Home Tir

Tir

Tir._Laura_Alin_si_OlimpiuCei mai valoroși tiriști români au încheiat cu un loc pe podium participarea la prima Cupă Mondială a anului. Întrecerea a fost găzduită de orașul indian New Delhi și a contat ca etapă de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Tokio 2020 (câte 2 locuri cotă la probele individuale de pușcă 10 metri a.c., unde au concurat sportivii români). Medalia a fost una de argint și a fost cucerită la proba de pușcă mixt, prin Laura Coman și Alin Moldoveanu.

Citeşte mai mult... [Tir. Laura Coman si Alin Moldoveanu, medalie de argint la Cupa Mondiala de la New Delhi]

tir_CN_2019Sportivii de la CS Dinamo (antrenori, Olimpiu Marin și Daniela Cohanciuc) au dominat ca de fiecare dată Campionatele Naționale de tir pentru seniori și juniori, competiție desfășurată la Poligonul Iosif Sârbu din Capitală. În total, trăgătorii dinamoviști au obținut 16 medalii, dintre care opt au fost titluri naționale. Laura Coman (pușcă) și Roxana Bonte (pistol) au câștigat trei titluri din trei posibile.

Citeşte mai mult... [Tir. Dinamo, 16 medalii la Nationalele de seniori si juniori. Laura Coman si Roxana Bonte – trei titluri din trei posibile]

Alin_Moldovan__Campion_Olimpiccu_702_1Cei mai buni trăgători dinamoviști, Laura Coman și Alin Moldoveanu, au participat în perioada 23-27 ianuarie la o competiție în Germania, H&N Cup Munchen – Hochbruck, alături de foarte mulți tiriști de valoare din toată lumea. La finele Cupei, care a programat câte două întreceri la fiecare probă, Alin Moldoveanu a reușit un remarcabil loc doi în proba favorită, pușcă 10 metri a.c.

Citeşte mai mult... [Tir. Alin Moldoveanu a tras bine in Germania: scoruri bune si locul 2 in finala. Laura Coman - de doua ori pe locul 9]

Roxana_Bonte_2_Meyton_Cup_2019În perioada 18-23 ianuarie, orașul austriac Innsbruck a găzduit ediția 2019 a ”Meyton Cup”, competiție de tir la care au participat sportivi din 19 țări. Printre concurenți s-a aflat și Roxana Bonte (CS Dinamo), care a reușit un rezultat remarcabil la pistol – 10 metri. Eleva antrenoarei Dana Cohanciuc s-a clasat pe primul loc, cu 238,8 puncte, rezultat ce constituie și un nou record național în finală.

Citeşte mai mult... [Tir. Roxana Bonte, rezultat excelent in Austria. Locul intai si record national in finala de la pistol 10 metri]

laura_coman_iasiCea mai valoroasă sportivă a tirului românesc, Laura Coman (25 de ani), încheie anul 2018 cu un nou rezultat excelent. Sportiva antrenată de Marin Olimpiu a câștigat medalia de aur la Internaționalele României la pușcă, întrecere desfășurată la Iași, la finele săptămânii trecute. Dincolo de medalie, Laura a obținut și un scor fabulos în finala de la pușcă 10 metri a.c., superior recordului mondial.

Citeşte mai mult... [Tir. Laura Coman si Alin Moldoveanu, victorii la Internationalele Romaniei. Laura, rezultat fantastic in finala, superior recordului mondial]

Pagina 7 din 17

16-22 mai 2022

Handbal. Liga Națională (etapa 26), 18 mai: CSU din Suceava – Dinamo

Polo. Superliga masculină (finala mică), 20 mai (meciul 3) și 21 mai (meciul 4 / dacă mai este cazul): Rapid București – Dinamo. Dinamo conduce cu 2-0 la general

Polo feminin. Cupa României – senioare, 20-22 mai, Focșani

Rugby. Liga Națională (etapa 5), 21 mai: Rugby Club Bârlad – Dinamo

Volei feminin. Campionatul Național de junioare I, turneul final, 16-20 mai, Timișoara

Box. Campionatul European de seniori, 21-31 mai, Erevan (Armenia)

Box. Cupa României la tineret, 17-22 mai, Târgu Jiu

Gimnastică. Cupa Andreea Răducan, 19-22 mai, Bârlad