Handbal masculin

Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 13-a

Un articol de Florin Vasiliu

D-_Tim__05Politehnica Timișoara - Dinamo București 21-26 (8-16)

Dinamo a încheiat anul 2013 cu un succes pe malul Begăi în faţa Politehnicii Timișoara şi ocupă locul IV în clasamentul Ligii Naționale de handbal. Deși nu au avut prea mult timp la dispoziție pentru a-şi linge rănile după eșecul din propriul fief cu Turda, alb roșii au abordat foarte hotărați această a doua etapă a returului, conștienți că au în faţă un adversar destul de incomod, pe care daca îl laşi să-şi facă jocul îți poate crea mari probleme. Ei nu au dat elevilor lui Constantin Ştefan nici cea mai mică șansă şi s-au instalat la cârma jocului chiar de la început, când au condus cu 5-1. Cu o apărare mobilă şi cu un portar în zi de graţie, Dragomir, dinamoviștii au pus gol pe gol şi au terminat prima repriză cu avantaj liniștitor de 8 goluri (8-16). Evoluţia scorului în prima parte: 5-1 (min. 10); 5-9 (min. 18); 6-10 (min. 24); 7-14 (min. 28); 8-16 (min. 30).

Repriza secundă s-a desfășurat în aceeași notă de dominare dinamovistă şi antrenorul Sebastian Bota a rulat întreg lotul încercând şi alte variante atât în atac cât şi în apărare. Acest lucru a permis gazdelor ca pe final să mai reducă proporțiile scorului şi să încheie partida mai onorabil. Dragomir şi-a descurajat total adversarii, care parcă nu mai aveau curaj să arunce la poartă, iar Băluţ a fost realmente letal pe contraatac. O evoluție de remarcat a avut şi interul Florin Nicolae a cărui experiență şi-a spus cuvântul în multe momente ale jocului şi care l-a înlocuit cu brio pe golgheterul echipei noastre, tânărul Şandru. Iată şi evoluția scorului în partea a doua: 10-17 (min. 34); 12-18 (min. 40); 13-21 (min. 46); 14-23 (min. 50); 18-23 (min. 55); 21-26 (min. 60).

Marcatori: Şandru 7 goluri; Băluţ 5; Nicolae 3; Manea 3; Mironescu 2; Dimache 2; R. Răpciugă 1; Savenco 1; Chiruţ 1; Niţu 1.

Read more... [Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 13-a]

Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 12-a

HandbalDinamo București – A .C. S. Potaissa Turda 27-30 (15-14)

Așa cum era de așteptat, partida dintre Dinamo București şi A.C.S Potaissa Turda a fost una echilibrată, aprig disputată, cu dese răsturnări de scor, care a ținut publicul încordat până la final. Ambele echipe şi-au dorit mult cele trei puncte puse în joc şi presiunea şi-a pus mult accentul asupra calităţii jocului. Astfel, derbiul etapei a XII-a a oferit în locul unui spectacol handbalistic un joc de uzură, de luptă, încâlcit şi presărat cu multe greșeli tehnice şi ratări din situații clare. La aceasta a contribuit din plin şi prestația celor doi domni îmbrăcați cu echipament negru, care alergau cu un fluier pe lângă jucători. Deciziile şi indeciziile acestora au creat confuzie totală atât pe terenul de joc cât şi printre spectatori.

Dinamo a început jocul cu o apărare în sistem 6-0 cu Băluţ, Chiruţ, Răpciugă, Savenco, Manea, Mironescu pe semicerc şi cu Macaria în poartă mizând pe contraatac, faza a II-a şi repunere rapidă de la centru (schimb atac - apărare Savenco cu Mocanu şi R. Răpciugă cu Şandru). În replică, turdenii au practicat o apărare agresivă avansată, de multe ori chiar foarte avansată încercând să fragmenteze cât mai mult jocul şi să împiedice adversarul să intre în combinații, mizând şi ei la rândul lor pe contraatac şi faza a II-a. Prima repriză a fost una echilibrată şi doar intervențiile lui Dragomir, introdus în minutul 21, au făcut ca alb roșii să plece la vestiare cu un avantaj de un gol. Iată şi evoluția scorului în prim parte a meciului: 2-2 (min. 5); 5-4 (min. 10); 6-7 (min. 16); 10-9 (min. 20); 12-11 (min. 25); 15-14 (min. 30).

