Clubul Sportiv Dinamo București
Handbal. Liga Naționala, play-off (meciul 2). Apărare la sacrificiu

Un articol de Florin Vasiliu (foto - Mihai Neacșu)

Dinamo București-Dunărea Călăraşi 28-26 (12-14)

Sandru_Din-Cl_2015Dinamo a reușit să învingă nu fără emoții Dunărea Călăraşi în meciul doi al sferturilor Ligii Naționale de handbal. Cu tribunele pline şi cu o frumoasă galerie, câinii au început în forţă şi se părea că nimic nu îi poate opri în drumul spre victorie. Experimentata echipă călărășeană a jucat agresiv în apărare, a temporizat jocul în atac până la limita pasivului bazându-se pe aruncările de la distanţă ale tunarului Şania şi a beneficiat şi de un nesperat ajutor al arbitrilor, care au greșit doar de 8 ori în prima repriză, dar de fiecare dată în defavoarea gazdelor.

Read more... [Handbal. Liga Naționala, play-off (meciul 2). Apărare la sacrificiu]

Handbal masculin. Play-off, meciul 1. Infrangere dramatica, la penaltyuri

Dunărea Călăraşi - Dinamo București 29-29 (12-17). 33-32 după executarea loviturilor de la 7 metri

H__23.jpgDinamo a pierdut dramatic, după executarea loviturilor de la 7 metri, primul meci al sferturilor de finală în deplasare pe terenul Dunării Călărași, echipă pe care nu au reușit să o învingă în niciun meci din cele trei disputate până acum în acest sezon al Ligii Naționale de handbal. Urmează alte două partide care se vor desfășura în arena din Ştefan cel Mare după un sistem oarecum ciudat de desfășurare al competiției, care se pare că în prima fază avantajează echipele mai slab clasate la sfârșitul sezonului regulat (toate acestea au terminat cu victorii pe teren propriu în faţa echipelor mai bine clasate în această etapă de play off).

Read more... [Handbal masculin. Play-off, meciul 1. Infrangere dramatica, la penaltyuri]

Handbal masculin. Liga Națională, etapa 25. Victorie dulce

Steaua București - Dinamo București 22-30 (10-14)

H_Din-StEternul derby Steaua-Dinamo a încheiat etapa cu numărul 25 a Ligii Naționale de handbal masculin. De data aceasta, alb roșiii nu au mai repetat greșeala din tur, când şi-au subestimat adversarul, şi au făcut instrucție cu echipa militară, luându-şi o binemeritată revanşă. Foarte motivați, ”câinii” au controlat autoritar jocul de la un capăt la altul, s-au aparat exemplar, iar in atac mingea a circulat rapid pe trasee bine stabilite.

Șandru a marcat cinci goluri în meciul de miercuri disputat la Sala Apollo

Read more... [Handbal masculin. Liga Națională, etapa 25. Victorie dulce]

Handbal. Liga Națională. Victorie de caracter. Play-off cu Dunărea Călărași

Dinamo Bucureşti - H.C.M. Constanţa 25-22 (13-13)

Ha_Din-Cta_15În ultima etapă a sezonului regulat al Ligii Naționale de handbal, Dinamo București a întâlnit pe teren propriu campioana en titre H.C.M. Constanţa. Constănțenii şi-au dorit revanșa faţă de înfrângerea din tur, mai ales că cele trei puncte puse în joc le asigurau primul loc înaintea play off-ului. Cu acest lucru nu au fost de acord alb roșiii, care au evoluat cu multă ambiție şi nu le-au lăsat nici o șansă adversarilor, pe care doar evoluția fantastică a portarului Popescu i-a salvat de la o înfrângere mult mai dureroasă.

Read more... [Handbal. Liga Națională. Victorie de caracter. Play-off cu Dunărea Călărași]

Handbal. Liga Natională, etapa 24. La trei puncte de locul întâi

Dinamo București - Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu 28-24 (14-12)

H__01Dinamo părea să aibă un meci ușor pe teren propriu în compania Energiei Tg. Jiu, echipă aflată în subsolul clasamentului, în etapa cu numărul 24 a Ligii Naționale de handbal, însă gorjenii au demonstrat că nu s-au calificat întâmplător în Final Four-ul Cupei României şi pot pune probleme oricărui adversar. Meciul a avut două reprize relativ simetrice (14-12 a fost scorul cu care s-au încheiat ambele părți ale jocului) în care gazdele s-au aflat la controlul jocului, iar oaspeții au revenit cu încăpățânare creând emoții fanilor dinamoviști prezenți şi de data aceasta în număr mare pentru a-şi susține favoriții.