Home Haltere

Haltere

Haltere. Generatia de maine, 10 medalii la CN de juniori II si III

IMG_6518Tinerii halterofili de la CS Dinamo (antrenori, Anton Ficzi și Valeriu Calancea) au obținut rezultate promițătoare la Campionatele Naționale de juniori II și III, competiție desfășurată la Botoșani. Sportivii dinamoviști au urcat de 10 ori pe podiumul de premiere, cel mai bun rezultat fiind realizat de Daniel Tudor (categoria 36 kg / juniori III), campion la smuls, cu un rezultat de 38 kg.

Citeşte mai mult... [Haltere. Generatia de maine, 10 medalii la CN de juniori II si III]

Haltere. Daniela Manea a castigat Cupa Romaniei la tineret

ficzi_si_daniela_manea.jpgSecția de haltere a Clubului Sportiv Dinamo (antrenori, Anton Ficzi și Valeriu Calancea) a obținut un trofeu la Cupa României pentru tineret, competiție ce s-a desfășurat la Onești. Daniela Manea (+90 kg) s-a impus la categoria ei de greutate, cu un total de 170 kg (75 kg smuls și 95 kg aruncat).

Citeşte mai mult... [Haltere. Daniela Manea a castigat Cupa Romaniei la tineret]

rosu_si_cernei.jpgSecția de haltere a CS Dinamo (antrenori – Anton Ficzi și Valeriu Calancea) adună trofee pe bandă rulantă. La ultima competiție oficială de seniori, Cupa României, dinamoviștii au obținut șase clasări pe podium: trei locuri întâi, două poziții secunde și un loc trei. Competiția s-a desfășurat la Bascov (Argeș), în perioada 18-21 aprilie.

Citeşte mai mult... [Haltere. Manea Daniela, Cristian Luca si Alexandru Rosu, invingatori la Cupa Romaniei]

Haltere. Juniorii dinamovisti, rezultate frumoase la Cupa Romaniei

luca_Cupa_Rom_2017Halterofilii dinamoviști au avut o evoluție frumoasă la Cupa României pentru juniori I (20 de ani) și juniori III (9-12 ani), dovedind că se află într-un real progres. Sportivii antrenați de Anton Ficzi și Valeriu Calancea au obținut, la competiția desfășurată la Bascov (20-24 martie), trei locuri 1, un loc 2 și unul 3.

Citeşte mai mult... [Haltere. Juniorii dinamovisti, rezultate frumoase la Cupa Romaniei]

Haltere. Robert Manea, trei medalii la Fajr Cup - Iran

manea_iran_2017Halterofilul dinamovist Robert Manea (19 ani / categoria 62 kg) a obținut trei medalii la concursul de Cupă Mondială de la Iran - Fajr Cup (ediția a 2-a). Component al lotului olimpic de tineret CNOPT, Robert Manea (antrenor - Anton Ficzi) a obținut medalia de bronz la pocedeul smuls cu 115 kg, argint la ”aruncat” cu 148 kg și tot argint la total cu 263 kg.

Citeşte mai mult... [Haltere. Robert Manea, trei medalii la Fajr Cup - Iran]

Pagina 5 din 14

Săptămâna 18-24 februarie

Handbal. Liga Campionilor, play-off optimi de finală, 23 februarie, ora 20: Sporting CP (Portugalia) – Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), 22-24 februarie: CSM Târgu Mureș - Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 17), 20 februarie, ora 17:00: Dinamo – Explorări Baia Mare. Divizia A1 (etapa 18), 23 februarie: SCMU Craiova – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 15), 23 februarie: Dinamo – Belor Galați

Atletism. Campionatul Național de sală juniori 1, 22-23 februarie, București

Box. Campionatul Național de seniori, 18-24 februarie, Brezoi (Vâlcea)

Judo. Campionatul Național U18, 22-23 februarie, Craiova

Judo. ”Dusseldorf Grand Slam”, 22-24 februarie, Germania

Karate. Campionatul Național shito-ryu, 23 februarie, Izvorani

Lupte. ”Hungarian Grand Prix”, 23-24 februarie, Budapesta

Scrimă. Grand Prix Cairo, sabie masculin și feminin, 22-24 februarie, Egipt

Scrimă. Campionatele Europene de cadeți și juniori, 22 februarie – 3 martie, Italia

Tir. Cupa Mondială #1 – pușcă, 20-28 februarie, New Delhi (India)