Home Rugby

Rugby

Superliga CEC Bank, etapa 8: Dinamo - Steaua 9-17 (6-5)

Din_-_Steaua10Rugbiștii de la Dinamo au fost foarte aproape de o victorie frumoasă, de orgoliu, în fața rivalei bucureștene Steaua, liderul la zi al Superligii. Efortul colectiv al Buldogilor, care au trudit mult și au condus 90 la sută din meci, a fost anihilat de ultimele patru-cinci minute ale întâlnirii, când oaspeții au marcat două eseuri consecutive. Jocul a fost echilibrat și a fost influențat de terenul greu și de balonul alunecos.

Citeşte mai mult... [Rugby. Infrangere in ultimele minute, efort colectiv frumos al Buldogilor in fata liderului la zi al Superligii]

Rugby. ”Un meci Dinamo – Steaua se joaca numai cu sufletul”

Superliga CEC Bank, etapa 8, 28 octombrie, ora 14:00: Dinamo – Steaua. Stadion Florea Dumitrache, Dinamo

Conferinta_presa_cu_SteauaRugbyul românesc se pregătește de un nou duel de tradiție între Dinamo și Steaua, cele mai mari cluburi ale țării. Cele două echipe se vor înfrunta sâmbătă, în Ștefan cel Mare, în cadrul etapei a opta a Superligii CEC Bank, prima din retur. În runda de start a sezonului, alb-roșiii au cedat în Ghencea, după un joc spectaculos, cu 27-19. În perspectiva partidei, conducerile tehnice ale celor două echipe au participat la o conferință de presă în care au prefațat duelul de sâmbătă.

Citeşte mai mult... [Rugby. ”Un meci Dinamo – Steaua se joaca numai cu sufletul”]

Rugby. Punct bonus defensiv castigat la Baia Mare

Superliga, etapa 6: CSM Știința Baia Mare - Dinamo 22-16. Raport eseuri: 3-1

dinamo_-_baia_mareRugbiștii de la Dinamo au obținut un punct important în deplasarea de la Baia Mare, pe terenul uneia dintre echipele de forță ale Superligii. Buldogii au avut o repriză secundă foarte bună, în care au înscris toate cele 16 puncte consemnate în dreptul lor. ”Dacă am fi fost mai deciși în primele 40 de minute, poate că obțineam un rezultat și mai bun”, a declarat Ștefan Demci, șeful secției jocuri sportive de la Dinamo.

Citeşte mai mult... [Rugby. Punct bonus defensiv castigat la Baia Mare]

Rugby. Dinamo, invinsa pe teren propriu, intr-un meci cu 12 eseuri

Superliga CEC Bank, etapa 6: Dinamo – CSM București 32-53 (raport eseuri 5-7)

dinamo_-_CSM_et_6Rugbiștii de la Dinamo au cedat vineri pe teren propriu, în meciul cu CSM București contând pentru etapa a 6-a a principalei competiții interne. Partida a fost disputată și spectaculoasă, cu 12 eseuri marcate de ambele echipe. Dinamo a culcat de 5 ori balonul în terenul de țintă advers, iar CSM, de 7 ori.

Citeşte mai mult... [Rugby. Dinamo, invinsa pe teren propriu, intr-un meci cu 12 eseuri]

Rugby. Dinamo – CSM Bucuresti, un meci de ”primele patru”

csm-dinamo_09.10Rugbiștii de la Dinamo susțin vineri, de la ora 15:00, un meci extrem de important în economia luptei pentru primele patru locuri ale clasamentului. ”Buldogii” antrenați de Cristi Hîldan întâlnesc concitadina CSM București, pe teren propriu (Stadion Florea Dumitrache), într-un duel al echipelor clasate pe locurile 2 și 3 ale clasamentului. Partida contează pentru etapa a 6-a a Superligii CEC Bank.