Dinamoviștii schimbă în apărare şi încep mult mai agresiv repriza a II-a, iar portarul Dragomir continuă să apere bine şi astfel în minutul 35 scorul le era favorabil 19-15. Simţind pericolul şi breşele din apărarea avansată, antrenorul Turdei îşi retrage echipa pe semicerc cu Adomnicăi puţin avansat doar la nivelul interului stânga Şandru. Din acest moment iese la rampă portarul Varo, care apăra tot şi îşi readuce echipa în joc, oaspeții egalând în minutul 42 printr-un gol uşor marcat de Savic (20-20) şi preluând conducerea în minutul 45 (22-23). Câteva inexactităţi în atac şi portarul Varo au făcut imposibilă misiunea alb roșilor de a mai câștiga acest joc. Evoluția scorului în repriza a doua: 19-15 (min. 35); 20-18 (min. 41); 22-22 (min. 45); 23-25 (min. 49); 24-27 (min. 55); 26-28 (min. 58); 27-30 scor final.

Read more... [Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 12-a]

Handbal - Liga nationala 2013-2014, avancronica etapei a 12-a

Dinamo Bucureşti - A. C. S. Potaissa Turda

Noul sistem de desfășurare a Ligii Naționale de handbal, cu play-off şi play-out la sfârșitul sezonului regulat, face ca returul acestei competiții să înceapă mai devreme. Etapa cu numărul XII (prima din retur) aduce faţă în faţă revelațiile turului, Dinamo București şi ACS Potaissa Turda. Echipa bucureșteană, mult schimbată faţă de campionatul trecut când se lupta pentru evitarea retrogradării, a avut un parcurs bun, înclinând steagul doar în faţa campioanei (H. C. M. Constanţa) şi vicecampioanei (Știința Bacău) şi terminând la egalitate cu Turda şi  C S Caraş-Severin, toate aceste partide disputându-se în deplasare. Pe propriul teren, în noua şi moderna sală polivalentă din cadrul Complexului Sportiv Dinamo, susținuți de proprii suporteri al căror număr a crescut de la meci la meci (semn că handbalul dinamovist şi performanţele lui sunt încă apreciate de fanii din Şos. Ştefan cel Mare), alb roșii nu au cedat niciun punct. Locul IV ocupat în acest moment este un loc onorabil pentru o echipă cu mulți jucători noi şi ne dă mari speranțe pentru retur şi play off.

A. C. S Potaissa Turda este surpriza turului şi ocupă locul II, la egalitate de puncte cu prima clasata H. C. M Constanţa, constănțenii având un golaveraj mai bun. Echipa de pe malul Arieșului a trecut prin momente dificile, fiind la un pas să nu se înscrie în campionat  din motive financiare, dar a trecut cu brio peste aceste obstacole şi a uimit toți specialiștii reușind să termine neînvinsă prima parte a campionatului.

Dinamo începe returul fără Cosmin Capotă şi Bogdan Fuică, tinerii noștri jucători fiind împrumutați la CSM București. Până la ora desfășurării meciului se speră şi în recuperarea golgheterului Ciprian Şandru, care a suferit o entorsă la unul din antrenamentele din această săptămână. Turda, care s-a întărit şi cu interul dreapta Daniel Mureşan (de la Energia Tg. Jiu), are întreg lotul valid şi vine decisă să-şi păstreze invincibilitatea. Foarte hotărați şi fermi sunt şi băieții noștri care nu doresc să piardă pe propriul teren.

