Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 17-a

Un articol de Florin Vasiliu (foto: Mihai Neacșu)

Ha_B__01C. S. Dinamo București - C.S.U. Suceava: 28-21 (13-8)

Deși nu au făcut un joc extraordinar, dinamoviștii au reușit să se impună duminică, 16 februarie, în etapa cu numărul XVII, în faţa tinerei şi ambițioasei echipe C. S. U. Suceava.

Chiar dacă sucevenii au practicat un joc combinativ în viteză şi au muncit mult în apărare, experiența şi forţa alb roșilor şi-a spus cuvântul. Partida a fost una echilibrată în primele 15 minute, dar Nicolae, Niţu şi Chiruţ au luat câteva acțiuni pe cont propriu şi au făcut ca scorul la pauză să fie unul favorabil gazdelor (13-8). Iată evoluția scorului în această primă repriză: 2-3 (min. 5); 4-3 (min. 10); 6-4 (min. 15); 9-5 (min. 18); 11-5 (min. 23); 12-7 (min. 27); 13-8 (min. 28).

Repriza a doua nu avea să aducă prea multe schimbări de joc, dar pe fondul unor greșeli şi ratări ale gazdelor, oaspeții aveau să se apropie la două goluri. Nicolae îşi asumă responsabilitatea şi, la capătul unor acțiuni individuale, reușește să marcheze de trei ori readucând liniștea în tabăra dinamovistă. Îl secondează cu brio Chiruţ, iar golgheterul Şandru (care nu a făcut un joc la adevărata lui valoare) se trezește şi punctează de trei ori consecutiv pe finalul partidei. Trebuie subliniat faptul că un aport deosebit în obținerea acestei victorii l-a avut şi tânărul portar Makaria foarte inspirat in intervențiile sale. Iată și evoluția scorului în repriza a doua: 14-9 (min. 33); 14-11 (min. 39); 15-13 (min. 41); 20-14 (min. 46); 22-18 (min. 21); 25-21 (min. 25); 28-21 (min. 29, scor final).

La final, dinamoviștii au dedicat victoria lui Liviu Mironescu, care a împlinit 29 de ani. Felicitări! La mulți ani, Liviu!

Marcatori: Şandru 7 goluri (4 din 7 metri); Nicolae 5; Chiruţ 4; Niţu 4; Savenco 2; Băluţ 2; R. Răpciugă 1; Dimache 1; Mocanu 1; Cojocea 1 (din 7 m).

CS Dinamo, 16 februarie 2014, ora 2330

Handbal - Liga nationala 2013-2014, avancronica etapei a 17-a

C. S. Dinamo București - Universitatea Bucovina Suceava

Duminică, 16 februarie, de la ora 11:30, Sala Dinamo găzduiește partida din cadrul etapei cu numărul XVII din cadrul Ligii Naționale de handbal, în care C. S. Dinamo București primește replica ultimei clasate, Universitatea Bucovina Suceava.

Sucevenii vin cu un moral ascendent după victoria contra Reșiței şi speră să facă o figură frumoasă în confruntarea din capitală. Mai mult ca sigur băieții noștri vor aborda cu multă seriozitate acest meci, după duşul rece suferit în etapa precedentă şi nu vor lăsa nicio şansă mai tinerilor adversari, ştiută fiind ambiția acestora de a se agăţa de orice oportunitate ivită. Se anunță o întâlnire spectaculoasă, în viteză, care va fi pe placul iubitorilor de handbal, pe care îi așteptăm în număr cât mai mare.

Baftă băieţi!

Autorul articolului: Florin vasiliu - CS Dinamo, 15 februarie 2014, ora 2300

Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 16-a

H_10C. S. A. Steaua București - C. S. Dinamo București 28-20 (18-10)

Etapa a XVI-a a Ligii Naționale de handbal a programat şi derby-ul Steaua - Dinamo. Partida a fost găzduită de Complexul Sportiv Apollo (nume împrumutat din mitologia greacă, Apollo, zeul zilei, al luminii şi al artelor, în cinstea căruia se desfășurau la Delphi Jocurile Pythice pentru a celebra victoria acestuia asupra șarpelui Python şi instituirea oracolului de la Delphi; jocurile constau în competiții sportive dar şi intelectuale).

