Home Tir

Tir

laura_ilie_2.jpgSportiva dinamovistă Laura Ilie (24 de ani) continuă să-și ”facă mâna” în drumul spre Tokio 2020. Valoroasa noastră sportivă s-a clasat pe locul trei la Grand Prix of Liberation de la Plzen (Cehia), în proba de pușcă aer comprimat – 10 metri, după ce a câștigat calificările cu nou record național (419,2 puncte). Rezultatul său din serii este senzațional, la fel ca și performanța din finală.

Citeşte mai mult... [Tir. Laura Ilie, locul 3 la Grand Prixul de la Plzen, dupa ce s-a calificat in finala de pe locul I, cu record național]

Tir. Laura Ilie, nou record national. Surpriza Radu Icnotiu

tir_nationale_2017Secția de tir a Clubului Sportiv Dinamo (antrenori, Olimpiu Marin și Daniela Cohanciuc) a dominat clar Campionatele Naționale de seniori, tineret și juniori, competiție desfășurată la Poligonul Iosif Sârbu în perioada 14-19 februarie. Sportivii dinamoviști au obținut 14 medalii, dintre care opt titluri naționale. La pușcă - seniori, Dinamo a cucerit trei titluri din patru, iar la pistol – două din patru.

Citeşte mai mult... [Tir. Laura Ilie, nou record national. Surpriza Radu Icnotiu]

Tir. Rezultate excelente la Nationalele de juniori II

tir_olimpiu_marin_si_rizeaSportivii de la CS Dinamo (antrenor, Olimpiu Marin) au obținut rezultate excelente la Campionatele Naționale de juniori II, competiție organizată la București, în perioada 4-7 iulie. În total, dinamoviștii au câștigat 11 titluri și s-au clasat de patru ori pe locul secund și de două ori pe treapta a treia a podiumului. Practic, Dinamo și-a adjudecat toate cele zece titluri puse în joc la pușcă (glonț și aer comprimat).

Citeşte mai mult... [Tir. Rezultate excelente la Nationalele de juniori II]

Tir. Alin Moldoveanu, locul 17 la Campionatele Europene

ALIN_MOLDOVEANUTirul sportiv românesc şi-a jucat ultima carte de calificare directă la JO de la Rio în cadrul Campionatelor Europene de aer comprimat (10 metri) de la Gyor (Ungaria), desfăşurate săptămâna aceasta. La fiecare probă s-au alocat ultimele bilete olimpice pentru Europa, însă tricolorii nu s-au apropiat de ele. Dintre români, cele mai bune clasări au fost reușite de sportivii de la Dinamo București.

Citeşte mai mult... [Tir. Alin Moldoveanu, locul 17 la Campionatele Europene]

Tir. Alin Moldoveanu, locul 3 la concursul de la Haga

Alin_Moldovan__Campion_Olimpiccu_702_1Cei mai valoroși tiriști de la CS Dinamo, campionul olimpic Alin Moldoveanu și campioana mondială universitară din 2015 Laura Ilie (ambii, la pușcă), au participat la finele săptămânii trecute la un concurs la Haga, intitulat Intershoot 2016. Au fost câte trei starturi în tot atâtea zile, Alin Moldoveanu calificându-se în finală de fiecare dată. De două ori s-a clasat pe locul 4, iar o dată pe locul 3.