Home Baschet masculin

Baschet masculin

Baschet. Miercuri, 5 aprilie, inchidem sezonul 2016-2017

Liga Națională, Grupa 7-10 (etapa 5): Dinamo - SCMU Craiova 72-87 (25-29, 12-21, 16-9, 19-28)

tasic_cu_craiova.jpgBaschetbaliștii de la Dinamo vor încheia miercuri, 5 aprilie, sezonul 2016-2017 al Ligii Naționale, cu o ultimă evoluție pe teren propriu, contra echipei Mureșul Tg. Mureș (ora 15:30). Partida nu mai are miză, nici pentru alb-roșii, nici pentru mureșeni, ambele echipe având locurile ”bătute în cuie” în faza a doua a play-offului. Dinamo - locul 10, Mureșul - locul 7. Cum nu va mai continua în play-off, pentru Dinamo va fi ultimul meci al sezonului.

Read more... [Baschet. Miercuri, 5 aprilie, inchidem sezonul 2016-2017]

Baschet. Victorie mare, Dinamo castiga la Targu Mures

Liga Națională (grupa 7-10), etapa 3: BC Mureș Tg. Mureș – Dinamo 71-85 (18-28, 21-16, 17-17, 15-24)

orbeanu_cu_TGMBaschetbaliștii de la Dinamo și-au recuperat în deplasare punctele pierdute în urmă cu două etape pe teren propriu și păstrează șanse la un loc în play-off. Jucătorii antrenați de Eugen Ilie s-au impus la Târgu Mureș, în fața unei echipe foarte puternice, după un joc pe care l-au controlat în cea mai mare parte. Dinamo a condus chiar și cu 18 puncte.

Read more... [Baschet. Victorie mare, Dinamo castiga la Targu Mures]

Baschet. Infrangere drastica la Craiova

Grupa 7-10, etapa 2: SCM U Craiova – Dinamo 84-64 (24-18, 30-23, 11-10, 19-13)

Dundjerski_cu_CraiovaBaschetbaliștii de la Dinamo au cedat sâmbătă în deplasarea de la Craiova, în etapa a doua a Grupei 7-10, îndepărtându-se pentru moment de locurile de play-off. Alb-roșiii au căzut pe locul 4 în grupă și au nevoie de cel puțin o victorie în deplasare, din meciurile rămase, pentru a putea păstra șanse la locul 2 în grupă. Primul este antamat deja de Mureșul Tg. Mureș.

Read more... [Baschet. Infrangere drastica la Craiova]

Baschet. Dinamo pierde incredibil meciul cu Phoenix Galati

Grupa 7-10, etapa 1: Dinamo – Phoenix Galați 78-85 (28-15, 20-16, 24-31, 6-23)

cu_galati_oBaschetbaliştii de la Dinamo au debutat în Grupa 7-10 (faza a doua a campionatului) cu o înfrângere grea, suferită pe teren propriu. Terierii au pierdut incredibil un meci pe care l-au dominat în cea mai mare parte şi în care au condus frecvent la 17 puncte (inclusiv la pauza mare). Dinamo a intrat în ultimul sfert cu avantaj de 10 puncte, dar au urmat 10 minute de coşmar.

Read more... [Baschet. Dinamo pierde incredibil meciul cu Phoenix Galati]

Baschet. Esec scontat la Cluj, continuam in Grupa 7-10

U BT Cluj Napoca – Dinamo 96-79 (33-18, 21-16, 25-20, 17-25)

MItchell_cu_ClujBaschetbaliștii de la Dinamo au încheiat prima parte a campionatului Ligii Naționale cu o înfrângere la cea mai în formă echipă a sezonului, U Cluj. Terierii nu au putut răsturna calculele hârtiei și rămân cu cinci victorii din 18 meciuri (23 de puncte). Dinamo va continua competiția în grupa 7-10, cu țintă locul opt, care asigură locul în play-off.

Read more... [Baschet. Esec scontat la Cluj, continuam in Grupa 7-10]