Home Atletism

Atletism

Atletism. Razvan George Roman, campionul complet

razvan_roman_campionAtletul dinamovist Răzvan George Roman (foto) și-a reconfirmat statutul de cel mai valoros heptatlonist al României. Sportivul în vârstă de 24 de ani s-a impus detașat la Campionatele Naționale indoor de probe combinate, competiție desfășurată în Sala de atletism de la CSNB Lia Manoliu din București în zilele de 8 și 9 martie. Totalul sportivului dinamovist a fost de 5265 puncte, cu peste 450 de puncte mai mult decât următorul clasat.

Citeşte mai mult... [Atletism. Razvan George Roman, campionul complet]

Atletism. Samuel Bucsa, campion national la juniori 1

samuel.bucsaUn spectacol atletic de zile mari au oferit, în week-end-ul trecut, juniorii 1, în cadrul finalei Campionatelor Naționale rezervate categoriei lor de vârstă, competiție desfășurată în sala de atletism din cadrul CSNB „Lia Manoliu”, la care au participat 378 de sportivi (150 la feminin și 228 la masculin), din 110 cluburi. La reușita întrecerii a contribuit din plin și dinamovistul Samuel Bucșă.

Citeşte mai mult... [Atletism. Samuel Bucsa, campion national la juniori 1]

Atletism. Samuel Bucsa, campion de tineret cu personal best

samuel_bucsa_Nea_DanCS Dinamo a încheiat Campionatele Naționale indoor de atletism, pentru seniori și tineret, cu un palmares de șase medalii. Competiția s-a desfășurat în sala de atletism de la CSNB Lia Manoliu și i-a prilejuit dinamovistului Samuel Bucșă stabilirea unui nou record personal, 7,65 metri, la lungime. În vârstă de numai 17 ani, Samuel a câștigat titlul la tineret și s-a clasat pe locul 3 la seniori.

Citeşte mai mult... [Atletism. Samuel Bucsa, campion de tineret cu personal best]

Atletism. Bianca Lazăr Fazecas – medalie de bronz la Jocurile Francofone

bianca_fazecas_cu_perie_si_stuart_la_FrancofoneAtleta dinamovistă Bianca Lazăr Fazecaș a obținut joi medalia de bronz la Jocurile Francofone de la Abidjan (Coasta de Fildeș), în cadrul probei de aruncare a ciocanului. Cea mai bună performanță a atletei în vârstă de 24 de ani a măsurat 63,56 metri.

Bianca Lazăr Fazekas (dreapta), alături de celelalte două medaliate de la Abidjan

Citeşte mai mult... [Atletism. Bianca Lazăr Fazecas – medalie de bronz la Jocurile Francofone]

Atletism. Samuel Bucsa, medalie de bronz la Mondialele de juniori 2

samuel.bucsaAtletul dinamovist Andreas Samuel Bucşă (17 ani) a adus prima medalie pentru România la Campionatele Mondiale de juniori 2 de la Nairobi, Kenya. Sportivul născut la Turda a cucerit bronzul în proba de lungime, cu un rezultat de 7,47 metri care a încununat un sezon de excepție, în care a stabilit și recordul național de juniori 2. Samuel Bucşă a dat dovadă de un psihic puternic şi a reuşit rezultatul de referință la ultima încercare, a şasea.

Citeşte mai mult... [Atletism. Samuel Bucsa, medalie de bronz la Mondialele de juniori 2]