Home Box

Box

Box. ”Semigreul” Andrei Arădoaie, campion european de tineret

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

aradoaie.andrei2.jpgBoxul dinamovist mai adaugă o medalie de aur în palmares. Andrei Arădoaie (18 ani) a cucerit sâmbătă medalia de aur la Campionatele Europene de tineret de la Zagreb (Croația), după ce l-a învins în finala categoriei semigrea (81 kg) pe norvegianul Vegar Tregren, printr-o decizie la puncte (scor 3-0). Meciul nu a fost ușor, Arădoaie fiind obligat să muncească mult în fața unui adversar mai mic de înălțime, care a venit însă peste el ca un tăvălug.

Citeşte mai mult... [Box. ”Semigreul” Andrei Arădoaie, campion european de tineret]

Box. Andrei Arădoaie (81 kg) se bate pentru aurul european la tineret

Un articol de Alexandru Enciu (foto - Mihai Neacșu)

aradoaie.andrei2.jpgBoxul dinamovist are șansa cuceririi unei noi medalii de aur. Pugilistul Andrei Arădoaie (categoria semigrea, 81 kg) s-a calificat vineri în finala Campionatelor Europene de tineret de la Zagreb (Croația), după o victorie mare în fața rusului Islam Tekeev. Sâmbătă, sportivul de la CS Dinamo se va bate pentru titlul european cu norvegianul Vegar Tregren.

Citeşte mai mult... [Box. Andrei Arădoaie (81 kg) se bate pentru aurul european la tineret]

Box. Interviu cu antrenorul Dumitru Dorobanţu, un adevărat coach

Un interviu de George Vescan

box.dorobantuCui îi place boxul şi se gândeşte vreodată la filmul Rocky poate îşi aminteşte şi de antrenorul acestuia, Mickey Goldmill. Sau, cel care a practicat vreodată un sport greu, dar care venea la sală cu plăcere pentru că îl aştepta antrenorul, căruia îi păsa de el, de viitorul său și îl aprecia, va înțelege importanța antrenorului. Cine a cunoscut boxeri bine educați, cu un limbaj civilizat și o purtare cuviincioasă, a simțit că este meritul antrenorului. Maestrul Dumitru Dorobanțu face parte din categoria acestor antrenori cu suflet mare, cărora le pasă de sportivii lor, nu neapărat ca de viitorii mari performeri, ci ca viitori oameni, sănătoşi, educați şi realizaţi. La fel ca și antrenorul lui Rocky, maestrul Dorobanţu crede în potenţialul copiilor. Chiar dacă cei ce intră în sala de antrenament nu arată după standardele parametrilor antropometrici specifici boxul, îi primește și încearcă să le descopere talentul.

Citeşte mai mult... [Box. Interviu cu antrenorul Dumitru Dorobanţu, un adevărat coach]

Box - Campionatul Naţional pentru cadeţi, Craiova, 25 – 30 noiembrie

CD__015Pugiliștii dinamoviști Vlad Matei și Gherboli Damian  au câștigat titlul de campion național, respectiv pe cel de vicecampion național, în cadrul competiției desfășurate la Craiova, în cursul săptămânii trecute

Deși în sala de box a C.S.Dinamo București se antrenează mai mulți cadeți, antrenorii Napoleon Gheorghe și Dumitru Dorobanțu, au participat la finala Campionatului Național pentru cadeți, cu doar 2 pugiliști pe care, după spusele primului dintre antrenor,i i-a considerat suficient de pregătiți. A fost o competiție puternică, au boxat peste  170 de sportivi pentru a câștiga titlul de campioni la cele 18 categorii de greutate.

Antrenorul Gheorghe Napoleon, ne-a precizat la sfârșitul cometiției, următoarele: „Matei Vlad este un boxeur foarte talentat, primul său meci a fost cu câteva săptămâni în urmă, când a pierdut. Am corectat gareșelile, a învățat cum trebuie să gândească înainte de un meci pentru ca emoțiile să nu-l tensioneze prea tare, sportivul a fost foarte receptiv și rezultatul s-a văzut imediat în cele  4 meciuri câștigate la acest C.N. De asemenea  Gherboli Damian, este un sportiv muncitor, inteligent și are atitudinea potrivită în ring. Anul viitor vom participa la competițiile pentru cadeți cu mai mulți sportivi. Eu cu maistru Dorobanțu Dumitru nu ne grăbim să avem rezultate rapide la cadeți și juniori deoarece ne trebuie o creștere sănătoasă, fără presiune psihică mare de la vârsta aceasta, deoarece vrem să facem performanță la seniori”.

Autorul articolului: George Vescan. Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo, 3 decembrie 2013, ora 2245

Box – Campionatul Național de Tineret 2013, finala

CN__001_box_DinOradea a găzduit în acest weekend, finalele Naționalelor de box tineret, ediția 2013, și nu putem spune că, cel puțin din punct de vedere organizatoric, această competiție nu a fost o reușită. Au participat 23 de cluburi din țară și aproximativ 130 de sportivi.

Dinamo a participat la această competiție cu un lot format din cinci pugiliști și anume: Andrei Andreica, Ninel Gheorghe, Vasile Dinica, Alexandru Ionița și Radu Ștefan, sportivi antrenați de Gheorghe Napoleon și Mitica Dorobanțu.  Cu două titluri de campion și un loc trei, echipa Dinamo și-a atins obiectivul propus, dar mai importantă decât acest obiectiv este confirmarea valorii unor tineri de numai 17 ani și a muncii antrenorilor care începe să-și arate roadele.

La categoria 49 de kg., Alexandru Ioniță care practică boxul abia de trei ani, a câștigat titlul național, la fel ca și Ninel Gheorghe la categoria 64 kg. La categoria 81 kg. Andrei Arădoaie a ocupat locul III.

Citeşte mai mult... [Box – Campionatul Național de Tineret 2013, finala]

Pagina 10 din 13

Săptămâna 14-21 aprilie 2019

Baschet. Cupa României, Turneul Final 4 și All Star Game, 17-19 aprilie, Cluj-Napoca. Semifinale, 17 aprilie, ora 17:00: Dinamo Știința – CSU Sibiu; ora 19:30: CSM CSU Oradea – UBT Cluj Napoca. Finala, 18 aprilie, ora 19:30 (învingătoarele din semifinale). All Star Game – 19 aprilie, ora 19:19.

Handbal. Play-off, Grupa B (meciul 2), 18 aprilie, ora 17:30: Dinamo – Potaissa Turda. Sala Dinamo

Polo. Superliga, semifinale play-off (meciurile 1 și 2), 19-20 aprilie: Steaua – Dinamo

Rugby. Superliga CEC Bank (etapa 11), 20 aprilie, ora 13:00: Dinamo – Tomitanii Constanța. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 7), 20 aprilie: CSM Arcada Galați – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 5), 16 aprilie, ora 18:00: CSM Târgoviște – Dinamo. Divizia A1 (etapa 6), 20 aprilie, ora 19:15: Dinamo – Volei Alba Blaj. Sala Dinamo

Canotaj. Campionatul Național de fond, 14-20 aprilie, Timișoara

Kaiac-canoe. Cupa României – seniori, Cupa de primăvară juniori, 18-23 aprilie, Bascov

Gimnastică. Cupa Nadia Comăneci, 18-21 aprilie, Onești

Șah. Campionatul Național de juniori, 15-21 aprilie, Călimănești-Căciulata