Clubul Sportiv Dinamo București
Volei masculin. Divizia A1, semifinale. Dinamo - Tomis 0-2, scor general

DSC03296Echipa masculină de volei Dinamo București este condusă cu 2-0 la general după primele două meciuri ale semifinalei cu Tomis Constanța. Campioana și-a valorificat superioritatea în ambele jocuri disputate pe teren propriu, impunându-se cu 3-1 (21, -22, 15, 24) și, respectiv, 3-0 (15, 20, 18).  ”Am avut o șansă în primul meci, când am condus cu 24-21 în setul patru. Dacă am fi câștigat acel set împingeam meciul în tie-break, unde nu se știe ce s-ar fi întâmplat. S-au apărat însă incredibil și le-a ieșit totul”, a declarat team-managerul dinamovist Dan Drăgușin.

Read more... [Volei masculin. Divizia A1, semifinale. Dinamo - Tomis 0-2, scor general]

Baschet. Conferință de presă despre noul ”Proiect Dinamo” - 5 iunie

B__burrus.jpgClubul Sportiv Dinamo București invită jurnaliștii de sport la o conferință de presă ce va avea ca temă revenirea celei mai titrate echipe din baschetul românesc în principala competiție internă, Liga Națională. Întâlnirea va avea loc vineri, 5 iunie, orele 10:00, la Sala Polivalentă Dinamo, din Șoseaua Ștefan cel Mare, nr. 7-9.

În cadrul conferinței vor fi presă vor fi oferite detalii despre noul ”Proiect Dinamo” și va fi prezentat antrenorul care va conduce echipa în sezonul 2015-2016 al Ligii Naționale.

CS Dinamo, 03 iunie 2015, ora 20:00

Rugby – SuperLiga CEC Bank 2012, Etapa a VIII-a

Farul Constanța - Dinamo București: 18 - 15. Rău de mare!

RDi___01Dinamo a plecat în deplasarea de la Constanţa doar cu gândul de a învinge echipa locală Farul, duminică, 27 mai, în etapa a 8-a a SuperLigii Cec Bank.

Sportivii lui Ştefan Demci se antrenaseră cu un singur gând în această săptămână: acela de a-şi lua revanşa faţă de constănţeni, aceştia din urmă fiind echipa care, în prima etapă a SuperLigii, reuşiseră în Ştefan cel Mare o victorie în ultimele secunde ale meciului, nemeritată după cum au spus specialiştii la acea vreme. Însă victoria de la malul Mării a rămas doar un gând frumos, care s-a pierdut odată cu ploaia ce nu a contenit să spele de sudoare feţele jucătorilor.

Desi a condus tot meciul, Dinamo a văzut o răsturnare a scorului, din nou, ca într-un deja-vù, cu câteva minute înainte de terminarea timpului regulamentar. Stătulescu, cel care reuşise să transfome în puncte toate oportunităţile oferite, s-a văzut în ultimul minut de joc, în postura de a aduce egalitate pe tabela de marcaj. „Buldogii” ar fi salvat, astfel, un meci la timona căruia se aflaseră timp de 70 de minute şi nu ar fi plecat dezamăgiţi şi de această dată. Balonul este lovit, traiectoria este bună, puterea, de asemenea... însă steagul celor doi asistenţi rămâne jos, scorul rămâne 18-15 şi... şi antrenorul  Demci trebuie să se gândească deja la o strategie de salvare, pentru că acest sezon pare să se îndrepte spre un semieşec.

Dacă până la momentul începerii returului, antrenorii s-au luptat mai mult cu forma jucătorilor accidentaţi care au revenit - Dobre, Bărbuliceanu - acum primordiale vor fi punctele şi orice pas greşit va limita si mai mult optiunile de a accede in play-off. Insa speranta moare ultima si noi suntem plini de speranta.

Autorul articolului: Horaţiu Bărgăunaş - CS Dinamo, 28 mai ora 800

Liga Campionilor, Grupa D, runda 6: Dinamo – Orlen Wisla Plock 29-20 (13-10)

Dinamo_vs_Wisla_Plock__29Handbaliștii de la Dinamo au reușit o nouă evoluție impresionantă în Liga Campionilor. Miercuri seara, într-o atmosferă senzațională, campioana României a învins Wisla Plock (Polonia) cu 29-20.

Read more... [Handbal. Victorie superba cu Orlen Wisla Plock. Dinamo rămâne neînvinsă în Liga Campionilor]

Polo – Superliga nationala, editia 2013-2014, etapa 1

Start de sezon in Superliga la polo, ediţia 2013-2014.

Polo_101Noua ediţie a Superligii la polo a debutat cu un nou sistem de desfăşurare: două turnee 1-8 în care toate cele opt echipe înscrise, vor juca fiecare cu fiecare.

După disputarea celor două turnee 1-8, se va trage linie iar echipele se vor împărți în două grupe valorice, 1-4 si 5-8, fiecare grupă disputând câte trei turnee.

Primele două formaţii clasate în grupa 1-4 sunt direct calificate în play-off, iar cele clasate pe locurile 3 şi 4 vor juca cu locurile 5 şi 6 (3 cu 6 şi 4 cu 5), pe sistemul două victorii din trei partide. Învingătoarele din acest baraj vor intra în play-off și vor juca semifinale cu echipele clasate pe locurile 1-2 (1 cu 4 şi 2 cu 3), după același sistem (2 din3). Câştigătoarele celor două semifinale vor disputa finala Superligii la polo, după sistemul trei victorii din cinci partide.