Home Handbal masculin

Handbal masculin

Handbal. Dinamo isi regleaza tirul: victorie cu CSU Suceava

Liga Națională, etapa 16: Dinamo – CSU Suceava 25-24 (13-8)

HM_Dinamo_-_CSU_Suceava_25-24Handbaliștii de la Dinamo au obținut duminică prima victorie de la reluarea campionatului. Deși tabela a arătat la final un singur gol în favoarea alb-roșiilor (25-24), problema învingătoarei nu s-a pus niciun moment în final. Dinamo a condus cu 25-22 când mai erau două minute de joc și numai lipsa de concentrare din final a făcut ca oaspeții să reducă din diferență.

Citeşte mai mult... [Handbal. Dinamo isi regleaza tirul: victorie cu CSU Suceava]

Handbal. Dinamo pierde la limita meciul de la Timisoara

Liga Națională, etapa 15: Poli Timișoara - Dinamo 27-26 (12-12)

komogorov_cu_timisoaraHandbaliștii de la Dinamo au reluat campionatul cu un meci dificil, disputat la Timișoara, în fața unei echipe ce reușise să se impună și București, în tur (31-29). Campionii au început bine, au stat în meci cam până în minutul 40, dar următoarele 15 minute au aparținut gazdelor, care s-au desprins la 4 goluri. Într-un final tensionat, Dinako a putut doar să comprime diferența la un gol.

Citeşte mai mult... [Handbal. Dinamo pierde la limita meciul de la Timisoara]

Handbal. VItaly Komogorov - cel mai bun jucator străin din Liga Zimbrilor 2018!

Komogorov_cu_ConstantaÎncepând din 2006, Federația Română de Handbal onorează, la fiecare început de an calendaristic, în baza voturilor exprimate de antrenorii din ligile naționale, cei mai buni sportivi care evoluează în campionatele României, precum și cei mai buni jucători români, indiferent de țara în care aceștia evoluează. Pentru anul 2018, cel mai valoros jucător străin din Liga Zimbrilor a fost desemnat dinamovistul VITALY KOMOGOROV (27 de ani)!

Citeşte mai mult... [Handbal. VItaly Komogorov - cel mai bun jucator străin din Liga Zimbrilor 2018!]

Handbal. Cupa Romaniei: Dinamo - Steaua in semifinale

dinamo_echipa_handbalVineri, 21 decembrie, la sediul FR de Handbal a avut loc tragerea la sorți a semifinalelor Cupei României, care se vor desfășura sub forma unui turneu Final 4 în zilele de 9 și 10 martie 2019. Sorții au decis ca în semifinale să aibă loc derbyul între cele mai titrate echipe din handbalul românesc: DINAMO - STEAUA. În aceeași zi, pe 9 martie, va avea loc și cea de a doua semifinală, CSM Focșani - Politehnica Timișoara. Câștigătoarele se vor întâlni a doua zi în finală.

Citeşte mai mult... [Handbal. Cupa Romaniei: Dinamo - Steaua in semifinale]

Cupa României, sferturi de finală: Dinamo – CSM București 25-24 (12-10, 22-22)

CR_D_vs_CSM_dec12Handbaliștii de la Dinamo au încheiat anul 2018 cu o calificare pe cât de dramatică, pe atât de frumoasă în turneul Final 4 al Cupei României. Jucătorii antrenați de Ștefan Constantin și Sebastian Bota s-au impus pe teren propriu, duminică 16 decembrie, cu CSM București (manșă unică) la penaltyurile de departajare, scor 25-24. După 60 de minute, scorul a fost egal, 22-22.

Citeşte mai mult... [Handbal. Thriller cu lovituri de departajare. Dinamo s-a calificat in Turneul Final 4 al Cupei Romaniei]

Pagina 2 din 96

Săptămâna 18-24 februarie

Handbal. Liga Campionilor, play-off optimi de finală, 23 februarie, ora 20: Sporting CP (Portugalia) – Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), 22-24 februarie: CSM Târgu Mureș - Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 17), 20 februarie, ora 17:00: Dinamo – Explorări Baia Mare. Divizia A1 (etapa 18), 23 februarie: SCMU Craiova – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 15), 23 februarie: Dinamo – Belor Galați

Atletism. Campionatul Național de sală juniori 1, 22-23 februarie, București

Box. Campionatul Național de seniori, 18-24 februarie, Brezoi (Vâlcea)

Judo. Campionatul Național U18, 22-23 februarie, Craiova

Judo. ”Dusseldorf Grand Slam”, 22-24 februarie, Germania

Karate. Campionatul Național shito-ryu, 23 februarie, Izvorani

Lupte. ”Hungarian Grand Prix”, 23-24 februarie, Budapesta

Scrimă. Grand Prix Cairo, sabie masculin și feminin, 22-24 februarie, Egipt

Scrimă. Campionatele Europene de cadeți și juniori, 22 februarie – 3 martie, Italia

Tir. Cupa Mondială #1 – pușcă, 20-28 februarie, New Delhi (India)