Kelme_romania

logo-Copy-2

Ghid_informare_cetateni
3_LOGO_CEC_160_principal_verde_NOU

R_Din-Tim_2015Sâmbătă se dă startul unei noi competiții oficiale în rugbyul românesc: Cupa Regelui. Competiția adună la start cele șase echipei din Superliga CEC Bank, împărțite, în prima fază, în două grupe. Dinamo București face parte din Grupa A, alături de CSM Olimpia București și de Timișoara Saracens RCM UV. În prima etapă, roș-albii vor juca pe teren propriu, sâmbătă, de la ora 17:00. Grupa B este formată din Știința Baia Mare, Steaua și ”U” Cluj-Napoca.

În Superliga CEC Bank, timișorenii au câștigat ambele meciuri cu Dinamo din acest sezon

Citeşte mai mult... [Rugby. Cupa Regelui, prima ediție. Dinamo, în grupă cu Timișoara și CSM București]

Scrimă. Echipa masculină de sabie, locul 4 la Campionatele Europene

teodosiu_CE_2015Echipa masculină de sabie a României s-a clasat pe locul 4 la Campionatele Europene de la Montreux (Elveția), după ce a cedat în meciul pentru bronz, scor 32-45, cu Ungaria. Având în componență trei dinamoviști, Tiberiu Dolniceanu, Ciprian Gălățanu și Iulian Teodosiu (foto, în dreapta), cvartetul tricolor cedase în semifinale, cu 32-45, contra Italiei. Anterior, echipa de sabie a României învinsese Turcia (45-30) și Rusia (45-40). Anul trecut, la Europene, tricolorii se clasaseră pe locul cinci.

CS Dinamo, 11 iunie 2015, ora 19:20

Baschet. Iulian Orbeanu, primul transfer pentru Liga Națională la Dinamo

iulian_orbeanuEchipa de baschet Dinamo București a perfectat primul transfer în vederea noului sezon competițional al Ligii Naționale. Lista ”alb-roșiilor” se deschide cu Iulian Orbeanu (25 de ani), extremă de forță care a jucat în ultimul sezon la BCM U Pitești. ”A semnat cu noi pentru un sezon”, a declarat președintele secției de la CS Dinamo, Liviu Puicu. Cu o înălțime de 2,04 metri, Iulian Orbeanu a mai jucat în carieră la CSU Galați, Steaua și SCM U Craiova.

Iulian Orbeanu (la minge) a avut evoluții apreciate la BCM U Pitești. Foto: BCM U Pitești (facebook)

CS Dinamo, 09 iunie 2015, ora 19:30

Scrimă. AUR LA MONTREUX! Loredana Dinu, campioană europeană cu echipa de spadă

Euro_2015_Elvetia_echipa_spada_1

Echipa feminină de spadă a României, cu dinamovista Loredana Dinu în componență, a cucerit marți medalia de aur la Campionatul European de la Montreux (Elveția), după ce s-a impus cu 45-35 în finala disputată cu Estonia. Echipa tricoloră și-a apărat astfel cu succes titlul continental adjudecat anul trecut, la Strasbourg. Până în finală, România a mai întrecut Ucraina (31-25) și Suedia (45-41). Felicitări Loredanei Dinu, dar și celorlalte trei sportive, Ana Maria Brânză, Simona Pop și Simona Gherman.

CS Dinamo, 09 iunie, ora 18:30

Gimnastică. Diana Bulimar, după operație: ”Revin cât pot de repede”

bulimarGimnasta Diana Bulimar (19 ani) a fost operată luni la o clinică din Viena, în urma unor dureri pe care le-a acuzat la genunchiul drept. Problemele apărute în ultimul timp nu i-au permis sportivei de la CS Dinamo să mai participe la Jocurile Europene de la Baku, unde ar fi fost liderul echipei României. De la Viena, valoroasa gimnastă a trimis un mesaj pentru ”Familia Dinamo”: ”Revin cât pot de repede”. Sănătate, Didi! Așteptăm să ne încânți din nou cu evoluțiile tale din competițiile oficiale de gimnastică.

CS Dinamo, 9 iunie 2015, ora 9:22

Scrimă. Teodosiu - locul 15, Dolniceanu - locul 20 la Europene

Tiberiu-Dolniceanu-si-Vincent-Anstett2Luni a fost programată proba de sabie individual la Campionatele Europene de scrimă de la Montreux (Elveția), întrecere în care au fost implicați și trei sportivi de la CS Dinamo. Niciunul nu a ajuns însă în lupta pentru medalii. Cel mai bine s-a clasat Iulian Teodosiu – locul 15 (învins pe tabloul de 16, scor 14-15, de rusul Yakimenko). Liderul lotului, Tiberiu Dolniceanu, a încheiat competiția pe locul 20, după ce a fost învins pe tabloul de 32 (scor 14-15) de Vincent Anstett (Franța). Ciprian Gălățanu s-a clasat pe locul 42. Europenele continuă cu întrecerile pe echipe.

<< Început < Anterior 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 Următor > Sfârşit >>