Home
Clubul Sportiv Dinamo București | Reclama ta aici
Volei masculin – Cupa CEV, 16-imi de finală

VB21Arago de Sete - Dinamo Bucuresti:  3-2 (25-18, 25-18, 23-25, 17-25, 16-14)

Aseară, marţi – 18 octombrie - în Franţa, s-a disputat partida din turul 16-imilor de finală ale Cupei CEV, dintre echipele de volei masculin ale cluburilor Arago de Sete şi Dinamo Bucureşti, meci încheiat cu victoria gazdelor.

Evoluţia scorului reliefează, fără discuţie, tensiunea şi echilibrul întâlnirii iar prestaţia voleibaliştilor dinamovişti într-un meci disputat în deplasare, ne dă mari speranţe pentru returul de la Bucureşti, de peste o săptămână.

Handbal - Liga naţională, etapa a VII-a

Ştiinţa Municipal Dedeman Bacău - Dinamo Municipal Călăraşi: 30 - 27 (15 - 11)

Aşa cum era de aşteptat, deplasarea de sâmbătă, 15 octombrie 2011, de la Bacău, a fost una deosebit de dificilă iar jucătorii dinamovişti, deşi învinşi, şi-au făcut cu prisosinţă datoria, fapt demonstrat şi de rezultatul strâns din finalul partidei. Pentru Dinamo au marcat Marius Vasile (8 goluri), Dragoş Ganea (5 goluri), Mihai Cojocea (4 goluri), Ionuţ Săulescu şi Dorin Purcărea (câte 3 goluri), Cosmin Capotă şi Mihai Rona (câte 2 goluri).

Deşi a pierdut acest meci, pe fondul rezultatelor pozitive ale dinamoviştilor din ultimele partide, echipa noastră rămâne "în plasa" ocupantelor locurilor 3 şi 4  - H.C. Odorhei şi Pandurii Tg. Jiu - de care este despărţită doar de golaveraj, respectiv de un singur punct.

Rugby – Etapa a XII-a a Superligii

R31Ştiinta Baia Mare – Dinamo Bucureşti: 45 - 15

Etapa a XII-a a Superligii de rugby a programat weekendul trecut, meciul dintre Ştiinţa Baia Mare – ocupanta primului loc al clasamentului -  şi Dinamo Bucureşti, locul 5.

În fata propiilor spectatori, campioana a vrut să demonstreze că nu degeaba ocupă primul loc în campionat, şi a reuşit. Pentru Dinamo a înscris Bărbuliceanu, din lovitură de pedeapsă, în minutele: 21, 37, 43 şi 53. În minutul 42, Năstase a reuşit un eseu.

Mai sunt de jucat doar 2 etape înaintea play-off-ului iar configuraţia clasamentului pare a se apropia de forma finală, echipele consolidând-şi poziţiile ocupate.

Baschet - Etapa a 3-a a Diviziei A, masculin

DinP01Dinamo Bucureşti - BCM U Pitesti:  71-80

Sâmbătă seara, sala de baschet a FRB a fost neîncăpătoare la meciul dintre Dinamo  - o echipă cu un joc spectaculos generat de jucătorii americani - şi U. Pitesti - o formaţie de mijlocul clasamentului, ca şi Dinamo, dar cu un joc eficient specific jucătorilor sârbi din echipa piteşteană.

Până la pauza mare, Dinamo a condus de multe ori chiar la diferenţe de scor importante, pentru ca pe final, piteştenii să revină iar în ultimele trei minute să ia conducerea şi chiar să câştige.

Este al treilea meci pierdut de Dinamo pe finalul partidei şi sperăm că antrenorii au reuşit să identifice motivul pentru care această situaţie se repetă în mod constant, astfel încât să îl remedieze.

Pentru Dinamo a înscris Allen Durham 23 de puncte, Joshua Brown 18 puncte, Antonio Haymon 14 puncte, Baris Aktas 6 puncte, Jeremy McCulloch 5 puncte, Andrei Badila 3 puncte şi Eryk Watson 2 puncte.

Dinamo București - A.M.E.F.A. Arad: 12 - 6

Citiți aici cronicile meciurilor echipei Dinamo din primul turneu al Superligii Campionatului Național la Polo, ediția 2011-2012

Citeşte mai mult... [Polo - Superliga 2011-2012: Turneul 1]

Taekwondo – Cupa României, Miercurea Ciuc

T_12Miercurea Ciuc, 7-9 octombrie 2011

Miercurea Ciuc a fost în acest an, gazda Cupei României. Desfășurată pe perioada 7-9 octombrie, competiția a reunit sportivi din toată țara, lupta pentru medaliile puse în joc fiind absolut teribilă.

Sportivii dinamoviști au fost la înălțimea prestigiului Clubului pe care îl reprezintă, cucerind 9 medalii în competiția seniorilor, 2 medalii la juniori și 17 medalii la cadeții și copii. Cu acest arsenal de medalii, la sfârșitul competiției Dinamo a ocupat locul I la seniori și locul III în competiția juniorilor.

Iată, în continuare, numele laureaților dinamoviști la această competiție.

