Home Tir

Tir

Tir. Laura Ilie, medalie de aur la Universiada de la Gwangju

Ilie_Laura_01Sportiva dinamovistă Laura Ilie (22 de ani) a cucerit prima medalie de aur a României la Universiada de la Gwangju (Coreea de Sud). Tirista antrenată de Olimpiu Marin s-a impus joi în proba de pușcă 50 metri x 3 poziții, cu un total de 454,4 puncte realizat în finala de opt. Următoarea clasată a fost rusoaica Valentina Protasova, 453,5 p. Laura Ilie este una dintre speranțele olimpice ale CS Dinamo.

Citeşte mai mult... [Tir. Laura Ilie, medalie de aur la Universiada de la Gwangju]

Tir. Alin Moldoveanu a ratat la mustață calificarea la JO, după ce a stabilit un nou record național

Alin_Moldovan__Campion_Olimpiccu_702_1Campionul olimpic la tir Alin Moldoveanu a fost la un pas de a obține biletul pentru JO de la Rio. Valorosul sportiv de la CS Dinamo a tras joi la Cupa Mondială de la Munchen (Germania), unde s-au acordat trei locuri-cotă la proba de pușcă - 10 metri aer comprimat. Alin s-a calificat în finala concursului cu un nou record național (628,7 p), dar n-a mai continuat la fel de sigur. Dintre cei opt finaliști, patru aveau deja biletele asigurate pentru Rio, iar ceilalți patru, între care și Moldoveanu, s-au bătut pentru cele trei locuri-cotă puse la bătaie. Din păcate, Alin a început șovăitor și a fost primul eliminat dintre finaliști. La final, el s-a clasat pe opt.

CS Dinamo, 29 mai 2015, ora 16:47

Tir. Juniorii de la Dinamo, cinci medalii la Campionatele Naționale

TIR.Andrei_RizeaJuniorii de la secția de tir a CS Dinamo (antrenor, Olimpiu Marin) s-au întors cu tolba plină de la Campionatele Naționale de 10 metri, desfășurate la Oradea. Cele mai bune rezultate l-au avut în prim-plan pe Andrei Rizea, campion național la juniori II (pușcă), atât la individual, cât și la echipe, împreună cu Radu Icnoțiu și Andrei Larie. Cei trei s-au clasat în aceeași formulă și pe locul trei la juniori I (pușcă-echipe). Cornelia Scarlat (pistol – junioare II) a încheiat competiția pe locul doi, iar Andrei Nicolăiță (pușcă – juniori II) s-a clasat pe locul trei.

CS Dinamo, 23 februarie 2015, ora 23:30

Tir. Laura Ilie, rezultate bune la două etape de Cupa Mondială

Un articol de George Vescan (foto – Mihai Neacșu)

Tir__01.jpgCele două cupe mondiale s-au desfășurat la Innsbruck în Austria (23.01-27.01. 2015) și la Munchen în Germania (28.01-31.01). Considerăm performanțe mari atunci când sportivii noștri cuceresc aurul mondial sau olimpic, dar pentru a se ajunge acolo aceștia urmează un traseu al autodepășirii permanente. Când sportivii își doboară propriile recorduri reprezintă o performanță ce trebuie încurajată, deoarece este prima condiție pentru a se ajunge la marea performanță.

Citeşte mai mult... [Tir. Laura Ilie, rezultate bune la două etape de Cupa Mondială]

Tir. Laura Ilie a început anul cu o evoluție promițătoare

Etapa a IV-a a Campionatului Național aer comprimat, 8-11 ianuarie 2015, Bucureşti

Tir__01.jpgLaura Ilie, sportivă legitimată la secția de tir a C.S. Dinamo București, s-a clasat pe locul întâi la etapa a IV-a a Campionatului Național de aer comprimat, cu 9 puncte înaintea ocupantei locului 2, câștigând astfel cupa pentru cel mai bun rezultat. Laura trecut peste primul an de seniorat și continuă să uimească. După ce a depășit recordul naţional în anul 2013 la proba de aer comprimat, cu un punctaj de 415,5p, Laura a continuat sa progreseze vizibil.

Citeşte mai mult... [Tir. Laura Ilie a început anul cu o evoluție promițătoare]

Pagina 7 din 10

Săptămâna 14-20 ianuarie 2019

Polo. Cupa României (turneu), 17-19 ianuarie, Bazinul Ghencea. Joi, 17 ianuarie, sferturi de finală, ora 20:30: Dinamo – Rapid

Polo. Campionatul Național de junioare (turneu), 18-20 ianuarie, București

Volei feminin. Cupa României (sferturi, manșă unică), 16 ianuarie, ora 17:30: Dinamo – CSM Târgoviște. Sala Dinamo

Volei masculin. Cupa României (sferturi, manșă unică), 20 ianuarie, ora 12:00: Dinamo – Steaua. Sala Dinamo

Scrimă. Campionatele Naționale de juniori - spadă, 16-19 ianuarie, București