Home Tir

Tir

Laura_Ilie_Plzen.jpgLaura Ilie și-a încheiat evoluția la Grand Prixul de tir de la Plzen (Cehia) cu un nou rezultat excelent. Sportiva antrenată de Olimpiu Marin a obținut medalia de argint în proba de 50 m – pușcă 3x20 focuri (probă olimpică), cu un nou record național în finala probei – 457.1 puncte. Laura este una dintre speranțele noastre pentru Tokio 2020.

Citeşte mai mult... [Tir. Laura Ilie, decada perfecta, record national si inca o medalie la Grand Prixul de la Plzen]

laura_ilie_2.jpgSportiva dinamovistă Laura Ilie (24 de ani) continuă să-și ”facă mâna” în drumul spre Tokio 2020. Valoroasa noastră sportivă s-a clasat pe locul trei la Grand Prix of Liberation de la Plzen (Cehia), în proba de pușcă aer comprimat – 10 metri, după ce a câștigat calificările cu nou record național (419,2 puncte). Rezultatul său din serii este senzațional, la fel ca și performanța din finală.

Citeşte mai mult... [Tir. Laura Ilie, locul 3 la Grand Prixul de la Plzen, dupa ce s-a calificat in finala de pe locul I, cu record național]

Tir. Laura Ilie, nou record national. Surpriza Radu Icnotiu

tir_nationale_2017Secția de tir a Clubului Sportiv Dinamo (antrenori, Olimpiu Marin și Daniela Cohanciuc) a dominat clar Campionatele Naționale de seniori, tineret și juniori, competiție desfășurată la Poligonul Iosif Sârbu în perioada 14-19 februarie. Sportivii dinamoviști au obținut 14 medalii, dintre care opt titluri naționale. La pușcă - seniori, Dinamo a cucerit trei titluri din patru, iar la pistol – două din patru.

Citeşte mai mult... [Tir. Laura Ilie, nou record national. Surpriza Radu Icnotiu]

Tir. Rezultate excelente la Nationalele de juniori II

tir_olimpiu_marin_si_rizeaSportivii de la CS Dinamo (antrenor, Olimpiu Marin) au obținut rezultate excelente la Campionatele Naționale de juniori II, competiție organizată la București, în perioada 4-7 iulie. În total, dinamoviștii au câștigat 11 titluri și s-au clasat de patru ori pe locul secund și de două ori pe treapta a treia a podiumului. Practic, Dinamo și-a adjudecat toate cele zece titluri puse în joc la pușcă (glonț și aer comprimat).

Citeşte mai mult... [Tir. Rezultate excelente la Nationalele de juniori II]

Tir. Alin Moldoveanu, locul 17 la Campionatele Europene

ALIN_MOLDOVEANUTirul sportiv românesc şi-a jucat ultima carte de calificare directă la JO de la Rio în cadrul Campionatelor Europene de aer comprimat (10 metri) de la Gyor (Ungaria), desfăşurate săptămâna aceasta. La fiecare probă s-au alocat ultimele bilete olimpice pentru Europa, însă tricolorii nu s-au apropiat de ele. Dintre români, cele mai bune clasări au fost reușite de sportivii de la Dinamo București.

Citeşte mai mult... [Tir. Alin Moldoveanu, locul 17 la Campionatele Europene]

Pagina 5 din 10

Săptămâna 14-20 ianuarie 2019

Polo. Cupa României (turneu), 17-19 ianuarie, Bazinul Ghencea. Joi, 17 ianuarie, sferturi de finală, ora 20:30: Dinamo – Rapid

Polo. Campionatul Național de junioare (turneu), 18-20 ianuarie, București

Volei feminin. Cupa României (sferturi, manșă unică), 16 ianuarie, ora 17:30: Dinamo – CSM Târgoviște. Sala Dinamo

Volei masculin. Cupa României (sferturi, manșă unică), 20 ianuarie, ora 12:00: Dinamo – Steaua. Sala Dinamo

Scrimă. Campionatele Naționale de juniori - spadă, 16-19 ianuarie, București