Home Tir

Tir

Tir. Laura Ilie-Coman, argint la finala Cupei Mondiale

Laura_Ilie_tir_finala_Cupei_MondialeSportiva dinamovistă Laura Ilie-Coman (foto, în stânga) încheie anul competițional 2017 cu un nou rezultat de excepție. Eleva antrenorului Olimpiu Marin a cucerit medalia de argint la finala Cupei Mondiale de la New Delhi (India) în proba de pușcă 10 metri aer comprimat. La competiție participă doar cei mai valoroși trăgători din lume, care au câștigat etape de Cupă Mondială în acest an.

Citeşte mai mult... [Tir. Laura Ilie-Coman, argint la finala Cupei Mondiale]

laura_Ilie_Munchen_2016Sportiva dinamovistă Laura Ilie devine pe zi ce trece o colecționară de medalii, recorduri, dar și de nominalizări onorante. Câștigătoarea Cupei Mondiale de la Munchen de anul acesta a fost aleasă în Comisia sportivilor din cadrul forului continental, European Shooting Confederation (ESC), fiind primul sportiv român într-o astfel de postură din ultimii 28 de ani.

Citeşte mai mult... [Tir. Laura Ilie, record european omologat și alegere in comisia sportivilor din cadrul forului european]

Tir. Aur, argint si bronz la Europenele politistilor

europene_politie_2017Cei mai valoroși sportivi ai secției de tir a CS Dinamo (antrenor Olimpiu Marin) au marticipat între 17 și 22 iulie la Campionatele Europene ale polițiștilor, competiție desfășurată la Kazan (Rusia). Clubul numărul unu al României a fost reprezentat de Laura Ilie, Daniela Cohanciuc și Alin Moldoveanu, care s-au întors acasă cu șase medalii: 3 de aur, două de argint și un bronz.

Citeşte mai mult... [Tir. Aur, argint si bronz la Europenele politistilor]

Tir. Laura Ilie, medalie de aur la Cupa Mondiala de la Munchen

Ilie_Laura_01Sportiva dinamovistă Laura Ilie (24 de ani) își reconfirmă forma excelentă pe care o traversează. După ce a cucerit două medalii și a stabilit mai multe recorduri naționala în debutul acestei luni, la Grand Prixul de la Plzen, Cehia, Laura Ilie a reușit o performanță frumoasă la Cupa Mondială de la Munchen (Germania), competiție aflată în plină desfășurare.

Citeşte mai mult... [Tir. Laura Ilie, medalie de aur la Cupa Mondiala de la Munchen]

Laura_Ilie_Plzen.jpgLaura Ilie și-a încheiat evoluția la Grand Prixul de tir de la Plzen (Cehia) cu un nou rezultat excelent. Sportiva antrenată de Olimpiu Marin a obținut medalia de argint în proba de 50 m – pușcă 3x20 focuri (probă olimpică), cu un nou record național în finala probei – 457.1 puncte. Laura este una dintre speranțele noastre pentru Tokio 2020.

Citeşte mai mult... [Tir. Laura Ilie, decada perfecta, record national si inca o medalie la Grand Prixul de la Plzen]