Se anunță o partidă echilibrată, dar şi spectaculoasă, între două echipe care au ca obiectiv clasarea pe locurile fruntașe, care asigură participarea în cupele europene, cu loturi apropiate valoric, cu antrenori tineri şi ambițioși adepți ai unui handbal modern (atât Horaţiu Gall cât şi Sebastian Bota sunt buni cunoscători ai handbalului german unde au evoluat mai mulți ani). Vineri, 06.12.2013, cu începere de la ora 18:00, la sala Dinamo, vă așteptăm în număr cât mai mare pentru a ne susține şi încuraja favoriții. Le ținem pumnii strânși şi le urăm multă baftă!

CS Dinamo, 5 decembrie 2013, ora 2045

Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 11-a

H__03Dinamo Bucureşti - H. C. Odorhei: 32-28 (18-17)

Dinamo București a dovedit încă odată că este greu de învins pe propriul teren şi în faţa propriilor suporteri. În ultima etapă a turului de campionat, victima alb-roșilor a fost H.C. Odorhei, formație cu pretenții la podiumul campionatului. Partida a fost una echilibrată, mai ales în prima parte a ei, când s-a mers cap la cap, cele două formaţii aflându-se pe rând la conducere pe tabela de marcaj, dar niciodată mai mult de un gol. Dacă la oaspeți Kuzmanoski a avut o evoluție foarte bună trăgând practic echipa după el, la gazde Şandru a fost de neoprit, marcând nu mai puțin de șapte goluri în prima repriză. Ultimele trei reușite ale golgheterului dinamovist (aflat în primii zece marcatori ai Ligii Naţionale cu 58 de goluri) aveau să consfințească un avantaj minim la pauză în favoarea echipei noastre (18-17).

Iată şi evoluția scorului în prima repriză: 4-4 (min. 5); 6-6 (min. 10); 9-9 (min. 15); 11-12 (min. 18); 13-13 (min. 20); 16-15 (min. 25); 18-17 (min. 30).

În repriza a doua, primul gol s-a înscris în 5 minute după reluarea jocului, când pivotul Mocanu avea să aducă Dinamo pentru prima dată în avantaj de două goluri (19-17). Din acest moment câinii nu au mai cedat inițiativa până la finalul jocului. Apărarea agresivă în sistem 5+1 impulsionată de experimentații Dorin Purcărea şi Costel Manea, dar şi paradele portarului Dragomir au făcut ca scorul să devină 24-20 în minutul 43. Jocul excelent la sacrificiu al lui Manea atât în apărare, dar şi în atac (care a marcat exact când a fost nevoie şi şi-a pus în excelente situații de finalizare coechipierii), reușitele spectaculoase ale lui Mironescu, dar şi pătrunderile impetuoase ale lui Chiruţ au făcut deliciul spectatorilor, care au aplaudat în picioare victoria favoriților. O victorie mare, care până la meciul restant al Bacăului împotriva Stelei ne situează pe poziția a treia a clasamentului şi ne face să privim cu optimism spre retur. Felicitări întregii echipe, dar şi staff-ului tehnic pentru acest tur!

Evoluția scorului repriza a doua:19-17 (min. 35); 24-20 (min. 43); 26-24 (min. 50); 28-24 (min. 53); 28-26 (min. 55); 30-28 (min. 59); 32-28 (min. 60).

Read more... [Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 11-a]

Handbal - Liga nationala 2013-2014, avancronica etapei a 11-a

Dinamo București - H.C.Odorhei

Ultima etapă a turului Ligii Naționale de handbal a programat partida dintre Dinamo București (locul IV cu 20 puncte) și H.C.Odorhei (locul V cu 18 puncte).

Cele doua formații sunt in luptă directă pentru pozițiile fruntașe ale clasamentului și au în componență jucători de valoare apropiată. Suntem siguri că duminică, de la ora 11:00, sala Dinamo va fi gazda unui veritabil spectacol handbalistic și sperăm că băieții noștri se vor mobiliza exemplar pentru că cele trei puncte puse în joc sunt foarte importante și ne oferă o perspectivă optimistă pentru retur. Vă așteptăm în număr cât mai mare pentru că echipa noastră are nevoie de susținerea publicului și suntem siguri că împreună vom readuce Dinamo pe drumul înaltei performanțe.

Autorul articolului: Florin Vasiliu – CS Dinamo, 24 noiembrie 2013, ora 900