Dacă am fi apelat la oracol probabil că nici acesta nu ar fi prezis un joc atât de slab al băieților noștri în compania rivalei de o viață. Dacă pentru gazde punctele puse în joc însemnau o urcare pe poziția a VII-a (prima în perspectiva play out-ului), pentru dinamoviști acestea reprezentau o urcare pe poziția a treia a clasamentului. Schimbările survenite la nivelul băncii tehnice dar şi a locului de desfășurare a meciurilor de pe propriul teren se pare că sunt benefice militarilor. În acest meci ei au fost încurajați de o sală arhiplină (chiar dacă sunt numai 400 de locuri), iar ultraşii din galeria de la fotbal au reușit să pună o presiune teribilă pe adversar.

Dinamo a început bine dar, din păcate, s-a aflat la conducerea ostilităților doar 16 minute. După două reușite ale lui Dimache, alb roșii se distanțează la două goluri (7-9), dar se relaxează şi pivotul stelist Stamate egalează cu două bolte bine puse peste tânărul Makaria (care a apărat bine în prima repriză având 8 intervenții salvatoare). Sesizând ezitările elevilor săi, Seba Bota solicită time out în minutul 19, dar fără nici un folos pentru că greșelile şi ratările se țin lanț, apărarea stelistă anticipează bine, Fane Laufceag devine tot mai greu de învins, chiar şi de la linia de 7 metri şi astfel tabela arată la pauză un neverosimil 18-10.

Iată şi evoluția scorului în prima repriză: 1-3 (min. 6); 4-4 (min. 10); 7-7 (min. 15); 7-9 (min. 16); 9-9 (min. 18); 14-9 (min. 26); 18-10 (min. 30).

Read more... [Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 16-a]

Handbal - Liga nationala 2013-2014, avancronica etapei a 16-a

Din__01Steaua București - Dinamo București

Capul de afiș al etapei cu numărul XVI a Ligii Naționale de handbal îl constituie întâlnirea dintre Steaua București şi C. S. Dinamo București. ,,Eternul derby’’, cum numesc suporterii celor două formații duelul dintre cele mai titrate echipe ale handbalului românesc, care odinioară umplea până la refuz sala Polivalentă, se va desfășura în micuța, dar moderna sală Apollo, din sectorul trei al capitalei. Aici a ales Steaua să-şi dispute meciurile de pe teren propriu în această a doua parte a campionatului. Partida de luni, 10 februarie 2014, va începe la ora 1945 şi va fi arbitrată de cel mai bine cotat cuplu de arbitri în momentul de faţă: Stark/Ştefan.

Steliștii, faţă de întâlnirea din tur când au plecat învinși la două goluri din Ştefan cel Mare (30-28), nu au suferit modificări decât la nivelul staff-ului. Viorel Mazilu, care evolua atunci în teren, i-a luat locul lui Coco Mihăilă pe banca tehnică a militarilor. Dinamoviștii în schimb l-au pierdut pe Costel Manea, cel mai bun jucător al partidei din tur, interul dreapta accidentându-se grav în etapa precedentă (fractură de peroneu care a necesitat intervenție chirurgicală).

Ambele echipe vor lupta din greu pentru cele trei puncte, dar şi pentru orgoliu, știută fiind rivalitatea dintre cele două mari cluburi. Suntem siguri că va fi un meci spectaculos desfășurat într-o atmosferă electrizantă. Chiar dacă se desfăşoară în prima zi a săptămânii şi la o oră nu tocmai convenabilă, toate cele 400 de bilete puse la vânzare au fost epuizate. Băieții noștri, deși pornesc ca favoriți având în vedere locurile ocupate în clasament (4 respectiv 8), sunt conștienți că au un meci dificil, dar sunt hotărați să câștige şi astfel să urce pe locul trei.

Fortza Dinamo! Succes băieți!