SENIORI:

3 Medalii aur: Robert Amzoiu, Alexandru Niculescu, Baby Christopher

2 medalii argint:  Mihaela Novăcescu, Alin Vremescu

4 medalii bronz: George Strugaru, Andrei Filipenco, Paula Gheorghisan, Victor Micu

JUNIORI:

2 Medalii aur: Daniel Chelu, Teodora Mănescu

Polo – Campionatul national, editia 2011-2012

Din-StAzi debutează o nouă ediţie a Campionatului naţional de polo pe apă.

Astăzi, 12 octombrie, începe o nouă ediţie a campionatului naţional de polo. Spre deosebire de anii precedenţi, Federaţia de specialitate propune un nou sistem de desfăşurare a Superligii Campionatului Naţional, cu patru turnee la care participă un număr de 8 echipe, la sfârşitul cărora primele patru clasate intră în play-off în cadrul căruia se vor derula tot patru turnee şi, în paralel, echipele clasate pe locurile 5-8 vor intra în play-out care se va desfăşura după acelaşi sistem.

Astfel, începând de astăzi şi până duminică se va desfăşura primul turneu al Superligii în care este înscrisă şi echipa C.S. Dinamo Bucureşti.

Citeşte mai mult... [Polo – Campionatul national, editia 2011-2012]

Un artist al ringului – Calistrat Cutov

Calistrat_Cutov_04Interviu realizat de:

George Vescan

Psiholog C.S.Dinamo

Sportul este frumos pentru că fiecare meci sau concurs este plin de surprize şi de secrete ascunse, la prima vedere. Tot la fel şi destinele sportivilor care printr-un joc al vieţii au ajuns la cel mai înalt nivel al performanţei sportive.

Calistrat Cuţov este unul dintre cei mai performanţi pugilişti ai C.S.Dinamo şi ai României, al cărui succes este construit din multă muncă, talent şi neprevăzut.

Vom căuta în acest interviu să descoperim secretele succesului, dintr-o perspectivă psihologică, mai puţin cunoscută cititorilor de presă sportivă.

Citeşte mai mult... [Un artist al ringului – Calistrat Cutov]

Handbal, Liga naţională: Etapa a VI-a

Dinamo Municipal Călăraşi – U Bucovina Suceava 29-27 (14-14)

În ultima zi al weekendului, unul dintre cele mai importante evenimente sportive despre a cărui miză am vorbit în avancronică, s-a desfăşurat la Călăraşi, acolo unde, după o partidă extrem de echilibrată şi foarte disputată, Dinamo a reuşit să învingă pe U Bucovina la doar două goluri diferenţă. Rezultatul i-a propulsat pe dinamovişti în poziţia a 3-a clasamentului Ligii Naţionale.

Această victorie este deosebit de importantă şi pentru moralul echipei, înaintea deplasării la Bacău pentru partida din etapa următoare, cu Ştiinţa Municipal Dedeman Bacău, actuala ocupantă a locului 2 din clasament.

Volei Masculin – Etapa a 2-a a Diviziei A1

Dinamo-C.S.U.Craiova 3 - 0 (25-21, 25-12, 25-22)

D9După o zi de sâmbătă mai puţin fastă pentru dinamovişti, duminica ne-a adus, în sfârşit, şi rezultate pozitive deosebit de importante.

Aşa cum preconizam în avancronică, craiovenii au venit duminică, 9 octombrie, la Bucureşti decişi să pună probleme echipei dinamoviste, după cum au lăsat să se întrevadă în primul set al partidei contând pentru cea de-a doua etapă a Diviziei A1. Experienţa şi pofta de joc a dinamoviştilor au contracarat însă intenţiile Craiovei care nu a reuşit să smulgă nici măcar un set în sala Extreme din Capitală.

Elevii antrenorului Daniel Rădulescu şi-au făcut bine treaba şi par decişi să aibă un parcurs de excepţie în această ediţie de campionat. Echipa este bine închegată şi omogenă iar jocul prestat în cele două etape de până acum ne dă motive să credem că voleiul va fi în prim-planul sporturilor de echipă dinamoviste în acest sezon competiţional. Oricum, după 2 etape, Dinamo s-a instalat deja în fruntea clasamentului, cu numărul maxim de puncte după 2 etape fără nici un set pierdut.

<< Început < Anterior 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 Următor > Sfârşit >>

Pagina 237 din 243

Săptămâna 15-21 ianuarie 2018

Baschet. Liga Națională (etapa 15), 20 ianuarie, ora 19:30: BC Timișoara – Dinamo

Polo masculin. Cupa României (turneul final), 19-21 ianuarie, Bazinul Ghencea. Vineri (19 ianuarie), ora 20:00: Dinamo – Rapid. În cazul unui succes, Dinamo va juca sâmbătă cu învingătoarea dintre CSM Oradea și Poli Cluj, de la ora 20:00. Duminică au loc meciurile finale (1-2, 3-4, 5-6, 7-8).

Polo feminin. Campionatul Național de seniori, Turneu 1, 19-21 ianuarie, Oradea

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 12), 21 ianuarie, ora 13:30: Dinamo – CSM Târgoviște. Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 15), 20 ianuarie: Arcada Galați – Dinamo

Atletism. Etapa I a Campionatului Național, 20-21 ianuarie, Bacău

Scrimă. Campionatul Național de juniori – sabie, 17-20 ianuarie, București. Campionatul Național de cadeți – spadă, 19-20 ianuarie, București