Home Baschet masculin

Baschet masculin

Baschet. Mitchell, 18 puncte marcate cu Oradea

LNBM, etapa 9: CSM CSU Oradea – Dinamo 77-66 (17-16, 15-13, 24-22, 21-15)

Mitchell_cu_Steaua8Baschetbaliștii de la Dinamo au fost învinși sâmbătă la Oradea, de campioana en titre, CSM CSU, dar au făcut un meci bun în fața echipei care evoluează în Basketball Champions League 2016-2017. Cele mai multe puncte pentru Dinamo le-a marcat noul venit Deven Anthony Mitchell – 18.

Read more... [Baschet. Mitchell, 18 puncte marcate cu Oradea]

Baschet. Dinamo pierde la scor meciul cu Steaua

LNBM, etapa 7: Dinamo - Steaua CSM 73-96 (35-56)

echipa_la_mijlocBaschetbaliștii de la Dinamo au cedat la scor în meciul disputat sâmbătă, pe teren propriu, cu Steaua CSM. Oaspeții s-au impus la diferență de 23 de puncte, în condițiile în care încă de la pauza mare aveau avans de 21p (35-56). Dinamo a început cu 5-0 (două coșuri Sutalo), dar oaspeții au preluat conducerea la jumătatea primului sfert și nu au mai cedat-o până la final.

Read more... [Baschet. Dinamo pierde la scor meciul cu Steaua]

Baschet. Dinamo pierde la Craiova intr-un final incins

LNMB, etapa 7: SCMU Craiova – Dinamo 84-80 (21-23, 23-24, 16-18, 24-16)

dundjerski_cu_SibiuDinamo a la înălțime timp de trei sferturi din meciul de la Craiova, dar a cedat într-un final jucat pe muchie de cuțit. De opt ori a fost consemnată egalitatea în partida disputată sâmbătă, iar de șase ori s-a schimbat liderul. Cea mai mare diferență în dreptul alb-roșiilor a fost de nouă puncte.

Read more... [Baschet. Dinamo pierde la Craiova intr-un final incins]

Baschet. Dinamo sparge gheata. Prima victorie stagionala

Etapa 6: Dinamo – CSU Sibiu 79-73 (18-20, 15-18, 17-24, 29-11)

Herbert_cu_Sibiu_Et_6Dinamo a avut nevoie de șase etape (cinci meciuri) pentru a putea simți gustul victoriei în noul sezon al Ligii Naționale masculine la baschet. Jucătorii antrenați de Eugen Ilie s-au impus duminică pe teren propriu, în meciul cu CSU Sibiu, 79-73, grație unui ultim sfert fantastic, pe care l-au tranșat cu 29-11.

Read more... [Baschet. Dinamo sparge gheata. Prima victorie stagionala]

Baschet. LNBM - etapa 5. Dinamo pierde si cu Baia Mare

Etapa 5: Municipal Olimpic Baia Mare – Dinamo 78-75 (25-20, 11-25, 17-14, 25-16)

Orbeanu_cu_TGMDinamo a rămas fără victorie și după etapa a cincea a Ligii Naționale. Terierii s-au deplasat la Baia Mare pentru jocul cu nou-promovata Municipal Olimpic, teoretic cel mai accesibil adversar din prima ligă, dar au plecat învinși cu un coș de trei puncte reușit în ultima secundă de Smith.