Home Box

Box

Box. Razvan Andreiana a castigat ”Centura de aur”

Andreiana_sala.jpgBoxerul dinamovist Răzvan Andreiana (26 de ani) și-a trecut în palmares un nou trofeu important. Sportivul antrenat de Dumitru Dorobanțu a câștigat ”Centura de aur” la categoria 60 kg. Tradiționalul turneu pugilistic al României, care poartă numele marelui boxer dinamovist Nicolae Linca, s-a desfășurat la Iași, în perioada 9-13 mai.

Citeşte mai mult... [Box. Razvan Andreiana a castigat ”Centura de aur”]

Box. Vlad Matei si Emanuel Mican castigatori ai Cupei Romaniei, tineret

Matei_Vlad_si_Napoleon.jpgSecția de box a CS Dinamo și-a făcut norma de trofee și la Cupa României - tineret, competiție desfășurată la finele săptămânii trecute la Piatra Neamț. Sportivii antrenați de Napoleon Gheorghe au obținut două locuri întâi, prin Vlad Matei (categ. 64 kg) și Emanuel Mican (+91 kg), și un loc doi, prin Ionuț Grigore (+91 kg).

Citeşte mai mult... [Box. Vlad Matei si Emanuel Mican castigatori ai Cupei Romaniei, tineret]

Box. Razvan Andreiana (60 kg) a castigat Cupa Romaniei

andreiana22.jpgSecția de box de la CS Dinamo (antrenori - Napoleon Gheorghe și Dumitru Dorobanțu) a încheiat cu medalii de toate culorile Cupa României la seniori, competiție desfășurată la Bacău în perioada între 5 și 9 aprilie. Cel mai important trofeu a fost cucerit de Răzvan Andreiana, locul 1 la categoria 60 de kilograme. Andreiana s-a impus prin abandon în repriza 1 în finala disputată cu Cosmin Popa (Torpedo Zărnești).

Citeşte mai mult... [Box. Razvan Andreiana (60 kg) a castigat Cupa Romaniei]

Aradoaiei_la_club.jpgLa numai o zi după ce a cucerit medalia de aur la Campionatul European U22 de la Brăila, boxerul Andrei Arădoaie a fost felicitat de conducerea CS Dinamo. Președinta clubului, Monica Iagăr, și vicepreședintele Marian Ștefan i-au așteptat pe sportiv și pe antrenorul său, Dumitru Dorobanțu, cu șampanie și cu promisiunea că vor avea tot sprijinul CS Dinamo pentru obiectivele următoare.

Citeşte mai mult... [Box. Campionul european Andrei Aradoaie si antrenorul Dumitru Dorobantu au fost felicitați de conducerea CS Dinamo]

Box. Andrei Aradoaie, campion european Under 22 la semigrea

Andrei_Aradoaie_1Boxerul dinamovist Paul Andrei Arădoaie a cucerit astăzi medalia de aur la Campionatul European U22, desfășurat la Brăila în perioada 13-21 martie. Sportivul antrenat de Dumitru Dorobanțu a câștigat finala categoriei semigrea (81 kg) printr-o decizie la puncte, scor 3-2, în fața rusului Muslim Gajimagomedov. România a mai cucerit un aur prin Robert Jitaru (56 kg).

Citeşte mai mult... [Box. Andrei Aradoaie, campion european Under 22 la semigrea]