Home Handbal masculin

Handbal masculin

Handbal masculin - Liga nationala 2012-2013, etapa a 3-a

CS Caras Severin- Dinamo București:  30-23 (14-11)

D-CSM__12A treia etapă a Ligii Naționale a adus și cea de-a 3-a înfrângere pentru elevii lui Ene, în partida desfășurată sâmbătă, 29 septembrie, la Reșița.

Jucătorii dinamoviști nu reușesc să spargă bariera evoluțiilor slabe, în timp ce gazdele au exploatat avantajul terenului propriu, impunâdu-se de la un capăt la altul al partidei, chiar dacă nu a făcut un joc spectaculos.

După această partidă, Dinamo se instalează pe penultimul loc al clasamentului iar nevoia disperată de susținere financiară se acutizează tot mai mult.

Etapa viitoare, Dinamo va primi vizita echipei Potaissa Turda, în prima partidă pe care o va desfășura la Buzău – orașul în care echipa noastră va evolua acasă în acest tur de campionat. Tot ce ne dorim este ca Buzăul să ne poarte noroc iar publicul din acest oraș să susțină cu mult angajament echipa noastră pentru a reuși, cel puțin acasă, rezultatele pozitive mult-așteptate și atât de necesare pentru moralul jucătorilor noștri.

Autorul articolului: Florin Nan. Foto: Mihai Neacșu / CS Dinamo, 29 septembrie, ora 2230

Handbal masculin - Liga nationala 2012-2013, etapa a 2-a

H__01Dinamo Bucureşti - CSM Bucureşti 24-34 (12-16)

Vineri, 21 septembrie, Sala Floreasca din Bucureşti a găzduit partida dintre Dinamo şi CSM, contând pentru cea de-a doua etapă a Ligii naţionale masculine 2012.

Dinamo a început destul de bine acest meci, cu o apărare avansată care a pus destule probleme adversarilor. Elevii antrenorilor Bota şi Ene au reuşit să conducă în faţa adversarilor chiar şi la o diferenţă de 3 puncte. După pauză însă, în minutul 35 Alexandru Dedu a fost eliminat şi, fără o bancă de rezerve apropiată ca valoare de titularii din teren, dinamoviştii au cedat total iniţiativa iar CSM-ul a obţinut, până la final, o victorie destul de comodă.

Este limpede că problemele cu care se confruntă echipa masculină de handbal a clubului nostru sunt suficient de mari încât să existe riscul ca Dinamo să termine acest campionat pe o pozitie deloc conformă cu tradiţia şi performanţele pe care le-a avut, la un moment dat, sectia de handbal, atunci când în teren evoluau Mircea Costache II, Penu, Samungi, Licu, Dan Marin, Cosma şi alţii de aceeaşi valoare. Handbalul dinamovist are nevoie urgentă de sponsori care să ajute echipa să se ridice, pentru a nu infirma sau, mai rău, a îngropa o lungă tradiţie a performanţei.

Autorii articolului: Mihai Neacşu şi Florin Nan. Foto: Mihai Neacşu – CS Dinamo, 24 septembrie ora1045

H__01Dinamo Bucureşti - CSM Bucuresti 24-34 (12-16)

Este limpede că problemele cu care se confruntă echipa masculină de handbal a clubului nostru sunt suficient de mari încât să existe riscul ca Dinamo să termine acest campionat pe o pozitie deloc conformă cu tradiţia şi performanţele pe care le-a avut, la un moment dat, sectia de handbal, atunci când în teren evoluau Mircea Costache II, Penu, Samungi, Licu, Dan Marin, Cosma şi alţii de aceeaşi valoare. Handbalul dinamovist are nevoie urgentă de sponsori care să ajute echipa să se ridice, pnetru a nu infirma sau, mai rău, a îngropa o lungă tradiţiei a performanţei.

Handbal masculin - Liga nationala 2012-2013, etapa I

HCM Constanța - Dinamo București: 32-20 (15-9)

Început de campionat ezitant pentru Dinamo, o echipă aflată într-o reală dificultate în această ediție de campionat datorită lipsei fondurilor necesare asigurării condițiilor minime de competiție pentru întreaga ediție care a început în acest weekend.

În turul campionatului, echipa noastră va evolua pe teren propriu la Buzău, în urma unui parteneriat încheiat cu autoritățile județene, cu doar câteva zile înaintea debutului ediției 2012-2013 a Ligii Naționale. Lipsa sponsorilor care să asigure, pe de-o parte, suportul financiar al activității echipei și, pe de altă parte, aducerea unor sportivi de valoare sau măcar păstrarea sportivilor mai valoroși pe care i-a avut lotul dinamovist de handbal masculin, reprezintă o dificultate majoră pentru sportivii Clubului nostru în acest moment. În aceste condiții, handbalul dinamovist are nevoie urgentă de un sprijin financiar, chiar și mai puțin consistent, pentru a salva echipa și a o putea menține în campionat. Tocmai de aceea, facem pe această cale, un apel la toți susținătorii handbalului dinamovist, dar și ai sportului dinamovist, în general, să sprijine eforturile Clubului din șoseaua Ștefan cel Mare, de a susține această echipă care de-a lungul istoriei sale a avut o contribuție decisivă la consacrarea handbalului și sportului românesc în lume.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 15 septembrie, ora 2230

Handbal masculin - Liga nationala, etapa a XXVI-a

Dinamo M Călărași – U Transilvania Cluj: 33–28 (15-15). Final de campionat.

Ultima etapă a Ligii Naționale a programat duminică, la Călărași, meciul dintre Dinamo și U Transilvania Cluj, două echipe condamnate să câștige pentru a evita barajul retrogradării.

Importanța punctelor și-a pus amprenta pe evoluția celor două echipe care au început timid partida și au mers cap la cap, până în minutul 18 când dinamoviștii s-au distanțat la două goluri: 10-8. Pe fondul unei apărări agresive, conduse de inepuizabilul Purcărea, diferența se majoreaza și asfel, în minutul 25, scorul devine 15-10. Eliminarea de două minute a interului stânga, Vasile (min.25), aduce o scădere în jocul gazdelor iar clujenii profită la maxim, egalând în minutul 30.

Citeşte mai mult... [Handbal masculin - Liga nationala, etapa a XXVI-a]

Pagina 147 din 153

<< Început < Anterior 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 Următor > Sfârşit >>

Săptămâna 29 aprilie - 5 mai

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 2), luni 29 aprilie, ora 19:00: Dinamo – Rapid București

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (retur), marți 30 aprilie, ora 19:45: Skjern Handbold – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meci 5), miercuri 1 mai, 16:30 : Rapid București - Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 3 / dacă mai este necesar), vineri 3 mai: Rapid București – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 6), vineri 3 mai, ora 18:00: CS Dinamo – CS Blejoi. Stadion Dinamo central

Polo. Superliga, finala (meciul 2), vineri 3 mai, ora 18:00: Steaua – Dinamo. Bazin Ghencea

Fotbal. Superliga Romania, play-out (etapa 8), sâmbătă 4 mai, ora 20:00: U Cluj – Dinamo 1948

BAZIN OLIMPIC ACOPERIT ( AGREMENT ȘI CURSURI INIȚIERE ACADEMIA DE ÎNOT DINAMO)