Home
Clubul Sportiv Dinamo București
Rugby – minirugby U14, “CUPA DINAMO”

Cupa DINAMO: “Important nu este să câstigi, ci să participi!”

SV100127micSub deviza Baronului Pierre de Coubertin, sâmbătă, 12.05.2012, pe o vreme excelentă pentru rugby, pe terenul “Florea Dumitrache” din incinta Parcului Sportiv DINAMO s-a desfăşurat, începând cu orele 09.00, competiţia de Rugby 7’s la minirugby - U14 “CUPA DINAMO”. Această manifestare sportivă a fost prilejuită de împlinirea a 64 de ani de existenţă a clubului din şoseaua Ştefan cel Mare, aniversare ce este înscrisă în calendarele sportive cu data de 14.05.1948.

Competiţia, contând şi ca etapă în campionatul A.M.R.B., a adunat la start opt echipe de categoria U14: Dinamo I, Dinamo II, RC Griviţa, AS Select, CS Joiţa 07, CSS3 Steaua, CSO Pantelimon şi RC Triumf, dispuse în două grupe. Odată cu terminarea meciurilor din grupe, s-au aflat şi ocupantele locurilor unu şi doi astfel: grupa A – CSS3 Steaua şi CSO Pantelimon, grupa B – CS Dinamo şi RC Griviţa. Ocupantele locurilor întâi şi-au disputat finala, CSS3 Steaua impunându-se în faţa micilor „buldogi” la o diferenţă de patru încercări. În finala mică, CSO Pantelimon a trecut greu de RC Griviţa, meciul necesitând prelungiri de departajare (4-3).

Read more... [Rugby – minirugby U14, “CUPA DINAMO”]

Polo - Dinamo s-a calificat in finala Superligii 2012-2013!

POLO_D_S_3_2013Dinamo București vs Steaua București: 6-3

Un meci cât un campionat a fost această întâlnire din semifinalele campionatului național la polo! Dinamo conducea cu 2-0 înaintea meciului cu numărul trei care s-a desfășurat astăzi, 27 aprilie și în care a obținut o victorie după 4 reprize pe care le-a dominat de la cap la coadă.

Cu Dragoș Stoenescu care a închis, practic, poarta, elevii profesorului Viorel Rus au jucat perfect încă din primul minut de joc și au condus chiar și la o diferență de patru goluri. Începutul reprizei a 4-a îi gasea pe dinamoviști cu un avantaj substantial: 5-1 și, chiar dacă steliștii reușit să reducă diferența la 5-3, când mai erau patru minute până la finalul partidei, Dinamo  a mai înscris încă o dată și a câștigat poate cel mai important meci al acestei ediții de campionat, spre satisfacția suporterilor dinamoviști care au umplut până la refuz tribunele bazinului Floreasca.

Urmeaza finala cu Digi Oradea, tot in sistemul trei victorii din cinci partide, în care Dinamo pleacă cu șansa a doua, dar tocmai de aceea credem că meciul va fi interesant.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 27 aprilie 2013, ora 1600

Volei masculin. Divizia A1, etapa 21. Înfrângere în Banat

Banatul Caransebeș - Dinamo 3-1 (23-25, 25-17, 25-20, 25-18)

VB_6.jpgEchipa masculină de volei Dinamo București a cedat sâmbătă în deplasare la Caransebeș, în etapa a 21-a a Diviziei A1, cu scorul de 1-3. ”Alb-roșiii” au început bine, cu un set câștigat și avantaj în prima parte a setului doi. Din acel moment lupta s-a încins, existând chiar și momente tensionate. Pe acest fond, gazdele au preluat inițiativa și au reușit să câștige meciul.

Cu o etapă înainte de finalul sezonului regulat Dinamo este pe locul 3, cu 39 de puncte, cu trei puncte mai mult decât ocupanta locului 4, SCM U Craiova (un joc mai puțin). În ultima etapă, Dinamo va juca pe teren propriu cu liderul Tomis Constanța.

CS Dinamo, 08 martie 2015, ora 15:15

Volei feminin. Șapte jucătoare de la Dinamo Romprest la Naționala U20

Un articol de Alexandru Enciu (foto - Mihai Neacșu)

VF__1.jpgDinamo Romprest dă jumătate din naționala feminină U20 care la finele acestei săptămâni va disputa în Capitală turul întâi de calificare la Campionatul Mondial de junioare. Șapte jucătoare dintre cele 14 convocate sunt de la Dinamo Romprest, campioana națională en titre la junioare: Sânziana Motroc, Loredana Filipaș, Adina Roșca, Ionela Dobra, Veronica Marin, Mihaela Pamfil, Laura Paveliu.

Read more... [Volei feminin. Șapte jucătoare de la Dinamo Romprest la Naționala U20]

Baschet. Victorie mare! Dinamo, cu un picior în Liga Nationala

Turneu promovare, Galați: Dinamo – CSU Știința București 79-75 (17-18, 23-24, 26-14, 13-19)

B_Paliciuc_03Baschetbaliștii de la Dinamo au câștigat după un meci extrem de disputat prima întâlnire de la Turneul de promovare în Liga Națională, care se desfășoară la Galați. Roș-albii s-au impus, miercuri, cu 79-75 (40-42) în fața echipei CSU Știința București, una dintre contracandidatele la promovare. Cu acest succes, Dinamo e cu un pas în Liga Națională.

Paliciuc (stânga) a marcat 25 de puncte cu CSU Știința București

Read more... [Baschet. Victorie mare! Dinamo, cu un picior în Liga Nationala]

<< Start < Prev 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 Next > End >>

Page 646 of 822

Săptămâna 08-14 aprilie 2024

Fotbal. SuperLiga Romania, play-out (etapa 3), luni 8 aprilie, ora 20:30: Oțelul Galați – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, play-off, sferturi de finală (meciurile 1 și 2), 10 aprilie și 12 aprilie (ora 19:00 în ambele zile): U BT Cluj Napoca – Dinamo. Se joacă sistem 3/5

Handbal. Liga Națională (etapa 21), miercuri 10 aprilie, ora 18:30: HC Buzău – Dinamo

Polo. Superliga, play-off semifinală (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 19:00: CSM Oradea – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, semifinală 5-8 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 17:00: CSM București – Dinamo. Dacă Dinamo câștigă, meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, în Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, semifinală 1-4 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Arcada Galați. Sala Dinamo. Dacă Dinamo câștigă meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, la Galați

Rugby. Liga Națională (etapa 1), sâmbătă 13 aprilie, ora 11:00: Dinamo – Rapid București. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 3), sâmbătă 13 aprilie, ora 17:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 23), duminică 14 aprilie, ora 15:00: Potaissa Turda – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 4), duminică 14 aprilie, ora 18:15: Dinamo 1948 – Poli Iași. Stadion Arcul de Triumf

În perioada 12-14 aprilie, Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo găzduiește un turneu de polo, motiv pentru care activitatea de agrement se va desfășura după următorul program:

SÂMBĂTĂ, 13.04.2024: 13:30 - 18:00

DUMINICĂ, 14.04.2024: 12:00 - 19:00