Clubul Sportiv Dinamo București
Handbal. Sezonul 2014-2015, etapa 12. Oaspeții, mai pragmatici

Un articol de Florin Vasiliu (foto – Mihai Neacșu)

Dinamo București - Steaua București 26-27 (14-13)

H_D-St_Sav_01.jpgMeciul Dinamo – Steaua, derby-ul etapei a 12-a a Ligii Naționale masculine la handbal şi al Capitalei, a fost unul echilibrat şi a fost câștigat de echipa militară, care s-a dovedit mult mai pragmatică şi a știut să gestioneze mai bine momentele cheie ale jocului. Prima repriză a început sub nota de dominare a dinamoviștilor care, susținuți de o puternică galerie şi un număr mare de spectatori, păreau că nu vor întâmpina mari probleme în obținerea victoriei asupra eternei rivale.

Read more... [Handbal. Sezonul 2014-2015, etapa 12. Oaspeții, mai pragmatici]

Handbal. Luni, ora 18:00, Dinamo - Steaua, singurul derby care contează

Un articol de Florin Vasiliu (foto - Mihai Neacșu)

Dinamo București - Steaua București, etapa a XII-a a Ligii Naționale de handbal, 17 noiembrie, ora 18:00

H__3.jpgPenultima etapă a turului programează partida Dinamo – Steaua, singurul derby care contează în handbal pentru suporterii bucureșteni, şi care chiar dacă se dispută luni cu începere de la ora 18:00 (sala Dinamo) suntem siguri că va avea ca de obicei tribunele pline. Dacă în trecut cele două formații îşi împărţeau supremația în campionatul românesc, problemele financiare le-au aruncat la polul opus.

Read more... [Handbal. Luni, ora 18:00, Dinamo - Steaua, singurul derby care contează]

Handbal. Dinamo - Știința Bacău, derbyul din optimile Cupei

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

Din__06.jpgLuni s-au tras la sorți, în cadrul unei festivități desfășurate la sediul FR de Handbal, meciurile din cadrul optimilor de finală ale Cupei României la handbal masculin - ediția 2015. Dinamo a avut parte un adversar extrem de dificil, Știința Bacău, finalista ultimelor trei ediții. Roș-albii au avantajul de a disputa meciul din optimi (se joacă o singură manșă) pe teren propriu. Partida va avea loc pe 25 noiembrie.

Read more... [Handbal. Dinamo - Știința Bacău, derbyul din optimile Cupei]

Handbal. Liga Națională, etapa 11. Victorie importantă la Tg. Jiu

CS Energia Pandurii Tg. Jiu - Dinamo 30-32 (14-18)

Din__04.jpgHandbaliștii de la Dinamo și-au mai adăugat trei puncte la linia de clasament în Liga Națională. Jucătorii antrenați de Ion Mocanu și Ionel Ene s-au impus miercuri la Târgu Jiu, în fața echipei locale Energia Pandurii, cu scorul de 32-30 (18-14). Partida a contat pentru etapa a 11-a și a avut o desfășurare palpitantă în repriza a doua.

Read more... [Handbal. Liga Națională, etapa 11. Victorie importantă la Tg. Jiu]

Handbal. Liga Națională, sezonul 2014-2015. Super-Dinamo!

Dinamo Bucureşti - H.C. Odorhei 33-23 (15-13)

Din_Diaw__01.jpgÎn etapa cu numărul 10 a Ligii Naționale de handbal, Dinamo a întâlnit pe teren propriu H.C. Odorhei, una din pretendentele la titlu în acest sezon. Deși se anunța o partidă deosebit de echilibrată, putem spune că doar în prima repriză elevii lui Vlad Caba au reușit să ţină pasul cu gazdele, care au evoluat cu mult entuziasm şi au ridicat în picioare un număr destul de mare de spectatori, având în vedere că s-a jucat la ora 20:45 şi în ziua sărbătoririi Sfinților Arhangheli Mihail şi Gavril.