Home Haltere

Haltere

Haltere. Opt titluri nationale pentru sportivii dinamovisti

CN_seniori_2017Halterofilii de la CS Dinamo (antrenori, Anton Ficzi și Valeriu Calancea) au dat un nou recital la o competiție națională. De data aceasta, norma de medalii a fost realizată la Campionatele Naționale de seniori, competiție desfășurată la Arad. Concomitent s-au desfășurat și întrecerile speranțelor olimpice (juniori 3). În total, Dinamo a obținut 12 medalii la seniori (dintre care opt de aur) și trei locuri 3 la speranțe olimpice.

Citeşte mai mult... [Haltere. Opt titluri nationale pentru sportivii dinamovisti]

Haltere. Dinamo, 12 medalii la Nationalele de tineret

manea_robert_CN_tineret_2017Secția de haltere a CS Dinamo (antrenori, Anton Ficzi și Valeriu Calancea) și-a făcut norma de medalii și la Campionatele Naționale de tineret, competiție desfășurată în perioada 7-11 august la Bistrița. Sportivii dinamoviști au obținut 12 medalii, dintre care șase au fost clasări pe prima treaptă a podiumului (patru argint și două bronz).

Robert Manea - pe cea mai înaltă treaptă a podiumului

Citeşte mai mult... [Haltere. Dinamo, 12 medalii la Nationalele de tineret]

Haltere. Cristian Luca – locul 10 la Mondialele de tineret

luca_si_maneaCei doi halterofili de la CS Dinamo prezenți la Campionatele Mondiale de tineret din Japonia și-au încheiat evoluțiile. Cristian Luca (18 ani) a concurat vineri și a încheiat competiția cu 220 kg (locul 10), în timp ce Robert Manea (19 ani) a evoluat sâmbătă, punctând numai la smuls. La aruncat a riscat totul pentru o medalie, ratând la 146 kg și 147 kg (de două ori).

Citeşte mai mult... [Haltere. Cristian Luca – locul 10 la Mondialele de tineret]

Haltere. Generatia de maine, 10 medalii la CN de juniori II si III

IMG_6518Tinerii halterofili de la CS Dinamo (antrenori, Anton Ficzi și Valeriu Calancea) au obținut rezultate promițătoare la Campionatele Naționale de juniori II și III, competiție desfășurată la Botoșani. Sportivii dinamoviști au urcat de 10 ori pe podiumul de premiere, cel mai bun rezultat fiind realizat de Daniel Tudor (categoria 36 kg / juniori III), campion la smuls, cu un rezultat de 38 kg.

Citeşte mai mult... [Haltere. Generatia de maine, 10 medalii la CN de juniori II si III]

Haltere. Daniela Manea a castigat Cupa Romaniei la tineret

ficzi_si_daniela_manea.jpgSecția de haltere a Clubului Sportiv Dinamo (antrenori, Anton Ficzi și Valeriu Calancea) a obținut un trofeu la Cupa României pentru tineret, competiție ce s-a desfășurat la Onești. Daniela Manea (+90 kg) s-a impus la categoria ei de greutate, cu un total de 170 kg (75 kg smuls și 95 kg aruncat).

Citeşte mai mult... [Haltere. Daniela Manea a castigat Cupa Romaniei la tineret]

Pagina 5 din 14

Săptămâna 14-21 aprilie 2019

Baschet. Cupa României, Turneul Final 4 și All Star Game, 17-19 aprilie, Cluj-Napoca. Semifinale, 17 aprilie, ora 17:00: Dinamo Știința – CSU Sibiu; ora 19:30: CSM CSU Oradea – UBT Cluj Napoca. Finala, 18 aprilie, ora 19:30 (învingătoarele din semifinale). All Star Game – 19 aprilie, ora 19:19.

Handbal. Play-off, Grupa B (meciul 2), 18 aprilie, ora 17:30: Dinamo – Potaissa Turda. Sala Dinamo

Polo. Superliga, semifinale play-off (meciurile 1 și 2), 19-20 aprilie: Steaua – Dinamo

Rugby. Superliga CEC Bank (etapa 11), 20 aprilie, ora 13:00: Dinamo – Tomitanii Constanța. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 7), 20 aprilie: CSM Arcada Galați – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 5), 16 aprilie, ora 18:00: CSM Târgoviște – Dinamo. Divizia A1 (etapa 6), 20 aprilie, ora 19:15: Dinamo – Volei Alba Blaj. Sala Dinamo

Canotaj. Campionatul Național de fond, 14-20 aprilie, Timișoara

Kaiac-canoe. Cupa României – seniori, Cupa de primăvară juniori, 18-23 aprilie, Bascov

Gimnastică. Cupa Nadia Comăneci, 18-21 aprilie, Onești

Șah. Campionatul Național de juniori, 15-21 aprilie, Călimănești-Căciulata