Clubul Sportiv Dinamo București
Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 19-a

Un articol de Florin Vasiliu (foto: Mihai Neacșu)

Handbal__101C.S. Dinamo Bucureşti – H.C.M. Constanţa: 22-31 (11-14)

Etapa a XIX-a a Ligii Naționale de handbal a programat, în Capitală, partida dintre C.S. Dinamo București şi campioana României H.C.M. Constanţa, o întâlnire care se anunța  destul de încrâncenată, mai ales că, în tur, dinamoviștii au ieșit destul de şifonați din confruntarea de la malul mării.

Deși vizibil obosiți după un meci dramatic în care au reușit să fie egalii mult mai titraților nemți de la Fuchse Berlin, constănțenii au demonstrat că reprezintă cea mai puternică echipă din Liga Națională şi au forțat atât cât au avut nevoie pentru a-şi asigura victoria în meciul cu Dinamo şi cele trei puncte puse în joc. Campionii traversează o perioadă deosebită cu rezultate excepționale în Cupa E.H.F., în faţa unor echipe puternice precum Sporta Hlohovec, Chambery, Fuchse Berlin, unde sunt neînvinși la fel ca şi în Liga Națională. Băieții noștri au încercat să facă un meci bun, dar au evoluat timorați şi astfel au greșit nepermis de mult, ratând din situații clare şi făcând cadou multe mingi adversarului. Lipsa lui Costel Manea şi implicit lipsa unui inter dreapta stângaci, contează enorm în jocul lui Dinamo şi se pare că pentru Chiruţ sau R. Răpciugă este destul de dificil să se adapteze pe acest post.

Read more... [Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 19-a]

Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 18-a

Un articol de Florin Vasiliu

C.S.M. București - C.S. Dinamo București: 26-27 (13-16)

C. S. Dinamo s-a deplasat în Giulești în etapa a XVIII-a a Ligii Naționale de handbal, în sala Rapid, acolo unde a întâlnit tânăra formație C.S.M. București. Mezina campionatului, formația gazdă, a dat o replică curajoasă mult mai titratului adversar, iar meciul a stat sub semnul echilibrului până în ultimul său minut.

Dinamo are un început nu tocmai bun de joc, iar evoluția ezitantă a tânărului nostru golgheter Şandru îl determină pe antrenorul alb-roșilor, Seba Bota, să-l introducă pe veteranul Nicolae. Mutarea s-a dovedit mai mult decât inspirată, interul stânga punctând nu mai puțin de opt ori în prima repriză, fiind practic de neoprit de către apărarea adversă. Evoluția acestuia şi jocul mai exact în apărare al echipei noastre au făcut posibilă diferența de trei goluri înregistrată la pauză şi se părea că lucrurile intraseră pe un făgaș normal. Iată evoluția scorului în această primă repriză: 4-3 (min. 8); 5-5 (min. 12); 6-7 (min. 14); 7-10 (min. 18); 9-11 (min. 22); 11-15 (min. 28); 13-16 (min. 30).

Read more... [Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 18-a]

Handbal - Liga nationala 2013-2014, avancronica etapei a 17-a

C. S. Dinamo București - Universitatea Bucovina Suceava

Duminică, 16 februarie, de la ora 11:30, Sala Dinamo găzduiește partida din cadrul etapei cu numărul XVII din cadrul Ligii Naționale de handbal, în care C. S. Dinamo București primește replica ultimei clasate, Universitatea Bucovina Suceava.

Sucevenii vin cu un moral ascendent după victoria contra Reșiței şi speră să facă o figură frumoasă în confruntarea din capitală. Mai mult ca sigur băieții noștri vor aborda cu multă seriozitate acest meci, după duşul rece suferit în etapa precedentă şi nu vor lăsa nicio şansă mai tinerilor adversari, ştiută fiind ambiția acestora de a se agăţa de orice oportunitate ivită. Se anunță o întâlnire spectaculoasă, în viteză, care va fi pe placul iubitorilor de handbal, pe care îi așteptăm în număr cât mai mare.

Baftă băieţi!

Autorul articolului: Florin vasiliu - CS Dinamo, 15 februarie 2014, ora 2300

Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 17-a

Ha_B__01C. S. Dinamo București - C.S.U. Suceava: 28-21 (13-8)

Deși nu au făcut un joc extraordinar, dinamoviștii au reușit să se impună duminică, 16 februarie, în etapa cu numărul XVII, în faţa tinerei şi ambițioasei echipe C. S. U. Suceava.

Chiar dacă sucevenii au practicat un joc combinativ în viteză şi au muncit mult în apărare, experiența şi forţa alb roșilor şi-a spus cuvântul. Partida a fost una echilibrată în primele 15 minute, dar Nicolae, Niţu şi Chiruţ au luat câteva acțiuni pe cont propriu şi au făcut ca scorul la pauză să fie unul favorabil gazdelor (13-8). Iată evoluția scorului în această primă repriză: 2-3 (min. 5); 4-3 (min. 10); 6-4 (min. 15); 9-5 (min. 18); 11-5 (min. 23); 12-7 (min. 27); 13-8 (min. 28).

