Handbal masculin

Handbal masculin – Liga Națională, sezonul 2013-2014, etapa 20

Un articol de Florin Vasiliu

H.C.M. Minaur Baia Mare - C.S. Dinamo București 37-30 (19-16)

H.C.M. Minaur Baia Mare - C.S. Dinamo București, un derby cu tradiție al handbalului românesc, a ținut capul de afiș al etapei cu numărul 20 a Ligii Naționale. Din păcate, băieții noștri au trebuit să se recunoască învinși la capătul unui meci foarte spectaculos, desfășurat într-un ritm alert, cu foarte multe goluri. Minaur, cu o nouă conducere tehnică (Adi Popovici antrenor principal, director tehnic antrenorul emerit Lascăr Pană), puternic susținuți din tribune, a început în forță partida şi în minutul 7 scorul era 4-0. Simţind degringolada din jocul echipei, Sebastian Bota a cerut time out şi Dinamo a marcat pentru prima dată în minutul 8. A urmat o nouă perioadă de joc bună a gazdelor, iar scorul a devenit 8-1 în minutul 12. Uşor, meciul s-a echilibrat şi alb roșii au avut o tresărire de orgoliu. Ei au marcat de patru ori consecutiv, reușind să se apropie la două goluri în minutul 25 (14-12). Iată evoluția scorului în prima repriză: 4-0 (min. 7); 8-1 (min. 12); 14-8 (min. 21); 14-12 (min. 25); 19-16, scor la pauză.

Read more... [Handbal masculin – Liga Națională, sezonul 2013-2014, etapa 20]

Handbal masculin – Liga Naţională 2013-2014, avancronica etapei 20

Un articol de Florin Vasiliu (foto - Mihai Neacșu)

Handbal_E9_2013HCM Minaur Baia Mare - C.S. Dinamo Bucureşti

Duminică, 16.03.2014, ora 11:00, sala Sporturilor "Lascăr Pană" din Baia Mare găzduiește o partidă foarte interesantă, între HCM Minaur şi Dinamo București, un derby de tradiție al handbalului românesc. Cu ceva timp în urmă, când echipa era antrenată de cel al cărui nume se leagă toate performanţele înalte ale handbalului băimărean, profesorul emerit Lascăr Pană ("nea Puiu" cum îl numesc cei din familia handbalului), această partidă se desfășura cu casele închise. Atmosfera era una incendiară şi era o adevărata plăcere să joci în faţa unui asemenea public. Este foarte greu să enumerăm câţi handbaliști de valoare au evoluat la Minaur, la fel ca şi la Dinamo. Cele două echipe se află acum la un nou început de drum şi sunt în căutarea gloriei de altădată.

Read more... [Handbal masculin – Liga Naţională 2013-2014, avancronica etapei 20]

Handbal masculin - Cupa României, ediția 2014

Știința Dedeman Bacău - C.S. Dinamo București: 37-27 (19-15)

În primul sfert de finală al Cupei României s-au întâlnit echipele Știința Dedeman Bacău şi C.S. Dinamo București. Dinamoviștii au început foarte curajos partida şi în minutul șapte al primei reprize aveau un avans de patru goluri (5-1), obligându-l pe Eliodor Voica, antrenorul Bacăului, să ceară primul time-out. Din acest moment, băcăuanii au echilibrat jocul, respectând întocmai indicațiile antrenorului, s-au apărat mai agresiv, au presat mai mult pe interii adverși şi, exact ca şi în partida disputată in turul Ligii Naționale, i-au obligat să greşească mult. Accidentarea lui Chiruţ a dereglat angrenajul alb roșilor şi aceștia nu au mai contat în joc decât pe reușitele personale ale lui Nicolae, care l-a transformat pe francezul Celestin într-un jalon. Din păcate, interul nostru stânga nu a fost sprijinit şi de ceilalți colegi din linia de nouă metri. Golgheterul Şandru a avut o evoluție ștearsă, iar R. Răpciugă în postura de inter dreapta găsește greu drumul spre poarta adversă. Știința a egalat în minutul 23 şi chiar dacă Seba Bota a cerut timp de odihnă pentru a-şi redresa echipa, aceasta cedează finalul primei reprize şi intră la vestiare cu un handicap de patru goluri (19-15). Evoluția scorului în prima repriză a fost următoarea: 1-5 (min. 7); 4-7 (min. 10); 7-9 (min. 16); 10-12 (min. 20); 13-13 (min. 23); 18-14 (min. 28); 19-15 (min. 30).

