Home Box

Box

BOX_Dorulet_Tiu_Cupa_Romaniei_2021_BrailaBoxerii dinamoviști antrenați de Napoleon Gheorghe și Răzvan Andreiana au câștigat trei trofee la Cupa României pentru seniori U22 și tineret (19 ani), desfășurată la Brăila între 3 și 6 februarie. Unul dintre remarcații competiției a fost medaliatul european cu bronz Doruleț Țiu (16 ani / foto), care l-a învins în finală pe Andrei Musteț, un boxer valoros, și el component de lot național.

Citeşte mai mult... [BOX. Trei locuri întâi la Cupa României! Doruleț Țiu, unul dintre remarcații competiției de la Brăila!]

Filip_U9A1935Boxerii de la Dinamo și-au făcut norma de trofee și la Cupa României (seniori și cadeți), competiție desfășurată în perioada 3-7 decembrie la Arad. Sportivii antrenați de Napoleon Gheorghe au câștigat trei trofee: două la seniori și una la cadeți. Andrei Arădoaie și antrenorul Dumitru Dorobanțu nu au putut face deplasarea la competiție, fiind izolați la domiciliu.

Citeşte mai mult... [BOX. Cristian Filip și Sorin Mihai Caliniuc au câștigat Cupa României la seniori. Radu Nelu Simion s-a impus la cadeți]

BOX_CE_juniori_2020Pugilistul dinamovist Doruleț Tiu (16 ani) a cucerit medalia de bronz la Campionatele Europene de box pentru juniori, competiție ce s-a desfășurat la Sofia (Bulgaria). Alți doi boxeri de la Dinamo, Rareș Stoiculescu (80 kg) și Florin Ioniță (+80 kg), s-au clasat pe locul 5.

Citeşte mai mult... [BOX. Doruleț Tiu, medaliat cu bronz la Campionatele Europene de juniori de la Sofia]

BOX. Patru pugiliști dinamoviști la Europenele de juniori

BOX_CE_juniori_2020Lotul de box al României a plecat luni spre capitala Bulgariei, Sofia, unde se vor desfășura, în perioada 24 noiembrie – 2 decembrie, Campionatele Europene de juniori (15-16 ani). În delegație se află și patru boxeri de la CS Dinamo: Doruleț Tiu (60 kg), Adrian Gheorghe (66 kg), Rareș Stoiculescu (80 kg) și Florin Ioniță (+80 kg).

Citeşte mai mult... [BOX. Patru pugiliști dinamoviști la Europenele de juniori]

BOX_juniori_U21_campioniSecția de box a Clubului Sportiv Dinamo demostrează încă o dată că are valoare și că poate scoate campioni an de an, din sportivii descoperiți și formați în Șoeaua Ștefan cel Mare. La Naționalele de juniori desfășurate la Târgu Joi (sportivi de 15-16 ani), CS Dinamo a obținut trei titluri dintre cele 13 puse la bătaie.

Citeşte mai mult... [BOX. Dinamo, trei campioni la Nationalele de juniori. Florin Ioniță, KO în primul minut al finalei]