bine intrați în joc, dinamoviștii au condus ostilitățile, dar s-au văzut egalați în minutul 14 (5-5). A fost o repriză foarte bună a portarilor atât Irimuş (Minaur) cât şi Makaria (Dinamo) având intervenții providențiale pentru echipele lor. Deşi au fost la cârma jocului, gazdele s-au văzut egalate din nou la 10, scor cu care s-a intrat la vestiare. Iată şi evoluția scorului în prima repriză: 2-0 în min. 4; 4-2 în min. 10; 5-5 în min. 14; 9-7 în min. 20; 9-9 în min. 25; 10-10 în min. 28.

Citeşte mai mult... [Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 9-a]

Handbal - Liga nationala 2013-2014, avancronica etapei a 9-a

Dinamo Bucuresti - H.C. Minaur Baia Mare

Duminică, 17.11.2013, ora 12:30, sala Dinamo găzduiește partida dintre Dinamo București şi H. C. Minaur Baia Mare, contând pentru etapa a IX-a a Ligii Naționale de handbal. Dinamoviștii, care au ieșit puțin cam sifonați din deplasarea precedentă de la Constanţa, sunt refăcuți (cu excepția lui Răzvan Răpciugă încă în convalescenţă) şi sunt hotărați să se menţină pe primele locuri ale clasamentului. Băimărenii, antrenați de fostele glorii ale Minaurului, Gheorghe Covaciu şi Adi Popovici, vin în capitală cu lotul complet şi cu o ,,foame” teribilă de puncte, locul nouă ocupat în prezent fiind unul departe de obiectivul propus. Se anunță o întâlnire echilibrată şi spectaculoasă, care sperăm să umple sala Dinamo așa cum se întâmpla pe vremuri în Floreasca şi la Baia Mare, când evoluau în teren antrenorii celor două echipe şi se juca cu casele închise. Atmosfera în tabăra dinamovistă este una optimistă şi hotărâta. BAFTĂ BĂIEŢI!

Autorul articolului: Florin Vasiliu - CS Dinamo, 17 noiembrie 2013, ora 230

Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 8-a

HCM Constanța - Dinamo București: 35-23 (15-11)

Doar douăzeci de minute au reușit sa ţină pasul dinamoviștii în confruntarea de la malul Mării împotriva campioanei HCM Constanţa.

Intervenţiile lui Makaria și execuțiile lui Şandru au reușit să întindă nervii marinarilor care au replicat cu o apărare agresivă cu mult peste limita regulamentului. Aici un rol hotărâtor l-a avut legiunea străină, Adzic și Angelovski împărțind pumni și coate în toate direcţiile sub privirile mai mult decât îngăduitoare ale unor arbitri total depășiți de joc.

Este inadmisibil ca un jucător străin care ar trebui sa fie un exemplu, un profesionist desăvârșit să lovească intenționat un tânăr jucător român debutant în echipa națională. Şi la fel de grav este şi faptul că arbitrii nu au sancționat aceste durităţi așa cum prevede regulamentul. Mai ales că se știa faptul că Adzic l-a accidentat foarte grav pe Şandru pe când acesta evolua la Tg Jiu.

Din păcate pentru calitatea jocului, arbitrajul mai mult decât permisiv a dus la o luptă încrâncenată în care am avut parte și de multe accidentări nedorite, atât de-o parte, cât şi de alta. De aici și până la o răbufnire generală nu a fost decât un pas. Inevitabilul s-a produs în minutul 49, protagonist fiind Angelovski, cel care, după ce l-a călcat pe cap pe Mironescu pe când acesta se afla la podea, a pornit un conflict cu pivotul dinamovist Mocanu. Totul a degenerat și, încă o dată, arbitrii s-au dovedit depăşiţi de evenimente, cartonaşele roşii fiind acordate la sugestia celor din jur.

Citeşte mai mult... [Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 8-a]

Pagina 139 din 152

<< Început < Anterior 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 Următor > Sfârşit >>

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 3), dumimnică, 31 martie, ora 18:00: Dinamo - SCMU Craiova. Sala Dinamo

În data de 27 martie a.c., pista de atletism din Complexul Sportiv Dinamo NU este disponibilă pentru public.

Sâmbătă, 30 martie a.c., bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo NU este disponibil pentru public.