Home Handbal masculin

Handbal masculin

Handbal masculin - Liga nationala 2012-2013, etapa a 9-a

U Poli Timişoara - Dinamo Bucureşti: 31-21 (15-10)

Nici echipa de handbal masculin a Clubului nostru nu pare capabilă, pentru moment, să depăşească seria neagră a înfrângerilor suferite în actuala ediţie de campionat, astfel că şi partida desfăşurată sâmbătă, 24 noiembrie, la Timişoara, a decurs în acelaşi registru. Chiar dacă aveam ceva speranţe într-un rezultat pozitiv având în vedere că era o confruntare între 2 echipe din a doua jumătate a clasamentului, totuşi timişorenii şi-au făcut bine treaba obţinând victoria în două reprize care au semănat foarte bine între ele, cel puţin din punct de vedere al evoluţiei scorului.

Următoarea etapă este planificată abia peste 3 săptămâni când echipa noastră se va deplasa la Odorhei pentru a se confrunta cu formaţia poziţionată pe locul 5 al clasamentului.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 26 noiembrie, ora 1030

Handbal masculin - Liga nationala 2012-2013, etapa a 7-a

Dedeman Bacau – Dinamo București: 42-23 (22-14)

D-CSM__15Etapa a VII-a la handbal masculin nu a fost una prea fericită pentru dinamoviști care, deși au pierdut mai multe partide de la începutul campionatului, nu au făcut-o niciodată la o diferență atât de mare.

Formația noastră a intrat în joc resemnată parcă de faptul că întâlnește, în deplasare, cea mai bună echipă a campionatului iar când intri în teren cu o asemenea atitudine, în fața Bacăului, nu te poți aștepta la un rezultat mai bun.

Urmează să vedem care va fi reacția antrenorilor dinamoviști după această partidă, încă din etapa viitoare.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 11 nov. ora 1045

Handbal masculin - Liga nationala 2012-2013, etapa a 6-a

Dinamo București - CSM Ploiești: 32-26 (15-10)

H__100Etapa a VI-a a Ligii Naţionale de handbal a programat la Buzău întâlnirea dintre C.S. Dinamo şi C.S.M. Ploieşti, două echipe care au ca obiectiv evitarea retogradării.

Alb-roşii au demonstrat în acest meci că evoluţia bună din etapa precedentă, când doar lipsa de experienţă a unor tineri jucători i-a privat de un rezultat favorabil la Tg Jiu, nu a fost doar un foc de paie şi că sunt pe o pantă ascendentă. Echipa s-a mobilizat exemplar şi nu a dat speranţe oaspeţilor decât în primele 5 minute, când aceştia conduceau cu 3-2. Apărarea agresivă şi forma bună a portarului Borodi i-a pus în dese rânduri în dificultate pe ploieşteni şi numai reuşitele de excepţie ale lui Enescu au făcut ca aceştia să mai rămână în joc până la pauză. Evoluţia scorului în prima repriză a fost următoarea 2-3 în minutul 5; 7-3 în minutul 11; 8-6 în minutul 20; 11-7 în minutul 26 și 15-10 în minutul 30.

În partea a doua a jocului, echipa dinamovistă nu a mai lăsat nicio speranţă adversarului, recuperând foarte multe mingi în apărare, punctând decisiv pe contraatac şi faza a II-a, dar şi din atac poziţional prin combinaţii foarte spectaculoase. De remarcat şi apetitul de gol al lui Capotă care reuşeşte să marcheze şi în această etapă nu mai puţin de 10 goluri. Dorinţa de spectacol, dar şi introducerea pe teren a mai tinerilor Ivan, Constantin şi Vasile a făcut ca diferenţa să fie la final de doar 6 goluri. Iată şi evoluţia scorului în repriza a doua: 17-11 în minutul 32; 21-12 în minutul 38; 26-14 în minutul 43; 28-18 în minutul 48; 30-20 în minutul 53; 30-22 în minutul 56; 32-26 în minutul 60.

Citeşte mai mult... [Handbal masculin - Liga nationala 2012-2013, etapa a 6-a]

Handbal masculin - Liga nationala 2012-2013, etapa a 5-a

Pandurii Tg.Jiu –Dinamo București: 29 -22 (14-14)

Dinamo a avut un meci greu sâmbătă, în cea de-a 5-a etapă a campionatului, la Tg. Jiu unde nu câștigă multe formații. În ciuda înfrângerii suferite, putem spune că echipa noastră nu a jucat foarte rău, având în vedere inclusiv faptul că, în minutul 52, scorul era 22-22.

Lipsa de experiență a tinerilor hanbalisti dinamoviști și-a spus însă cuvântul în timp ce varsta jucătorilor mai experimentați nu le mai permite acestora să ducă un meci întreg în teren.

La felul în care începe să arate jocul elevilor antrenorilor Bota și Ene, suntem convinși că vor veni, în curând, și victoriile mult așteptate.

Autorul articolului: Mihai Neacșu / CS Dinamo, 15 octombrie, ora 300

Handbal masculin - Liga nationala 2012-2013, etapa a 4-a

Dinamo București - Potaissa Turda: 34-41 (15-19)

Sala sporturilor ,,Romeo Iamandi" din Buzău a fost gazda partidei dintre CS Dinamo şi Potaissa Turda contând pentru etapa cu numarul IV a Ligii Naţionale de handbal.

Revelaţia începutului de sezon, echipa din Turda, s-a dovedit o nucă prea tare pentru alb-roşii. Aceştia au reusit să ţină pasul cu adversarii doar în prima repriză, când doar greşelile neforţate au făcut ca scorul la pauza să fie de 15-19.

Citeşte mai mult... [Handbal masculin - Liga nationala 2012-2013, etapa a 4-a]

Pagina 146 din 153

<< Început < Anterior 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 Următor > Sfârşit >>

Săptămâna 29 aprilie - 5 mai

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 2), luni 29 aprilie, ora 19:00: Dinamo – Rapid București

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (retur), marți 30 aprilie, ora 19:45: Skjern Handbold – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meci 5), miercuri 1 mai, 16:30 : Rapid București - Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 3 / dacă mai este necesar), vineri 3 mai: Rapid București – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 6), vineri 3 mai, ora 18:00: CS Dinamo – CS Blejoi. Stadion Dinamo central

Polo. Superliga, finala (meciul 2), vineri 3 mai, ora 18:00: Steaua – Dinamo. Bazin Ghencea

Fotbal. Superliga Romania, play-out (etapa 8), sâmbătă 4 mai, ora 20:00: U Cluj – Dinamo 1948

BAZIN OLIMPIC ACOPERIT ( AGREMENT ȘI CURSURI INIȚIERE ACADEMIA DE ÎNOT DINAMO)