Home
Clubul Sportiv Dinamo București
Baschet – Divizia A, masculin, editia 2012-2013: etapa 1

U Mobitelco Cluj - CS Dinamo București: 79-68 (20-17, 19-16, 19-15, 21-20)

După evoluția echipei dinamoviste în partidele din Cupa României și mai ales după înfrângerea suferită în fața clujenilor la 47 de puncte diferență, puțină lume ar fi crezut într-o evoluție atât de echilibrată în partida desfășurată duminică, în prima etapă, chiar acasă la U Mobitelco. Gazdele au condus, practic, întreaga partidă, fără însă să reușească o desprindere semnificativă, la scor, față de bucureșteni, cu excepția sfertului 4 când începuseră, la un moment dat, să ia un avas important, recuperat însă, pe final, de elevii lui Nicu Toader.

Deși trebuie să contabilizăm acest meci ca o înfrângere, este cazul să remarcăm, totuși, capacitatea de mobilizare a unei echipe ale cărei evoluții în acest campionat, vor fi determinate doar de orgoliul personal și de actul de curaj al echipei tehnice de a se bate, în prima ligă valorică a baschetului românesc, cu o echipă formată exclusiv din jucători români. Este un gest disperat, dictat - în principal - de lipsa banilor, dar și un semnal de alarmă pentru ceea ce se întâmplă în baschetul românesc, acolo unde liberalizarea completă a accesului jucătorilor străini în echipa care intră pe teren va descuraja, cel mai probabil, pe tinerii sportivi români să-și mai facă o carieră în baschet.

Marcatorii dinamoviști din această partidă au fost următorii: A. Bădilă - 17 pct.; L.Filip - 16 pct.; C.Mihai - 14 pct.; I.Pirlog - 11 pct.; A.Sipos - 7 pct.; V.Mihai - 3 pct.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 7 octombrie, ora 2130

Volei feminin – Cupa României 2014. Finală dramatică

Un articol de Alexandru Enciu (foto - Mihai Neacșu)

Dinamo Romprest - Știința Bacău 2-3 (25-14, 21-25, 25-17, 20-25, 10-15)

Din__vs_Blaj__06Voleibalistele de la Dinamo Romprest au pierdut dramatic finala Cupei României, partidă găzduită duminică, 23 martie, de Sala Sporturilor din Constanța. După un meci în care au condus cu 1-0 și 2-1 la seturi, jucătoarele antrenate de Marian Constantin au cedat în setul decisiv, cu 10-15. Fetele de la Dinamo au părăsit sala cu ochii în lacrimi, marcate de neșansa pe care au avut-o.

Dinamo a început excelent primul set. Fără erori la preluare, cu blocaj eficient și atacuri variate, voleibalistele în alb-roșu au pus punct după punct pe tabelă în dreptul lor. Campioană en titre și deținătoare a Cupei, Știința Bacău a fost incapabilă să găsească soluții în fața unei formații dinamoviste dezlănțuite.

Read more... [Volei feminin – Cupa României 2014. Finală dramatică]

Alouini_cu_Cta_Supercupa_4HC Dobrogea Sud Constanţa şi Dinamo se întâlnesc azi, de la ora 18:05 (în direct pe TVR HD), în primul meci al finalei Ligii Naţionale de handbal masculin. Titlul va fi adjudecat de echipa care va acumula două victorii (se joacă pe sistem ”2 din 3”).

Read more... [Handbal. Incepe finala! Dinamo lupta pentru al patrulea titlu consecutiv. ”Suntem încrezători în șansele şi în valoarea echipei noastre”]

Volei masculin. Cupa CEV, 16-imi – retur. Dinamo, prima șansă

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

VoB_03.jpgEchipa masculină de volei Dinamo București susține miercuri, pe teren propriu, returul cu maghiarii de la Kecskemet RC, contând pentru 16-imile de finală ale Cupei CEV. În prima manșă, disputată pe data de 5 noiembrie, în Ungaria, jucătorii antrenați de Daniel Rădulescu s-au impus cu 3-2 (25-22, 25-16, 21-25, 32-35, 15-9), după 131 de minute de joc.

Read more... [Volei masculin. Cupa CEV, 16-imi – retur. Dinamo, prima șansă]

Rugby – Etapa a XII-a a Superligii

R31Ştiinta Baia Mare – Dinamo Bucureşti: 45 - 15

Etapa a XII-a a Superligii de rugby a programat weekendul trecut, meciul dintre Ştiinţa Baia Mare – ocupanta primului loc al clasamentului -  şi Dinamo Bucureşti, locul 5.

În fata propiilor spectatori, campioana a vrut să demonstreze că nu degeaba ocupă primul loc în campionat, şi a reuşit. Pentru Dinamo a înscris Bărbuliceanu, din lovitură de pedeapsă, în minutele: 21, 37, 43 şi 53. În minutul 42, Năstase a reuşit un eseu.

Mai sunt de jucat doar 2 etape înaintea play-off-ului iar configuraţia clasamentului pare a se apropia de forma finală, echipele consolidând-şi poziţiile ocupate.

<< Start < Prev 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 Next > End >>

Page 668 of 816

26 februarie - 3 martie 2024

Handbal. EHF European League (etapa 3), marți 27 februarie, ora 19:45: CSM Constanța – Dinamo

Fotbal. SuperLiga România (etapa 28), marți 27 februarie, ora 18:00: Dinamo 1948 – Hermannstadt. Stadion Arcul de Triumf

Handbal. Liga Națională (etapa 19), joi 29 februarie, ora 18:00: Dinamo – Politehnica Timișoara. Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 9, restanță), vineri 1 martie, ora 11:00: CSU Oradea – Dinamo

Fotbal. SuperLiga România (etapa 29), vineri 1 martie, ora 20:00: Poli Iași - Dinamo 1948

Volei masculin. Cupa României, turneul Final 4 (semifinală), sâmbătă 2 martie, ora 16:00: Dinamo – Steaua. Se joacă la Mioveni

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 20), sâmbătă 2 martie (ora 19:00): FC Argeș - Dinamo

Scrimă. Campionatul European de cadeți și juniori, 22-29 februarie, Napoli (Italia)

Tir. Campionatul European de seniori, 24 februarie – 3 martie, Gyor (Ungaria)

Bazinul olimpic acoperit va găzdui în weekendul 24-25.02.2024 o competiție de polo din cadrul Campionatului Național U15, motiv pentru care activitatea de agrement se va desfășura după următorul program:

Sâmbătă 24 februarie: 13:30 – 18:00

Duminică 25 februarie: 12:00 – 19:00