Clubul Sportiv Dinamo București
Handbal. Cupa României, sferturi-tur. Egal mare la Minaur

Un articol de Florin Vasiliu (foto - Mihai Neacșu)

H.C.M. Minaur Baia Mare - Dinamo București 26-26 (13-14)

H__02.jpgCupa României se dispută ca şi Liga Națională într-o formulă nouă în acest sezon. Astfel, formațiile care vor depăși faza sferturilor se vor califica în Final Four, turneu care va desemna câștigătoarea Cupei. Dinamo s-a deplasat pentru meciul tur din sferturi pe terenul Minaurului şi a reușit un egal (26-26), rezultat bun, care ne dă mari speranțe în privința returului şi a calificării în faza finală a competiției.

Read more... [Handbal. Cupa României, sferturi-tur. Egal mare la Minaur]

Handbal. Liga Națională, etapa 17. Moral bun pentru Cupa

Dinamo București – CS Universitar Suceava 31-22 (14-10)

HM__08.jpgDinamo București a câștigat în etapa a 17-a în faţa codașei clasamentului C.S.U. Suceava şi continuă seria evoluțiilor bune în acest retur de campionat. Doar în prima repriză echipa oaspete a reușit să ţină piept mult mai experimentaților adversari şi acest lucru s-a datorat doar neșansei la finalizare a alb roșiilor, care s-au văzut egalați şi chiar conduși.

Read more... [Handbal. Liga Națională, etapa 17. Moral bun pentru Cupa]

Handbal. Reîncepe Liga Națională. Meci de gală, CSM - Dinamo

HM._Din_-CSM__03.jpgLiga Națională masculină de handbal se reia după o pauză de o lună și jumătate, Dinamo București urmând să întâlnească astăzi în etapa a 16-a, în deplasare, echipa CSM București. Meciul are loc de la ora 17:15 și va fi găzduit de Sala Polivalentă din Capitală. Pauza i-a găsit pe alb-roșii pe poziția a treia a clasamentului, cu 26 de puncte, același punctaj avându-l și adversara de azi, CSM.

Read more... [Handbal. Reîncepe Liga Națională. Meci de gală, CSM - Dinamo]

Handbal masculin. LN, etapa 16. Revanșă strălucită cu CSM

CSM Bucuresti – Dinamo 27-30 (12-17)

HM_Sandru1.jpgHandbaliștii de la Dinamo București s-au impus miercuri pe terenul concitadinei CSM, scor 30-27, în etapa a 16-a a Ligii Naționale, luându-și astfel revanșa pentru înfrângerea suferită în tur pe teren propriu, cu 30-37. Meciul s-a disputat în Sala Polivalentă din Capitală și a fost condus din primul și până în ultimul minut de alb-roșii. Dinamo a acumulat 29 de puncte și rămâne pe locul trei în clasament, la numai un punct de primele două locuri, Minaur și HC Odorhei.

Read more... [Handbal masculin. LN, etapa 16. Revanșă strălucită cu CSM]

Handbal. Turneul din Franta, finala mica: Dinamo - Montpellier 27-29

Din_Diaw__01.jpgHandbaliștii de la Dinamo au încheiat pe locul 4 turneul de pregătire ”Hand-Elite 42”, disputat în Franța, la Saint Etienne. Vineri, în finala mică a competiției, alb-roșiii au fost învinși de Montpellier cu 29-27. Montpellier este liderul primei ligi din Franța, însă a prezentat la acest turneu o echipă tânără. Pentru Dinamo au marcat: Șandru 4, Vrankovic 4, Asoltanei 4, Chiruț 4, Ragot 3, Mocanu 3, Diaw 2, Mironescu 2, Manea 1.

Dinamoviștii vor reveni sâmbătă în țară și se vor pregăti pentru primul meci oficial al anului, cel din deplasare cu CSM București (miercuri, 28 ianuarie, ora 19:15).

CS Dinamo, 23 ianuarie 2015, ora 22:20