Clubul Sportiv Dinamo București
Handbal. Dinamo a castigat turneul de pregatire de la Graz

Dinamo_in_AustriaÎn pregătirea noului sezon competițional, Dinamo a participat în perioada 16-18 august la un turneu desfășurat în Austria, la Graz. La turneu au participat opt echipe, iar sistemul de desfăşurare a fost eliminatoriu, cu sferturi, semifinale şi finale.

Read more... [Handbal. Dinamo a castigat turneul de pregatire de la Graz]

Rugby - Turneul IRB de rugby în 7

Viva, Las Vegas!

rugby7Casinouri, jocuri de noroc, lanțuri de magazine, căsătorii la cheie –  asa s-ar putea defini, în câteva cuvinte, unul dintre cele mai renumite orașe ale Americii.

Componenți ai echipei de rugby a Clubului Dinamo se află, în acest moment, în „Orașul Păcatelor” (Sin City), dar nu pentru distracție. La sfârșitul acestei săptămâni, Las Vegas este gazda unui turneu IRB de rugby în 7, sport devenit oficial „joc olimpic”.

Ciprian Căplescu (vezi foto), de departe cel mai titrat jucător de rugby în 7 din România, va încerca în acest weekend să conducă echipa naţională către un prim succes, într-un turneu de o asemenea anvergură.

Marius Mamoc revine şi el după o accidentare care l-a ţinut departe de teren şi va încerca să revină la forma care l-a consacrat. Dan Stătulescu, Niculae Barbu şi Cozma Mihai sunt ceilalţi 3 (trei) jucători care încheie lista dinamoviştilor, şi nu putem decât spera şi visa că o să îi vedem şi peste 4 ani, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

Autorul articolului: Horațiu Bărgăunaș - C.S. Dinamo, 10 februarie

Polo – Superliga 2012-2013, etapa a VI-a

Dinamo Bucureşti - AMEFA Arad: 13-6; 18-6

Polo__24Cele două partide disputate weekendul trecut de Dinamo (ocupanta locului 2 în clasament) în cadrul etapei a 6-a a Superligii, în compania formaţiei AMEFA Arad (ocupanta locului 4), nu au adus niciun fel de surprize, rezultatul - victoria în ambele meciuri - fiind cel aşteptat.

Prima partidă: Dinamo Buc.- AMEFA Arad 13-6 (2-3; 5-0; 2-1; 4-2)

Începutul jocului dintre cele două echipe, a fost echilibrat, aradenii reuşind chiar să termine cu un avantaj minim prima repriză. A urmat o a doua repriză fără greşeală pentru poloiştii dinamovişti, câştigată la zero, după un joc în viteză,cu contra-atacuri tăioase,care au surprins adversarul. Urmatoarele doua reprize au fost câştigate fără probleme de echipa noastră care nu a mai forţat, antrenorii rulând tot lotul de jucători.

Principalii marcatori pentru Dinamo au fost:Georgescu A, Orzoiu, Teohari şi Neagu – toţi cu câte două goluri.

A doua partidă: Dinamo Buc.- AMEFA Arad 18-6 (5-2; 3-2; 5-1; 5-1)

Ce-a de-a doua partidă a etapei a fost câştigată mult mai categoric de Dinamo, la o diferenţă de 12 goluri. Poloiştii noştri au controlat jocul de la început şi până la final, cu un atac eficace şi o apărare fermă. Antrenorii noştri au rulat, şi de această dată, tot lotul de jucători, printre marcatorii de meciului numărându-se nu mai putin de 11 poloişti. Poarta dinamovistă a fost apărată, şi de această dată, cu succes, de juniorul Marius Tic

Cei mai eficace jucatori pentru Dinamo au fost: Ianc şi Necşulescu - câte 3 goluri - Goanţă, Teohari şi Robu - câte 2 goluri.

