Home Atletism

Atletism

Atletism. Samuel Bucsa, campion de tineret cu personal best

samuel_bucsa_Nea_DanCS Dinamo a încheiat Campionatele Naționale indoor de atletism, pentru seniori și tineret, cu un palmares de șase medalii. Competiția s-a desfășurat în sala de atletism de la CSNB Lia Manoliu și i-a prilejuit dinamovistului Samuel Bucșă stabilirea unui nou record personal, 7,65 metri, la lungime. În vârstă de numai 17 ani, Samuel a câștigat titlul la tineret și s-a clasat pe locul 3 la seniori.

Citeşte mai mult... [Atletism. Samuel Bucsa, campion de tineret cu personal best]

Atletism. Bianca Lazăr Fazecas – medalie de bronz la Jocurile Francofone

bianca_fazecas_cu_perie_si_stuart_la_FrancofoneAtleta dinamovistă Bianca Lazăr Fazecaș a obținut joi medalia de bronz la Jocurile Francofone de la Abidjan (Coasta de Fildeș), în cadrul probei de aruncare a ciocanului. Cea mai bună performanță a atletei în vârstă de 24 de ani a măsurat 63,56 metri.

Bianca Lazăr Fazekas (dreapta), alături de celelalte două medaliate de la Abidjan

Citeşte mai mult... [Atletism. Bianca Lazăr Fazecas – medalie de bronz la Jocurile Francofone]

Atletism. Samuel Bucsa, medalie de bronz la Mondialele de juniori 2

samuel.bucsaAtletul dinamovist Andreas Samuel Bucşă (17 ani) a adus prima medalie pentru România la Campionatele Mondiale de juniori 2 de la Nairobi, Kenya. Sportivul născut la Turda a cucerit bronzul în proba de lungime, cu un rezultat de 7,47 metri care a încununat un sezon de excepție, în care a stabilit și recordul național de juniori 2. Samuel Bucşă a dat dovadă de un psihic puternic şi a reuşit rezultatul de referință la ultima încercare, a şasea.

Citeşte mai mult... [Atletism. Samuel Bucsa, medalie de bronz la Mondialele de juniori 2]

Atletism. Liviu Giurgian s-a stins din viata la numai 54 de ani

liviu_giurgianClubul Sportiv Dinamo deplânge trecerea în neființă, la numai 54 de ani, a fostului atlet dinamovist Liviu Giurgian (născut pe 26 iulie 1962). Specialist în probele de garduri (60 mg și 110 mg), Liviu Giurgian a participat la patru ediții ale campionatelor mondiale de atletism și la mai multe ediții ale campionatelor europene. Cel mai bun rezultat al său a fost locul 5 ocupat la Campionatele Europene indoor de la Madrid – 1986.

Citeşte mai mult... [Atletism. Liviu Giurgian s-a stins din viata la numai 54 de ani]

Atletism. Marian Oprea - campion national. Dinamo - 10 clasari pe podium

Oprea_01Cel mai valoros atlet român al momentului, Marian Oprea (35 de ani) și-a respectat blazonul și a câștigat un nou titlu național în proba sa favorită, triplusalt. Sportivul legitimat la CS Dinamo s-a impus la Naționalele de seniori și tineret, competiție găzduită de Stadionul Nicolae Dobrin din Pitești, cu un rezultat de 16,37 m. După problemele medicale care l-au măcinat în ultimul timp, Marian a reușit să facă un concurs aproape complet, ceea ce nu e puțin.

Citeşte mai mult... [Atletism. Marian Oprea - campion national. Dinamo - 10 clasari pe podium]

Pagina 4 din 14

Săptămâna 18-24 martie 2019

Baschet. Cupa României (sferturi de finală, retur), 20 martie, ora 18:15: Dinamo – SCM Timișoara. Sala Dinamo

Baschet. Liga Națională, Grupa Galbenă (etapa 8), 24 martie, ora 18:00: Dinamo – Phoenix Galați. Sala Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 23), 18 martie, ora 18:15: Dinamo – Steaua. Sala Dinamo. Liga Națională (etapa 24), 21 martie: HC Buzău – Dinamo

Polo. Superliga (etapa 16), 22 martie (ora 11:30) și 23 martie (ora 11:30): Dinamo – Rapid. Bazinul Anatolie Grințescu Dinamo

Volei masculin. Play-off ( etapa 1), 23 martie, ora 18:00: SCMU Craiova - Dinamo, ora 18:00

Atletism. Campionatul Național de copii, 23 martie, București

Înot. Campionatul Național seniori, tineret, juniori, 19-24 martie, Bacău

Judo. Campionatul Național de seniori, 22-24 martie, Iași

Scrimă. Cupa Mondială – Budapesta, sabie masculin, 22-24 martie, Ungaria

Scrimă. Cupă Mondială – Sint Niklaas, sabie feminin, 22-24 martie, Belgia

Tir. Campionatul European aer comprimat, 18-25 martie, Osijek (Croația)

Acreditari CHL

În data de 23 martie a.c., Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu - Dinamo va găzdui meciul dintre Dinamo și Rapid, din cadrul Superligii masculine de polo. Partida va începe la ora 11:30, motiv pentru care programul de inițiere și agrement se va desfășura în ziua menționată de la ora 13:00.