Home Box

Box

Box. Dinamo a dominat naționalele de seniori: 5 titluri din 10 posibile

box_CN_2015_TG._MuresBoxerii de la CS Dinamo (antrenori, Napoleon Gheorghe și Dumitru Dorobanțu) au dominat Campionatele Naționale de seniori, competiție desfășurată la Târgu Mureș. La finele competiției, pugiliștii dinamoviști au contabilizat cinci titluri naționale și un loc doi. Au urcat pe cea mai înaltă treaptă Ioniță Alexandru (49 kg), Răzvan Andreiana (56 kg), Ninel Gheorghe (64 kg), Bogdan Juratoni (75 kg) și Andrei Arădoaie (81 kg). Pe locul doi s-a situat Marcel Arădoaie (69 kg). La finele acestei săptămâni, pe 13 septembrie, Bogdan Juratoni va boxa la Moscova cu Michel Tavares (Franța), în APB.

CS Dinamo, 08 septembrie 2015

BOX. Andreiana s-a oprit în sferturi la Europenele din Bulgaria

10_august_europene_Andreiana_salaBoxerul dinamovist Răzvan Andreiana a debutat cu victorie la Campionatele Europene de la Samokov (Bulgaria). Reprezentantul României la categoria 56 kg a câștigat clar la puncte (scor 3-0) meciul disputat cu slovacul Michal Takacs. Din păcate, Andreiana a fost învins în sferturile de finală de armeanul Aram Avagyan, la finele unui meci în care nu a fost cu nimic inferior adversarului său. Andreiana și antrenorul său, Dumitru Dorobanțu, au făcut deplasarea la Europene pe banii clubului Dinamo.

CS Dinamo, 10 august 2015

Box. Semigreul Andrei Arădoaie a câștigat ”Centura de Aur”

aradoaie_centura_de_aur_15Boxerul dinamovist Andrei Arădoaie (19 ani) și-a reconfirmat statutul de mare speranță a boxului românesc. Semigreul antrenat de Dumitru Dorobanțu și-a trecut în palmares prima ”Centură de Aur” din carieră, după un turneu perfect, în care a avut cea mai solidă prestație dintre toți boxerii români înscriși în competiție. De altfel, numai doi tricolori au reușit să coboare învingători din ring la gala finală disputată duminică la Craiova, adjudecându-și astfel trofeul la categoriile lor de greutate.

Citeşte mai mult... [Box. Semigreul Andrei Arădoaie a câștigat ”Centura de Aur”]

Box. Andrei Arădoaie, în semifinalele turneului ”Centura de aur”

aradoaie.andrei2.jpgBoxerul dinamovist Andrei Arădoaie va boxa sâmbătă în semifinalele turneului internațional ”Centura de Aur - Nicolae Linca”, după ce a reușit o frumoasă victorie în sferturile de finală. Pugilistul antrenat de Dumitru Dorobanțu a câștigat la puncte, decizie 2-1, meciul disputat joi cu englezul Arthur Lynden. Campionul european de tineret din 2014, care va împlini 19 ani în luna octombrie, a boxat curajos în faţa unui pugilist experimentat, care a fost obligat să asculte numărătoarea arbitrului în repriza a doua, în urma unei directe de dreapta reușite de dinamovist.

Citeşte mai mult... [Box. Andrei Arădoaie, în semifinalele turneului ”Centura de aur”]

Box. Campion la Dinamo, olimpic la matematică

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

BJ__16”Academia de box Dinamo” continuă să producă valori, iar Vlad Matei (15 ani), ultimul campion al secției, iese ușor în evidență. Declarat cel mai tehnic pugilist la Campionatele Naționale de juniori de la Buzău, după ce a câștigat de o manieră categorică titlul la categoria cocoș (54 kg), pugilistul legitimat la Dinamo București are un hobby ceva mai special pentru lumea ”nobilei arte”: matematica.

Citeşte mai mult... [Box. Campion la Dinamo, olimpic la matematică]

Pagina 8 din 13

Săptămâna 18-24 februarie

Handbal. Liga Campionilor, play-off optimi de finală, 23 februarie, ora 20: Sporting CP (Portugalia) – Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), 22-24 februarie: CSM Târgu Mureș - Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 17), 20 februarie, ora 17:00: Dinamo – Explorări Baia Mare. Divizia A1 (etapa 18), 23 februarie: SCMU Craiova – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 15), 23 februarie: Dinamo – Belor Galați

Atletism. Campionatul Național de sală juniori 1, 22-23 februarie, București

Box. Campionatul Național de seniori, 18-24 februarie, Brezoi (Vâlcea)

Judo. Campionatul Național U18, 22-23 februarie, Craiova

Judo. ”Dusseldorf Grand Slam”, 22-24 februarie, Germania

Karate. Campionatul Național shito-ryu, 23 februarie, Izvorani

Lupte. ”Hungarian Grand Prix”, 23-24 februarie, Budapesta

Scrimă. Grand Prix Cairo, sabie masculin și feminin, 22-24 februarie, Egipt

Scrimă. Campionatele Europene de cadeți și juniori, 22 februarie – 3 martie, Italia

Tir. Cupa Mondială #1 – pușcă, 20-28 februarie, New Delhi (India)