Read more... [Handbal masculin - Cupa României, ediția 2014]

Handbal - Cupa României. Calificare la pas

Un articol de Florin Vasiliu (foto: Mihai Neacșu)

Optimi de finală: Dinamo București – Poli Timișoara 29-24 (13-9)

Foto_handbalÎn optimile Cupei României, competiție ce se desfășoară sub formă de turneu la Ploiești, C.S. Dinamo București şi-a respectat blazonul şi a eliminat Poli Timișoara. Echipa de pe Bega, măcinată de accidentări şi cu gândul la evitarea barajului, nu a contat în joc decât 20 de minute în partida disputată miercuri. Sebastian Bota, antrenorul alb roșilor, a găsit o formulă ofensivă cu o linie de nouă metri, Nicolae-Şandru-Chiruţ, foarte incisivă, care a creat mari probleme apărării adverse. Cei trei au marcat 10 din cele 13 goluri reușite de dinamoviști până la pauză. De remarcat şi apărarea agresivă 3-2-1, bine dublată de intervențiile spectaculoase ale tânărului portar Makaria. Iată şi evoluția scorului în prima repriză: 3-2 (min. 5); 4-4 (min. 11); 6-7 (min. 15); 9-9 (min. 19); 13-9 (min. 29, scor la pauză).

Read more... [Handbal - Cupa României. Calificare la pas]

Handbal - Cupa României, ediția 2014, avancronică

handbal._Cupa_RomanieiÎn perioada 5-9 martie, sala Olimpia din Ploiești şi sala polivalentă din comuna Brazi vor găzdui meciurile din faza finală a Cupei României, ediția 2014. La startul competiției se vor afla cele 12 echipe din Liga Națională, la care se adăugă trei formații din Divizia A (Știința Mun. Dedeman Bacău II, C.S.M. Călărași, H.C .Vaslui) şi o echipă de amatori (H.C. Victoria București). Tragerea la sorţi a programat miercuri, 5 martie, următoarele partide:

1. Știința Mun. Dedeman Bacău I- Știința Mun. Dedeman Bacău II (ora11:00, sala Brazi)

2. Universitatea Poli. Timișoara – C.S. Dinamo București (ora16:00, sala Olimpia)

3. C.S.A. Steaua București – H.C. Victoria București (ora14:00, sala Brazi)

4. C.S.M. Călărași – C.S.M. București (ora 14:00, sala Olimpia)

5. H.C.M. Constanţa – Energia Lignitul Tg. Jiu (ora 20:00, sala Olimpia)

6. Universitatea Suceava – A.S.C. Potaissa Turda (ora 17:00, sala Brazi)

7. C.S. Caraş Severin – H.C. Vaslui (ora 20:00, sala Brazi)

8. H.C. Odorhei – H.C.M. Minaur Baia Mare (ora 18:00, sala Olimpia)

Read more... [Handbal - Cupa României, ediția 2014, avancronică]

Page 135 of 152

<< Start < Prev 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 Next > End >>

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 3), dumimnică, 31 martie, ora 18:00: Dinamo - SCMU Craiova. Sala Dinamo

În data de 27 martie a.c., pista de atletism din Complexul Sportiv Dinamo NU este disponibilă pentru public.

Sâmbătă, 30 martie a.c., bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo NU este disponibil pentru public.