Home Box

Box

Box. Vlad Matei, campion și cel mai tehnic pugilist la Naționale

Box.Vlad_Matei_CN_juniori_2015Boxerul dinamovist Vlad Matei a fost declarat cel mai tehnic pugilist la Campionatele Naționale de juniori, competiție desfășurată la Buzău în perioada 9-14 martie. Sportivul antrenat de Napoleon Gheorghe și Dumitru Dorobanțu s-a impus la categoria sa de greutate, 54 kg, după patru victorii (două înainte de limită și două la puncte). Vlad Matei va împlini 16 ani abia în toamnă, pe data de 1 septembrie.

Citeşte mai mult... [Box. Vlad Matei, campion și cel mai tehnic pugilist la Naționale]

Box. Cel mai vârstnic medaliat olimpic din ”Familia Dinamo”, la 84 de ani

titi_dumitrescu_colajFostul boxer și antrenor dinamovist Constantin ”Titi” Dumitrescu a împlinit pe 14 martie vârsta de 84 de ani! Medaliat cu bronz la JO Melbourne 1956, în cadrul categoriei ușoară, ”maestrul Titi” nu-și arată vârsta. ”Mă bucur că își mai aduce lumea aminte de mine. Mulțumesc tuturor pentru urări”, a declarat cel care a antrenat generații întregi de boxeri la Dinamo între anii 1959-1985. Constantin Dumitrescu este cel mai vârstnic medaliat olimpic în viață din ”Familia Dinamo”.

CS Dinamo, 14 martie 2015, ora 23:20

BOX. Răzvan Andreiana și Andrei Arădoaie, locul 1 la Cupa României

andreianaBoxerii de la CS Dinamo au urcat de cinci ori pe podium la Cupa României, competiție desfășurată la Brăila în perioada 18-21 februarie. Cele mai bune rezultate au fost obținute de Răzvan Andreiana (56 kg) și Andrei Arădoaie (81 kg), ambii câștigători la categoriile lor de greutate. Alexandru Ioniță (52 kg) s-a clasat pe locul doi, iar Gheorghe Ninel și Marcel Arădoaie (ambii, 64 kg) au fost învinși în semifinale, terminând Cupa României pe locul trei.

Răzvan Andreiana trage din greu anul acesta cu gândul la calificările olimpice

Citeşte mai mult... [BOX. Răzvan Andreiana și Andrei Arădoaie, locul 1 la Cupa României]

Box. Bogdan Juratoni, a doua victorie la AIBA Pro Boxing

box.juratoni_victorie_APBBoxerul dinamovist Bogdan Juratoni a câștigat vineri seara, la Istanbul, cel de-al doilea meci al său la profesioniști, în cadrul diviziei înființate de forul amator mondial, sub numele AIBA Pro Boxing. Juratoni l-a învins la puncte după șase reprize pe kenianul Nickson Abaka, printr-o decizie unanimă. Conform regulamentului, primii doi clasați de la fiecare categorie de greutate, la finele celui de al doilea sezon (septembrie 2015-ianuarie 2016) se vor califica la Jocurile Olimpice de la Rio.

Citeşte mai mult... [Box. Bogdan Juratoni, a doua victorie la AIBA Pro Boxing]

Box. ”Semigreul” Andrei Arădoaie, campion european de tineret

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

aradoaie.andrei2.jpgBoxul dinamovist mai adaugă o medalie de aur în palmares. Andrei Arădoaie (18 ani) a cucerit sâmbătă medalia de aur la Campionatele Europene de tineret de la Zagreb (Croația), după ce l-a învins în finala categoriei semigrea (81 kg) pe norvegianul Vegar Tregren, printr-o decizie la puncte (scor 3-0). Meciul nu a fost ușor, Arădoaie fiind obligat să muncească mult în fața unui adversar mai mic de înălțime, care a venit însă peste el ca un tăvălug.

Citeşte mai mult... [Box. ”Semigreul” Andrei Arădoaie, campion european de tineret]

Pagina 9 din 13

Săptămâna 18-24 februarie

Handbal. Liga Campionilor, play-off optimi de finală, 23 februarie, ora 20: Sporting CP (Portugalia) – Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), 22-24 februarie: CSM Târgu Mureș - Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 17), 20 februarie, ora 17:00: Dinamo – Explorări Baia Mare. Divizia A1 (etapa 18), 23 februarie: SCMU Craiova – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 15), 23 februarie: Dinamo – Belor Galați

Atletism. Campionatul Național de sală juniori 1, 22-23 februarie, București

Box. Campionatul Național de seniori, 18-24 februarie, Brezoi (Vâlcea)

Judo. Campionatul Național U18, 22-23 februarie, Craiova

Judo. ”Dusseldorf Grand Slam”, 22-24 februarie, Germania

Karate. Campionatul Național shito-ryu, 23 februarie, Izvorani

Lupte. ”Hungarian Grand Prix”, 23-24 februarie, Budapesta

Scrimă. Grand Prix Cairo, sabie masculin și feminin, 22-24 februarie, Egipt

Scrimă. Campionatele Europene de cadeți și juniori, 22 februarie – 3 martie, Italia

Tir. Cupa Mondială #1 – pușcă, 20-28 februarie, New Delhi (India)