Home Atletism

Atletism

Atletism. Liviu Giurgian s-a stins din viata la numai 54 de ani

liviu_giurgianClubul Sportiv Dinamo deplânge trecerea în neființă, la numai 54 de ani, a fostului atlet dinamovist Liviu Giurgian (născut pe 26 iulie 1962). Specialist în probele de garduri (60 mg și 110 mg), Liviu Giurgian a participat la patru ediții ale campionatelor mondiale de atletism și la mai multe ediții ale campionatelor europene. Cel mai bun rezultat al său a fost locul 5 ocupat la Campionatele Europene indoor de la Madrid – 1986.

Citeşte mai mult... [Atletism. Liviu Giurgian s-a stins din viata la numai 54 de ani]

Atletism. Marian Oprea - campion national. Dinamo - 10 clasari pe podium

Oprea_01Cel mai valoros atlet român al momentului, Marian Oprea (35 de ani) și-a respectat blazonul și a câștigat un nou titlu național în proba sa favorită, triplusalt. Sportivul legitimat la CS Dinamo s-a impus la Naționalele de seniori și tineret, competiție găzduită de Stadionul Nicolae Dobrin din Pitești, cu un rezultat de 16,37 m. După problemele medicale care l-au măcinat în ultimul timp, Marian a reușit să facă un concurs aproape complet, ceea ce nu e puțin.

Citeşte mai mult... [Atletism. Marian Oprea - campion national. Dinamo - 10 clasari pe podium]

Atletism. Adela Stanciu, record personal inainte de Mondiale

adela_stanciu_2017Atleta dinamovistă Ana Adela Stanciu (17 ani) va pleca la finele acestei săptămâni la Campionatele Mondiale de juniori II (Nairobi, Kenya) din postura de favorită la un loc pe podiumul de premiere. Sportiva antrenată de Sorin Tirichiță este lider mondial al sezonului la aruncarea ciocanului (3 kg / rezultat de 69,58 metri), iar ultimele rezultate reconfirmă forma bună pe care o traversează.

Citeşte mai mult... [Atletism. Adela Stanciu, record personal inainte de Mondiale]

bucsa_si_costacheTânărul atlet dinamovist Samuel Bucșă (17 ani) a reușit o performanță remarcabilă în cadrul Campionatelor Naționale de juniori 2, competiție desfășurată pe stadionul Nicolae Dobrin din Pitești. Sportivul antrenat de Virgil Ion Costache s-a impus în proba de lungime cu un rezultat de 7,63 metri, nou record național de J2 și al treilea rezultat mondial al sezonului!

Citeşte mai mult... [Atletism. Samuel Bucsa – record national de J2 la lungime cu 7,63m, al treilea rezultat mondial al sezonului!]

bucsa_CB_Istanbul_2017.jpgDoi atleți de mare perspectivă de la CS Dinamo au obținut medalii de aur la Campionatele Balcanice U18 de la Istanbul (Turcia), competiție desfășurată pe 3 iunie. Ana Adela Stanciu s-a impus la ciocan (3 kg) cu un rezultat maxim de 69,58 metri, iar Samuel Bucșă (foto) a câștigat proba de lungime cu un nou PB (personal best) – 7,45 metri.

Citeşte mai mult... [Atletism. Samuel Bucsa si Adela Stanciu – medalii de aur la Campionatele Balcanice U18]