Autorul articolului: Simion Angelo. Foto: Mihai Neacşu - CS Dinamo, 26 noiembrie, ora 1000

Baschet – Divizia A, masculin, editia 2012-2013: etapa a 9-a

Dinamo Bucureşti - CS Gaz Metan Mediaş: 64-106 (21-26, 18-18, 18-34, 7-28)

Deşi nu aveam aşteptări prea mari de la partida pe care Dinamo urma să o joace în compania actualului lider al clasamentului, sâmbătă, 24 noiembrie, în cadrul etapei a 9-a a Ligii naţionale, totuşi trebuie să recunoaştem că prima jumătate a meciului ne-a dat mari speranţe printr-o evoluţie extrem de echilibrată a jocului. Primul sfert s-a terminat cu un avantaj de doar 5 puncte în favoarea oaspeţilor, în timp ce sfertul 2 s-a încheiat la egalitate şi ne gândeam chiar că, după pauza mare, am putea să fim martorii unei surprize de proporţii pentru această etapă de campionat.

Pauza mare însă, nu a fost de bun augur pentru jucătorii noştri. Probabil presiunea rezultatului la pauză şi-a spus cuvântul pentru că, în a doua jumătate a partidei, nu s-a mai legat nimic în jocul dinamovist care a fost presărat din abundenţă de ratări şi greşeli personale. În aceste condiţii, nu poţi face faţă unei echipe ca Mediaşul care a profitat de pe urma evoluţiei slabe a jucătorilor noştri şi a dus scorul la o diferenţă de 42 de puncte până la finalul timpului de joc.

Astfel s-a mai scris o pagină din istoria înfrângerilor suferite de echipa noastră în această ediţie de campionat iar pentru Nicu Toader, misiunea găsirii unei soluţii de joc cu o formaţie compusă exclusiv din jucători români pare a fi una imposibilă. Din punctul nostru de vedere, situaţia echipei Dinamo este una emblematică pentru baschetul românesc care, sufocat de infuzia de jucători străini, nu mai poate produce jucători autohtoni în măsură să facă faţă competiţiilor de top.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 26 noiembrie, ora 930

Volei feminin, ediția 2014. Dinamo Romprest, vicecampioană națională

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

V__F_Din__01.jpgEchipa feminină de volei Dinamo Romprest a încheiat sezonul competițional 2013-2014 al Diviziei A1 în postura de vicecampionă națională, dovedind încă o dată că rămâne una dintre protagonistele principalei competiții interne. Finala cu Știința Bacău, extrem de echilibrată de la prima până la ultima minge a meciului patru, cel care a pus capăt disputei, a confirmat saltul valoric făcut de echipa alb-roșie față de sezonul trecut. Și în 2013, Dinamo și Știința Bacău s-au duelat pentru medaliile de aur, numai că băcăuancele s-au impus atunci sec, scor 3-0 la general. Acum a fost 3-1, dar ultimele două jocuri disputate la București ar fi putut la fel de bine să le revină jucătoarelor noastre. Un cumul de factori, obiectivi și subiectivi, a făcut ca titlul să ia din nou calea Bacăului.

Read more... [Volei feminin, ediția 2014. Dinamo Romprest, vicecampioană națională]

<< Start < Prev 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 Next > End >>

Page 665 of 823

Săptămâna 29 aprilie - 5 mai

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 2), luni 29 aprilie, ora 19:00: Dinamo – Rapid București

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (retur), marți 30 aprilie, ora 19:45: Skjern Handbold – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meci 5), miercuri 1 mai, 16:30 : Rapid București - Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 3 / dacă mai este necesar), vineri 3 mai: Rapid București – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 6), vineri 3 mai, ora 18:00: CS Dinamo – CS Blejoi. Stadion Dinamo central

Polo. Superliga, finala (meciul 2), vineri 3 mai, ora 18:00: Steaua – Dinamo. Bazin Ghencea

Fotbal. Superliga Romania, play-out (etapa 8), sâmbătă 4 mai, ora 20:00: U Cluj – Dinamo 1948

BAZIN OLIMPIC ACOPERIT ( AGREMENT ȘI CURSURI INIȚIERE ACADEMIA DE ÎNOT DINAMO)