Autorul articolului: Florin Vasiliu. Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo, 9 februarie 2014, ora 1830

Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 15-a

Un articol de Florin Vasiliu

2014_Din_TgJiuC. S. Dinamo București - Energia Pandurii Tg. Jiu: 26-24 (17-15)

Așa cum era de așteptat, întâlnirea dintre C. S. Dinamo București şi Energia Pandurii Tg. Jiu, disputată sâmbătă, 1 februarie 2014, a fost una echilibrată, aprig disputată, dar şi spectaculoasă. A fost un joc al apărărilor, ambele formații mizând mult pe faza defensivă, dar şi pe contraatac şi faza a II-a. Dacă dinamoviștii au ales un 6-0 agresiv cu un cuplu de apărători centrali Savenco - Răzvan Răpciugă foarte mobili şi care au anticipat multe din acțiunile oaspeților, gorjenii au jucat un 5-1 cu Dragnea în faţă şi Păiuş apărător central, punând şi ei de foarte multe ori în dificultate atacul advers. S-a jucat la sacrificiu, ambele formații dorindu-şi cu ardoare cele trei puncte.

Din păcate pentru alb-roșii, minutul 13 al partidei a fost unul cu ghinion, Costel Manea părăsind terenul accidentat la genunchiul stâng. Sebastian Bota a găsit soluția şi R. Răpciugă s-a dovedit a fi foarte incisiv pe postul de inter dreapta, iar Şandru a arătat că ştie să se şi apere foarte bine, chiar dacă în faţa sa se afla golgheterul la zi al campionatului, Florin Acatrinei. O schimbare deosebit de inspirată a fost şi reintroducerea în poartă a veteranului Dragomir, care la fel ca şi în meciul din tur a avut intervenții senzaționale.

La capitolul atac pozițional Dinamo a stat mai bine, reușind să joace mai exact, să puncteze de pe toate posturile şi să-şi pună foarte bine în valoare golgheterul Şandru. Acesta nu şi-a dezamăgit colegii şi nici spectatorii, golurile marcate fiind foarte spectaculoase. De partea cealaltă, Acatrinei (4 goluri) s-a zbătut doar de unul singur, ceilalți colegi din linia de nouă metri fiind practic inexistenți (interii stânga nu au reușit să marcheze până în minutul 57 când meciul era deja jucat). De departe cel mai bun om al oaspeților a fost însă Asoltanei, extrema stângă reușind să-şi ţină echipa în joc şi să puncteze în momentele delicate ale meciului chiar şi cu prețul unei accidentări (sperăm că nu gravă) în minutul 55.

Read more... [Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 15-a]

Page 137 of 153

<< Start < Prev 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 Next > End >>

Săptămâna 15-21 aprilie

Handbal. Cupa României Râureni (sferturi de finală), marți 16 aprilie, ora 14:00: Dinamo – CSM Bacău. Sala Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, play-off, sferturi de finală (meciul 3), marți 16 aprilie, ora 18:00: Dinamo - U BT Cluj Napoca. Dacă Dinamo câștigă, meciul 4 va fi joi, 18 aprilie, tot în Sala Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 24), miercuri 17 aprilie, ora 19:00: Dinamo – CSM Vaslui. Sala Dinamo

Polo. Superliga Suzuki, semifinala (meci 3), miercuri 17 aprilie, ora 20:30: Dinamo – CSM Oradea. Bazin Tolea Grințescu Dinamo. FINALA : meciul 1/5  Steaua - DINAMO, sâmbătă 20 aprilie . ora 19.00.

Rugby. Liga de Rugby Kaufland (etapa 2), sâmbătă 20 aprilie, ora 11:30: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Florea Dumitrache

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meciurile 1 și 2), sâmbătă 20 aprilie (ora 15:30) și duminică 21 aprilie (ora 15:30): Rapid București – Dinamo. Sala Rapid

Volei feminin. Divizia A1, locurile 7-8 (meci 1), vineri 19 aprilie, ora 17:00: Dinamo – Corona Brașov.

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 4), sâmbătă 20 aprilie, ora 17:00: SCM Dunărea Giurgiu – CS Dinamo

Fotbal. SuperLiga Romania, play-out (etapa 5), sâmbătă 20 aprilie, ora 17:30: U Craiova 1948 – Dinamo 1948

În perioada 12-14 aprilie, Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo găzduiește un turneu de polo, motiv pentru care activitatea de agrement se va desfășura după următorul program:

SÂMBĂTĂ, 13.04.2024: 13:30 - 18:00

DUMINICĂ, 14.04.2024: 12:00 - 19:00