Handbal masculin

Handbal masculin - Cupa României, ediția 2014

Un articol de Florin Vasiliu

Știința Dedeman Bacău - C.S. Dinamo București: 37-27 (19-15)

În primul sfert de finală al Cupei României s-au întâlnit echipele Știința Dedeman Bacău şi C.S. Dinamo București. Dinamoviștii au început foarte curajos partida şi în minutul șapte al primei reprize aveau un avans de patru goluri (5-1), obligându-l pe Eliodor Voica, antrenorul Bacăului, să ceară primul time-out. Din acest moment, băcăuanii au echilibrat jocul, respectând întocmai indicațiile antrenorului, s-au apărat mai agresiv, au presat mai mult pe interii adverși şi, exact ca şi în partida disputată in turul Ligii Naționale, i-au obligat să greşească mult. Accidentarea lui Chiruţ a dereglat angrenajul alb roșilor şi aceștia nu au mai contat în joc decât pe reușitele personale ale lui Nicolae, care l-a transformat pe francezul Celestin într-un jalon. Din păcate, interul nostru stânga nu a fost sprijinit şi de ceilalți colegi din linia de nouă metri. Golgheterul Şandru a avut o evoluție ștearsă, iar R. Răpciugă în postura de inter dreapta găsește greu drumul spre poarta adversă. Știința a egalat în minutul 23 şi chiar dacă Seba Bota a cerut timp de odihnă pentru a-şi redresa echipa, aceasta cedează finalul primei reprize şi intră la vestiare cu un handicap de patru goluri (19-15). Evoluția scorului în prima repriză a fost următoarea: 1-5 (min. 7); 4-7 (min. 10); 7-9 (min. 16); 10-12 (min. 20); 13-13 (min. 23); 18-14 (min. 28); 19-15 (min. 30).

Read more... [Handbal masculin - Cupa României, ediția 2014]

Handbal - Cupa României. Calificare la pas

Un articol de Florin Vasiliu (foto: Mihai Neacșu)

Optimi de finală: Dinamo București – Poli Timișoara 29-24 (13-9)

Foto_handbalÎn optimile Cupei României, competiție ce se desfășoară sub formă de turneu la Ploiești, C.S. Dinamo București şi-a respectat blazonul şi a eliminat Poli Timișoara. Echipa de pe Bega, măcinată de accidentări şi cu gândul la evitarea barajului, nu a contat în joc decât 20 de minute în partida disputată miercuri. Sebastian Bota, antrenorul alb roșilor, a găsit o formulă ofensivă cu o linie de nouă metri, Nicolae-Şandru-Chiruţ, foarte incisivă, care a creat mari probleme apărării adverse. Cei trei au marcat 10 din cele 13 goluri reușite de dinamoviști până la pauză. De remarcat şi apărarea agresivă 3-2-1, bine dublată de intervențiile spectaculoase ale tânărului portar Makaria. Iată şi evoluția scorului în prima repriză: 3-2 (min. 5); 4-4 (min. 11); 6-7 (min. 15); 9-9 (min. 19); 13-9 (min. 29, scor la pauză).

Read more... [Handbal - Cupa României. Calificare la pas]

Handbal - Cupa României, ediția 2014, avancronică

handbal._Cupa_RomanieiÎn perioada 5-9 martie, sala Olimpia din Ploiești şi sala polivalentă din comuna Brazi vor găzdui meciurile din faza finală a Cupei României, ediția 2014. La startul competiției se vor afla cele 12 echipe din Liga Națională, la care se adăugă trei formații din Divizia A (Știința Mun. Dedeman Bacău II, C.S.M. Călărași, H.C .Vaslui) şi o echipă de amatori (H.C. Victoria București). Tragerea la sorţi a programat miercuri, 5 martie, următoarele partide:

1. Știința Mun. Dedeman Bacău I- Știința Mun. Dedeman Bacău II (ora11:00, sala Brazi)

2. Universitatea Poli. Timișoara – C.S. Dinamo București (ora16:00, sala Olimpia)

3. C.S.A. Steaua București – H.C. Victoria București (ora14:00, sala Brazi)

4. C.S.M. Călărași – C.S.M. București (ora 14:00, sala Olimpia)

5. H.C.M. Constanţa – Energia Lignitul Tg. Jiu (ora 20:00, sala Olimpia)

6. Universitatea Suceava – A.S.C. Potaissa Turda (ora 17:00, sala Brazi)

7. C.S. Caraş Severin – H.C. Vaslui (ora 20:00, sala Brazi)

8. H.C. Odorhei – H.C.M. Minaur Baia Mare (ora 18:00, sala Olimpia)

Read more... [Handbal - Cupa României, ediția 2014, avancronică]

Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 19-a

Handbal__101C.S. Dinamo Bucureşti – H.C.M. Constanţa: 22-31 (11-14)

Etapa a XIX-a a Ligii Naționale de handbal a programat, în Capitală, partida dintre C.S. Dinamo București şi campioana României H.C.M. Constanţa, o întâlnire care se anunța  destul de încrâncenată, mai ales că, în tur, dinamoviștii au ieșit destul de şifonați din confruntarea de la malul mării.

Deși vizibil obosiți după un meci dramatic în care au reușit să fie egalii mult mai titraților nemți de la Fuchse Berlin, constănțenii au demonstrat că reprezintă cea mai puternică echipă din Liga Națională şi au forțat atât cât au avut nevoie pentru a-şi asigura victoria în meciul cu Dinamo şi cele trei puncte puse în joc. Campionii traversează o perioadă deosebită cu rezultate excepționale în Cupa E.H.F., în faţa unor echipe puternice precum Sporta Hlohovec, Chambery, Fuchse Berlin, unde sunt neînvinși la fel ca şi în Liga Națională. Băieții noștri au încercat să facă un meci bun, dar au evoluat timorați şi astfel au greșit nepermis de mult, ratând din situații clare şi făcând cadou multe mingi adversarului. Lipsa lui Costel Manea şi implicit lipsa unui inter dreapta stângaci, contează enorm în jocul lui Dinamo şi se pare că pentru Chiruţ sau R. Răpciugă este destul de dificil să se adapteze pe acest post.

Read more... [Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 19-a]

Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 18-a

C.S.M. București - C.S. Dinamo București: 26-27 (13-16)

C. S. Dinamo s-a deplasat în Giulești în etapa a XVIII-a a Ligii Naționale de handbal, în sala Rapid, acolo unde a întâlnit tânăra formație C.S.M. București. Mezina campionatului, formația gazdă, a dat o replică curajoasă mult mai titratului adversar, iar meciul a stat sub semnul echilibrului până în ultimul său minut.

Dinamo are un început nu tocmai bun de joc, iar evoluția ezitantă a tânărului nostru golgheter Şandru îl determină pe antrenorul alb-roșilor, Seba Bota, să-l introducă pe veteranul Nicolae. Mutarea s-a dovedit mai mult decât inspirată, interul stânga punctând nu mai puțin de opt ori în prima repriză, fiind practic de neoprit de către apărarea adversă. Evoluția acestuia şi jocul mai exact în apărare al echipei noastre au făcut posibilă diferența de trei goluri înregistrată la pauză şi se părea că lucrurile intraseră pe un făgaș normal. Iată evoluția scorului în această primă repriză: 4-3 (min. 8); 5-5 (min. 12); 6-7 (min. 14); 7-10 (min. 18); 9-11 (min. 22); 11-15 (min. 28); 13-16 (min. 30).