Clubul Sportiv Dinamo București
Istoria jocului de polo pe apa - Partea a II-a

Istorie__039 decenii de polo in Romania. Destul de târziu, comparativ cu alte ţări din Europa, cam pe la sfârşitul celui de al treilea deceniu, a apărut la noi jocul de polo, mai întâi sub forma de divertisment al înotătorilor la terminarea antrenamentelor sau a concursurilor.

Primul joc oficial de polo s-a desfăşurat în anul 1928, între echipele oraşelor Oradea şi Cluj Napoca şi s-a terminat nedecis: 3-3. Un an mai târziu, la Cluj, s-a jucat un prim meci între două echipe de club: U.Cluj - M.S.E.Tg.Mureş, scor 8-6. În 1930, aceeaşi formaţie a studentilor clujeni spulbera cu 12-1 echipa bucureşteană T.C.R.

Oraşele în care au apărut primele echipe de polo, formate în marea majoritate din înotători, au fost: Bucureşti, Oradea, Cluj Napoca, Tg.Mureş şi Timisoara. În anul 1932, U.Cluj a întâlnit-o din nou pe M.S.E. Tg. Mureş, învingând-o cu 4-1.

Read more... [Istoria jocului de polo pe apa - Partea a II-a]

Baschet – Divizia A, masculin, editia 2012-2013: etapa a 21-a

BaschetDinamo Bucureşti - BC PH Miercurea Ciuc: 96-85

Victorie nu fără emoţii pentru baschetbaliştii dinamovişti duminică, 10 februarie, pe Arena de baschet a Federaţiei, având în vedere că a fost necesar să se apeleze şi la cele 10 minute de prelungiri pentru stabilirea scorului final.

După cele 4 reprize regulamentare, scorul era egal: 72-72 (20-21, 17-15, 20-23, 15-13), aşa încât s-au jucat şi cele 2 reprize de prelungiri a câte 5 minute, abia ultima dintre ele stabilind diferenţa de scor decisivă (8-8, 16-5).

Este de notat că Dinamo a jucat cea mai echilibrată partidă pe care a desfăşurat-o în această ediţie de campionat, obţinând prima victorie după 21 de etape, iar aceasta în faţa penultimei clasate, BC Miercurea Ciuc. Noi sperăm că rezultatul acestui meci va avea impactul necesar, din punct de vedere al mentalităţii şi motivaţiei de joc, pentru jucătorii noştri care au pus capăt astăzi unui şir neîntrerupt de 20 de înfrângeri.

Autorul articolului: Florin Nan. Foto: Mihai Neacşu - CS Dinamo, 11 februarie, ora 1530

Volei masculin. Înfrângere în tie-break cu Milli Piyango Ankara

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

Dinamo – Maliye Milli Piyango Ankara (Turcia) 2-3 (22-25, 26-24, 18-25, 25-22, 11-15). Challenge Cup, optimi, manșa tur

VB_soloc_02.jpgVoleibaliștii de la Dinamo au pierdut la tie-break manșa tur a optimilor Challenge Cup, scor 2-3 cu turcii de la Maliye Milli Piyango Ankara, după un meci echilibrat, disputat miercuri seară în Sala Polivalentă din Complexul Dinamo. La primul joc după pauza competițională, alb-roșiii au resimțit din plin lipsa centrului Bogdan Mureșan, indisponibil din cauza unei rupturi musculare la antebrațul drept.

Read more... [Volei masculin. Înfrângere în tie-break cu Milli Piyango Ankara]

Volei feminin – junioarele de la Dinamo Romprest, campioane naționale

VF__1.jpgCS Dinamo are cea mai bună secție de volei feminin din România! Argintul cucerit de senioare în Divizia A1 a fost completat cu încă trei titluri naționale (junioare, speranțe și minivolei) și cu un bronz la cadete. Practic toate grupele secției coordonate de vicepreședintele CS Dinamo, Marian Ștefan, au urcat pe podium sezonul 2013-2014!

Ultima performanță a fost realizată de echipa de junioare. Elevele antrenorului Adrian Radu ”Baghera” au câștigat titlul național de o manieră entuziasmantă, numai cu victorii realizate cu 3-0.

Read more... [Volei feminin – junioarele de la Dinamo Romprest, campioane naționale]

gavriloaia_supercupaHandbaliștii de la Dinamo au câștigat primul trofeu al sezonului 2019, Supercupa României, după 26-24 cu Politehnica Timișoara. Răzvan Gavriloaia, marcator a 4 goluri, a fost declarat la final MVP-ul meciului.

Read more... [Handbal. Răzvan Gavriloaia, MVP-ul Supercupei 2019: ”Obiectivul nostru principal este să rămânem numărul 1 în România!”]

<< Start < Prev 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 Next > End >>

Page 663 of 823

Săptămâna 29 aprilie - 5 mai

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 2), luni 29 aprilie, ora 19:00: Dinamo – Rapid București

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (retur), marți 30 aprilie, ora 19:45: Skjern Handbold – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meci 5), miercuri 1 mai, 16:30 : Rapid București - Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 3 / dacă mai este necesar), vineri 3 mai: Rapid București – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 6), vineri 3 mai, ora 18:00: CS Dinamo – CS Blejoi. Stadion Dinamo central

Polo. Superliga, finala (meciul 2), vineri 3 mai, ora 18:00: Steaua – Dinamo. Bazin Ghencea

Fotbal. Superliga Romania, play-out (etapa 8), sâmbătă 4 mai, ora 20:00: U Cluj – Dinamo 1948

BAZIN OLIMPIC ACOPERIT ( AGREMENT ȘI CURSURI INIȚIERE ACADEMIA DE ÎNOT DINAMO)