Home
Clubul Sportiv Dinamo București
Handbal. Alexandru Asoltanei se intoarce la Dinamo! Bine ai revenit, Asos!

Asoltanei_03Plecarea lui Hugo Descat a fost acoperită de managementul campioanei cu un jucător la fel de valoros. Alexandru Asoltanei (29 de ani), dublu campion cu Dinamo, revine în tricoul alb-roșu.

Read more... [Handbal. Alexandru Asoltanei se intoarce la Dinamo! Bine ai revenit, Asos!]

Rugby – Cupa Europeana pe Natiuni

România – Portugalia: 15 – 7

BadalicescuLa rugby, se începe cu Linia I

Naționala de rugby a României a câștigat, la sfârșitul săptămânii trecute, meciul cu Portugalia din Cupa Europeană pe Națiuni, reușind să își ia astfel revanșa pentru meciul din februarie anul trecut.

Pentru acest eveniment, de la secția de rugby a Clubului Dinamo București au fost selectionați 6 jucători, dar Adăscăliței nu a putut răspunde „prezent” din cauza unei accidentări la spate iar Raţiu şi Nicolae, singurii dinamovişti care au participat la Cupa Mondială, au încercat şi de această dată să împartă  din experienţa lor, în vederea schimbului de generaţie.

Read more... [Rugby – Cupa Europeana pe Natiuni]

Baschet – Divizia A, masculin, editia 2012-2013: etapa a 7-a

Dinamo București - BC Timișoara: 72-97 (16-28, 19-24, 18-27, 19-18)

B__01Vineri, în Arena de baschet a Federației, Dinamo a primit vizita uneia dintre cele mai titrate echipe ale momentul din baschetul românesc.

În ciuda dezechilibrului evident de valoare dintre cele două formații, s-a remarcat tenacitatea și dorința de afirmare cu care au jucat baschetbaliștii dinamoviști, având o evoluție mult mai bună decât în partidele precedente iar în sfertul 4 reușind chiar să se impună, cu un avantaj minim, în fața adversarilor.

Remarcăm evoluția bună a celor doi Andrei din echipa noastră - Petica și Bădilă - care au fost, de altfel și cei mai buni marcatori ai partidei, cu câte 20, respectiv 19 puncte.

Din punct de vedere statistic această partidă nu aduce niciun plus pentru echipa noastră care, cu 7 înfrângeri din tot atâtea etape de campionat, nu reușește să se desprindă de ultimul loc al clasamentului, însă creșterea evidentă a jucătorilor noștri, de la un meci la altul, ne dă speranțe că vor veni și vremuri mai bune, în care să vedem și victorii în contul echipei noastre.

Autoul articolului: Florin Nan. Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo, 11 noiembrie, ora 900

Polo – Superliga 2012-2013, etapa a 2-a – a doua partidă

Dinamo București –Rapid București: 17-2 (4-0; 2-2; 5-0; 6-0)

Într-o atmosferă de toamnă veritabilă, pe un timp friguros și ploios, s-a desfășurat cea de-a doua partidă a etapei cu numărul doi a Superligii de polo, dintre echipele Dinamo și Rapid.

După un inceput foarte bun, dinamoviștii au administrat un sec 4-0 adversarilor în prima repriză. Repriza a doua a fost însă neașteptat de echilibrată, fiecare echipă marcând câte două goluri. Au urmat însă reprizele trei și patru, când jocul a curs într-o singură direcție, Dinamo reușind să înscrie cinci și respectiv șase goluri, fără să primeasca nici unul.

În echipa noastră nu au evoluat nici de această dată Stoenescu, Goanță și Teohari (accidentat).

Principalii marcatori dinamoviști au fost:Robu – 4 goluri, Demeter – 3 goluri, Necșulescu – 3 goluri și Ianc – 3 goluri.

Autorul articolului: Angelo Simion – 15 octombrie, ora 300

Volei feminin - Divizia A1 semifinale. ”Un meci de povestit nepoților”

Un articol de Alexandru Enciu (foto - Mihai Neacșu)

CS Volei Alba Blaj – Dinamo Romprest 2-3 (25-20, 23-25, 25-18, 19-25, 13-15). Scor general 1-2

Din_vs_Blaj_06.jpgVoleibalistele de la Dinamo Romprest au câștigat marți, în deplasarea de la Blaj, un meci de povestit nepoților. După ce au pierdut o partidă la București, din primele două întâlniri, jucătoarele antrenate de Marian Constantin am mers în Ardeal cu gândul de a obține cel puțin o victorie. Au reușit-o încă de la primul joc, din cele două programate la Blaj, luând din nou conducerea la general, scor 2-1. Dinamo mai are nevoie de un singur succes pentru a se califica în ultimul act.

Meciul de marți a fost dramatic. Încurajate de un public frenetic, jucătoarele gazdă au câștigat primul set cu 25-20. În setul doi s-a mers cap la cap până la 20, când voleibalistele de la Dinamo au luat două puncte consectiv. Blajul a egalat, dar cu un plus de determinare dinamovistele au câștigat punctele care a reechilibrat tabela.

Read more... [Volei feminin - Divizia A1 semifinale. ”Un meci de povestit nepoților”]

<< Start < Prev 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 Next > End >>

Page 663 of 816

26 februarie - 3 martie 2024

Handbal. EHF European League (etapa 3), marți 27 februarie, ora 19:45: CSM Constanța – Dinamo

Fotbal. SuperLiga România (etapa 28), marți 27 februarie, ora 18:00: Dinamo 1948 – Hermannstadt. Stadion Arcul de Triumf

Handbal. Liga Națională (etapa 19), joi 29 februarie, ora 18:00: Dinamo – Politehnica Timișoara. Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 9, restanță), vineri 1 martie, ora 11:00: CSU Oradea – Dinamo

Fotbal. SuperLiga România (etapa 29), vineri 1 martie, ora 20:00: Poli Iași - Dinamo 1948

Volei masculin. Cupa României, turneul Final 4 (semifinală), sâmbătă 2 martie, ora 16:00: Dinamo – Steaua. Se joacă la Mioveni

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 20), sâmbătă 2 martie (ora 19:00): FC Argeș - Dinamo

Scrimă. Campionatul European de cadeți și juniori, 22-29 februarie, Napoli (Italia)

Tir. Campionatul European de seniori, 24 februarie – 3 martie, Gyor (Ungaria)

Bazinul olimpic acoperit va găzdui în weekendul 24-25.02.2024 o competiție de polo din cadrul Campionatului Național U15, motiv pentru care activitatea de agrement se va desfășura după următorul program:

Sâmbătă 24 februarie: 13:30 – 18:00

Duminică 25 februarie: 12:00 – 19:00