Home Atletism

Atletism

Atletism. Adela Stanciu, patru medalii la nationale

adela_stanciu2Atleţii de la CS Dinamo au avut o prezenţă consistentă la Campionatele Naţionale de aruncări lungi, competiţie desfăşurată între 28 februarie şi 2 martie pe stadionul Iolanda Balaş Soeter din Bucureşti. Cea mai bună evoluţie a avut-o Ana Adela Stanciu (16 ani), medaliată la toate categoriile de vârstă, inclusiv la senioare, în proba de aruncare a ciocanului.

Citeşte mai mult... [Atletism. Adela Stanciu, patru medalii la nationale]

Atletism. Samuel Bucsa, vicecampion national cu personal best

samuel_bucsaSala de atletism de la Complexul Sportiv Național Lia Manoliu a găzduit la finele săptămânii trecute (25-26 februarie) etapa finală a Campionatului Național indoor de juniori I. Cel mai bine clasat dinamovist la această competiție a fost Samuel Bucșă (foto - primul din stânga, pe podium), clasat pe locul doi la lungime cu personal best.

Citeşte mai mult... [Atletism. Samuel Bucsa, vicecampion national cu personal best]

Atletism. Ancuta Bobocel, campioana nationala la 3.000 m

bobocel_ancuta_CNAncuța Bobocel (foto, în centru) și-a reconfirmat supremația pe plan intern la proba de 3.000 de metri. Atleta în vârstă de 29 de ani s-a impus duminică la Campionatele Naționale de seniori, desfășurate la Sala de atletism a CSNB Lia Manoliu din Capitală, cu timpul de 9:10,09. CS Dinamo a mai obținut un titlu, prin Alina Buzescu la tineret, în proba de prăjină.

Citeşte mai mult... [Atletism. Ancuta Bobocel, campioana nationala la 3.000 m]

Atletism. Razvan Roman, vicecampion national la decatlon

roman_razvanAtletul dinamovist Răzvan Roman (23 de ani) s-a clasat pe locul doi la decatlon, în cadrul Campionatelor Naționale de probe combinate pentru toate categoriile de vârstă. Competiția s-a desfășurat la Pitești, weekendul trecut, iar Răzvan Roman a obținut un punctaj de 6862 puncte. Recordul său personal, realizat anul trecut, este de 6998p. Aurul i-a revenit lui Ionel Irinel Augustin Cojan (7121p).

Citeşte mai mult... [Atletism. Razvan Roman, vicecampion national la decatlon]

Atletism. Mihai Donisan, campion national la Cluj

A__Donisan.jpgAtletul dinamovist Mihai Donisan s-a impus sâmbătă în proba de săritură în înălțime, din cadrul Campionatelor Naționale de seniori de la Cluj-Napoca. În podifa unor condiții neprielnice (pe alocuri a ploua torențial, pista devenind alunecoasă), Donisan a trecut de ștacheta înălțată la 2,20 metri. A fost singurul care a ajuns la această înălțime, al doilea clasat oprindu-se la 2,10 m. Mihai a încercat și la 2.25 m.

Citeşte mai mult... [Atletism. Mihai Donisan, campion national la Cluj]

Pagina 8 din 16

Program competițional 14-20 octombrie 2019

Handbal. Liga Natională (etapa 8), 16 octombrie, ora 18:25: Steaua – Dinamo. Sala Concordia (Chiajna)

Handbal. Liga Campionilor (etapa 5), 20 octombrie, ora 17:00: Orlen Wisla Plock - Dinamo

Baschet. Liga Națională (etapa 1), 14 octombrie, ora 17:30: Dinamo – U BT Cluj

Baschet. Liga Națională (etapa 2), 18 octombrie, ora 19:45: CSM CSU Oradea - Dinamo

Polo. Liga Națională (Turneul – I), 17-20 octombrie, Brașov

Volei masculin. Divizia A1 ( etapa 2), 19 octombrie, ora 13:30: Unirea Dej - Dinamo

Box. Campionatul Național de seniori, 14-20 octombrie, Tg. Mureș

Gimnastică. Campionatul Național de juniori I, II, III, 17-20 octombrie, Ploiești

Haltere. Campionatul European de juniori I și tineret, 14-29 octombrie, București

Șah. Open Internaţional „Bitcoin”, seniori-juniori, 19-20 octombrie, Bucureşti. Open Internaţional, 17-20 octombrie, Tg.Mureş

Schi Sărituri. Campionatul Naţional de vară, 18-20 octombrie, Râşnov

În zilele de 26 și 27 octombrie, Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu va găzduit competiția internațională de înot ”Cupa Andrei Nicolescu - ediția a III-a”. În cele două zile sus-menționate nu se vor organiza activități de inițiere și agrement la înot.