Handbal masculin

Handbal masculin, sezonul 2013-2014. Play-off, grupa 4-6 - meciul 2

Un articol de Florin Vasiliu (foto – Mihai Neacșu)

C.S. Dinamo București - Energia Pandurii Tg. Jiu 27-33 (14-18)

Ha__100.jpgDupă ce a învins de două ori Energia Tg Jiu în sezonul regulat, Dinamo nu a mai reușit să o facă şi în lupta pentru ocuparea locului IV (loc ce asigură participarea în Cupa Challenge), cedând pe teren propriu cu scorul de 27-33 (14-18). Astfel, alb roșiii au irosit şi ultima șansă de a evolua sezonul următor într-o cupă europeană. Oaspeții au jucat cu mult entuziasm şi au condus ostilitățile din primul până în ultimul minut. Apărarea lor a fost una agresivă şi hotărâtă, iar în atac Acatrinei şi Dinescu au punctat de la distanţă, distrându-se cu apatica apărare a gazdelor. Din păcate, nici portarii dinamoviști nu au avut o zi inspirată. Lipsiți de aportul lui Savenco (suspendat) şi Mocanu (accidentat), deci fără un pivot de ,,meserie”, antrenorii noștri au fost nevoiți să improvizeze şi acest lucru s-a simțit în atac.

Read more... [Handbal masculin, sezonul 2013-2014. Play-off, grupa 4-6 - meciul 2]

Handbal masculin - sezonul 2013-2014, play-off, grupa 4-6

Un articol de Florin Vasiliu (foto – Mihai Neacșu)

H.C. Odorhei - C.S. Dinamo București 31-24 (14-10)

Handbal___11.jpgÎn primul meci din grupa 4-6 a play off-ului Ligii Naționale de handbal, C.S. Dinamo București a pierdut în deplasare în faţa celor de la H.C. Odorhei cu scorul de 31-24. Echipa gazdă a câştigat astfel trei puncte importante pentru ocuparea locului IV în clasamentul final, loc ce îi conferă dreptul de a evolua în Cupa Challenge. Dinamoviștii au evoluat mult mai bine decât în partida disputată în returul sezonului regulat şi au dat o replică puternică redutabilului adversar. Ei au controlat prima parte a jocului, dar au cedat pe final şi au permis gazdelor să intre la pauză cu un avantaj de patru goluri: 14-10.

Read more... [Handbal masculin - sezonul 2013-2014, play-off, grupa 4-6]

Handbal masculin, sezon 2013-2014 – play-off. Continuăm în grupa 4-6

Potaissa Turda – C.S. Dinamo 30-24 (15-13). Scor general: 2-1

Handbal___10.jpgDinamo a pierdut meciul decisiv de calificare în turneul pentru locurile 1-3. Potaissa Turda şi-a păstrat invincibilitatea pe teren propriu în acest sezon şi printr-o mobilizare exemplară a reușit să câștige duelurile cu mult mai titratul său adversar. În ambele meciuri turdenii au reuşit să gestioneze mai bine ultimele minute de joc. Băieții noștri a făcut multe greșeli şi au ratat nepermis de mult, iar gazdele au profitat la maximum de acest lucru. Este dureros să pierzi o calificare în faţa unui adversar mult mai valoros, dar este şi mai dureros să pierzi în faţa unui adversar pe care îți este la îndemână să-l învingi.

Read more... [Handbal masculin, sezon 2013-2014 – play-off. Continuăm în grupa 4-6]

Handbal masculin – Liga Națională, play-off. Dinamo - caracter și orgoliu!

Dinamo București - A.C.S. Potaissa Turda 31-29 (19-10). Scor general: 1-0

Handbal___11.jpgÎn prima partidă din cadrul play off-ului Ligii Naționale de handbal, Dinamo a trecut pe teren propriu de Potaissa Turda, revelația acestei ediții de campionat, ocupanta locului II la finalul sezonului regulat. Alb-roșiii au început în forță partida şi au făcut o primă repriză senzațională. Apărarea a funcționat ireproșabil, nelăsând nicio breșă atacanților adverși, iar aruncările de la distanţă au fost apărate de Dragomir sau Druţu. În aceste condiții, contraatacul şi faza a doua au fost armele cu care băieții noștri şi-au năucit adversarii, marcând gol după gol.

Read more... [Handbal masculin – Liga Națională, play-off. Dinamo - caracter și orgoliu!]

Handbal - Liga Naţională, play-off: Dinamo - Potaissa Tursa

Un articol de Florin Vasiliu (foto - Mihai Neacşu)

handabbbHandbaliştii de la Dinamo intră joi în focurile meciurilor din play-offul Ligii Naţionale.

După o perioadă destul de îndelungată în care a luptat din răsputeri să supraviețuiască în Liga Națională, echipa de handbal Dinamo București a revenit în elită şi cu puţină șansă poate forța o clasare pe podium. Adversara în play off este ocupanta locului II, A.S.C. Potaissa Turda, o echipă foarte incomodă, care se mobilizează exemplar în meciurile cu miză şi care a reușit să termine sezonul regulat fără înfrângere pe teren propriu. Sistemul după care se dispută meciurile în această fază a competiției este "cel mai bun din trei jocuri".

Primul joc se dispută pe terenul echipei mai slab clasate, următorul pe terenul advers, iar în caz de egalitate de puncte după primele confruntări se va mai desfășura un joc pe terenul celei mai bine clasate.

Read more... [Handbal - Liga Naţională, play-off: Dinamo - Potaissa Tursa]

Page 133 of 152

<< Start < Prev 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 Next > End >>

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 3), dumimnică, 31 martie, ora 18:00: Dinamo - SCMU Craiova. Sala Dinamo

În data de 27 martie a.c., pista de atletism din Complexul Sportiv Dinamo NU este disponibilă pentru public.

Sâmbătă, 30 martie a.c., bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo NU este disponibil pentru public.