Repriza a doua nu avea să aducă prea multe schimbări de joc, dar pe fondul unor greșeli şi ratări ale gazdelor, oaspeții aveau să se apropie la două goluri. Nicolae îşi asumă responsabilitatea şi, la capătul unor acțiuni individuale, reușește să marcheze de trei ori readucând liniștea în tabăra dinamovistă. Îl secondează cu brio Chiruţ, iar golgheterul Şandru (care nu a făcut un joc la adevărata lui valoare) se trezește şi punctează de trei ori consecutiv pe finalul partidei. Trebuie subliniat faptul că un aport deosebit în obținerea acestei victorii l-a avut şi tânărul portar Makaria foarte inspirat in intervențiile sale. Iată și evoluția scorului în repriza a doua: 14-9 (min. 33); 14-11 (min. 39); 15-13 (min. 41); 20-14 (min. 46); 22-18 (min. 21); 25-21 (min. 25); 28-21 (min. 29, scor final).

La final, dinamoviștii au dedicat victoria lui Liviu Mironescu, care a împlinit 29 de ani. Felicitări! La mulți ani, Liviu!

Marcatori: Şandru 7 goluri (4 din 7 metri); Nicolae 5; Chiruţ 4; Niţu 4; Savenco 2; Băluţ 2; R. Răpciugă 1; Dimache 1; Mocanu 1; Cojocea 1 (din 7 m).

CS Dinamo, 16 februarie 2014, ora 2330

Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 16-a

H_10C. S. A. Steaua București - C. S. Dinamo București 28-20 (18-10)

Etapa a XVI-a a Ligii Naționale de handbal a programat şi derby-ul Steaua - Dinamo. Partida a fost găzduită de Complexul Sportiv Apollo (nume împrumutat din mitologia greacă, Apollo, zeul zilei, al luminii şi al artelor, în cinstea căruia se desfășurau la Delphi Jocurile Pythice pentru a celebra victoria acestuia asupra șarpelui Python şi instituirea oracolului de la Delphi; jocurile constau în competiții sportive dar şi intelectuale).

Dacă am fi apelat la oracol probabil că nici acesta nu ar fi prezis un joc atât de slab al băieților noștri în compania rivalei de o viață. Dacă pentru gazde punctele puse în joc însemnau o urcare pe poziția a VII-a (prima în perspectiva play out-ului), pentru dinamoviști acestea reprezentau o urcare pe poziția a treia a clasamentului. Schimbările survenite la nivelul băncii tehnice dar şi a locului de desfășurare a meciurilor de pe propriul teren se pare că sunt benefice militarilor. În acest meci ei au fost încurajați de o sală arhiplină (chiar dacă sunt numai 400 de locuri), iar ultraşii din galeria de la fotbal au reușit să pună o presiune teribilă pe adversar.

Dinamo a început bine dar, din păcate, s-a aflat la conducerea ostilităților doar 16 minute. După două reușite ale lui Dimache, alb roșii se distanțează la două goluri (7-9), dar se relaxează şi pivotul stelist Stamate egalează cu două bolte bine puse peste tânărul Makaria (care a apărat bine în prima repriză având 8 intervenții salvatoare). Sesizând ezitările elevilor săi, Seba Bota solicită time out în minutul 19, dar fără nici un folos pentru că greșelile şi ratările se țin lanț, apărarea stelistă anticipează bine, Fane Laufceag devine tot mai greu de învins, chiar şi de la linia de 7 metri şi astfel tabela arată la pauză un neverosimil 18-10.

Iată şi evoluția scorului în prima repriză: 1-3 (min. 6); 4-4 (min. 10); 7-7 (min. 15); 7-9 (min. 16); 9-9 (min. 18); 14-9 (min. 26); 18-10 (min. 30).

Read more... [Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 16-a]

<< Start < Prev 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 Next > End >>

Page 801 of 816

26 februarie - 3 martie 2024

Handbal. EHF European League (etapa 3), marți 27 februarie, ora 19:45: CSM Constanța – Dinamo

Fotbal. SuperLiga România (etapa 28), marți 27 februarie, ora 18:00: Dinamo 1948 – Hermannstadt. Stadion Arcul de Triumf

Handbal. Liga Națională (etapa 19), joi 29 februarie, ora 18:00: Dinamo – Politehnica Timișoara. Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 9, restanță), vineri 1 martie, ora 11:00: CSU Oradea – Dinamo

Fotbal. SuperLiga România (etapa 29), vineri 1 martie, ora 20:00: Poli Iași - Dinamo 1948

Volei masculin. Cupa României, turneul Final 4 (semifinală), sâmbătă 2 martie, ora 16:00: Dinamo – Steaua. Se joacă la Mioveni

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 20), sâmbătă 2 martie (ora 19:00): FC Argeș - Dinamo

Scrimă. Campionatul European de cadeți și juniori, 22-29 februarie, Napoli (Italia)

Tir. Campionatul European de seniori, 24 februarie – 3 martie, Gyor (Ungaria)

Bazinul olimpic acoperit va găzdui în weekendul 24-25.02.2024 o competiție de polo din cadrul Campionatului Național U15, motiv pentru care activitatea de agrement se va desfășura după următorul program:

Sâmbătă 24 februarie: 13:30 – 18:00

Duminică 25 februarie: 12:00 – 19:00