Home Haltere

Haltere

Haltere. Noua titluri la Nationalele de juniori de la Bascov

manea_cu_ficzi_si_calanceaHalterofilii de la Dinamo (antrenori, Anton Ficzi și Valeriu Calancea) și-au luat partea leului și la Campionatele Naționale de juniori, competiție desfășurată la Bascov. Sportivii alb-roșii au adunat nouă titluri naționale prin trei sportivi. Cristian Luca, Robert Manea și Constantin Țaca au luat cele mai importante medalii la categoriile lor de greutate.

Citeşte mai mult... [Haltere. Noua titluri la Nationalele de juniori de la Bascov]

luca_si_maneaHalterofilii dinamoviști au fost foarte aproape de podiumul de premiere la Campionatele Europene de juniori și tineret, competiție desfășurată la Durres – Albania. Cristian Luca (18 ani / categoria 56 kg) a încheiat competiția pe locul 4 la total, iar Robert Manea (19 ani / categoria 62 kg) s-a clasat pe 5, ambii la juniori. Dinamo mai este reprezentată la tineret de Daniela Manea.

Citeşte mai mult... [Haltere. Cristian Luca – locul 4, Robert Manea – locul 5 la Europenele de juniori]

Haltere. Opt titluri nationale pentru sportivii dinamovisti

CN_seniori_2017Halterofilii de la CS Dinamo (antrenori, Anton Ficzi și Valeriu Calancea) au dat un nou recital la o competiție națională. De data aceasta, norma de medalii a fost realizată la Campionatele Naționale de seniori, competiție desfășurată la Arad. Concomitent s-au desfășurat și întrecerile speranțelor olimpice (juniori 3). În total, Dinamo a obținut 12 medalii la seniori (dintre care opt de aur) și trei locuri 3 la speranțe olimpice.

Citeşte mai mult... [Haltere. Opt titluri nationale pentru sportivii dinamovisti]

Haltere. Dinamo, 12 medalii la Nationalele de tineret

manea_robert_CN_tineret_2017Secția de haltere a CS Dinamo (antrenori, Anton Ficzi și Valeriu Calancea) și-a făcut norma de medalii și la Campionatele Naționale de tineret, competiție desfășurată în perioada 7-11 august la Bistrița. Sportivii dinamoviști au obținut 12 medalii, dintre care șase au fost clasări pe prima treaptă a podiumului (patru argint și două bronz).

Robert Manea - pe cea mai înaltă treaptă a podiumului

Citeşte mai mult... [Haltere. Dinamo, 12 medalii la Nationalele de tineret]

Haltere. Cristian Luca – locul 10 la Mondialele de tineret

luca_si_maneaCei doi halterofili de la CS Dinamo prezenți la Campionatele Mondiale de tineret din Japonia și-au încheiat evoluțiile. Cristian Luca (18 ani) a concurat vineri și a încheiat competiția cu 220 kg (locul 10), în timp ce Robert Manea (19 ani) a evoluat sâmbătă, punctând numai la smuls. La aruncat a riscat totul pentru o medalie, ratând la 146 kg și 147 kg (de două ori).

Citeşte mai mult... [Haltere. Cristian Luca – locul 10 la Mondialele de tineret]

Pagina 4 din 14

Săptămâna 18-24 februarie

Handbal. Liga Campionilor, play-off optimi de finală, 23 februarie, ora 20: Sporting CP (Portugalia) – Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), 22-24 februarie: CSM Târgu Mureș - Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 17), 20 februarie, ora 17:00: Dinamo – Explorări Baia Mare. Divizia A1 (etapa 18), 23 februarie: SCMU Craiova – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 15), 23 februarie: Dinamo – Belor Galați

Atletism. Campionatul Național de sală juniori 1, 22-23 februarie, București

Box. Campionatul Național de seniori, 18-24 februarie, Brezoi (Vâlcea)

Judo. Campionatul Național U18, 22-23 februarie, Craiova

Judo. ”Dusseldorf Grand Slam”, 22-24 februarie, Germania

Karate. Campionatul Național shito-ryu, 23 februarie, Izvorani

Lupte. ”Hungarian Grand Prix”, 23-24 februarie, Budapesta

Scrimă. Grand Prix Cairo, sabie masculin și feminin, 22-24 februarie, Egipt

Scrimă. Campionatele Europene de cadeți și juniori, 22 februarie – 3 martie, Italia

Tir. Cupa Mondială #1 – pușcă, 20-28 februarie, New Delhi (India)